Bielszy odcień bieli – wszystko o wybielaniu zębów

Czasami wstydzimy się swojego uśmiechu, bo nasze zęby - mimo szczotkowania, nitkowania i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym - nie są tak lśniące i białe, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na szczęście i na to stomatologia zna rozwiązania. Wybielanie zębów jest przeznaczone dla każdego, kto chce poprawić kolor i estetykę swojego uśmiechu.

Przebarwienie zębów następują w wyniku spożywania barwiących pokarmów (np. jagód, porzeczek, winogron), stosowania używek, takich jak palenie papierosów i picie kawy, ale także picie ziół, herbaty i czerwonego wina. Jeżeli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań – można przywrócić naturalny odcień w wyniku zabiegu wybielania zębów. Wybielając zęby w domowym zaciszu preparatami kupionymi przez internet nie mamy gwarancji, że efekt wybielenia będzie jednolity lub zgodny z naszymi oczekiwaniami. Może się również zdarzyć, że preparat z niepewnego źródła doprowadzi do nadwrażliwości zębów lub ich poważniejszych uszkodzeń, dlatego też najlepiej i najbezpieczniej wykonać ten zabieg w gabinecie stomatologicznym. 

Czy wybielanie jest bezpieczne

Przed zabiegiem wybielania lekarz stomatolog zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, ocenia aktualny kolor zębów, zaleca niezbędne zabiegi poprzedzające wybielanie oraz dobiera skuteczną metodę i czas stosowania środków wybielających. Przed rozpoczęciem zabiegu ustala się także oczekiwania pacjenta związane z wybielaniem, czyli to jaki kolor zębów chciałby uzyskać. W trakcie samego zabiegu stomatolog czuwa, kontroluje i ocenia jego efekt – mamy gwarancję, że zabieg przeprowadzany jest przez profesjonalistę z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Preparaty stosowane w gabinetach stomatologicznych, mimo iż mają wyższe stężenie składników niż te dostępne w aptekach i drogeriach, są bezpieczne dla zębów – ich działanie potwierdzone jest badaniami oraz certyfikatami bezpieczeństwa.

 

Zabieg wybielania zębów jest bezpieczny, ponieważ polega na działaniu na powierzchowne warstwy szkliwa i zębiny (dwie najbardziej zewnętrzne warstwy zęba). Preparat wybielający jest bezpieczny dla zdrowia, powoduje utlenienie przebarwień i rozbicie ich na drobne części, które są usuwane z powierzchni zębów. Nie musimy się także obawiać, że wybielanie zębów zwiększy ich podatność na choroby zębów lub osłabić ich strukturę.

Metody wybielania zębów

Istnieje kilka sprawdzonych metod wybielania zębów:

  • Wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Podczas wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, pacjent ma nakładany preparat do wybielania zębów – żel, który jest nakładany pod kontrolą lekarza. Pacjent już po kilkudziesięciu minutach może pochwalić się bielszym uśmiechem.

  • Wybielanie zębów nakładkowe (Power White)

Zabieg w przeważającej części wykonywany jest przez samego pacjenta w domu. W pierwszej kolejności stomatolog wykonuje skany, na podstawie których tworzone są spersonalizowane nakładki – indywidualnie wykonane szyny, które wypełniane są samodzielnie przez pacjenta specjalnym preparatem i zakładane na noc (lub na kilka godzin w ciągu dnia) przez kilka do kilkunastu dni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zabieg ten prowadzi do najdłużej utrzymujących się efektów (od 12 do 36 miesięcy). W naszym gabinecie stosujemy metodę Power White, która łączy wybielanie w gabinecie oraz wybielanie w domu, co prowadzi do znacznie szybszych i trwalszych rezultatów w postaci śnieżnobiałego uśmiechu.

  • PrevDent dla wrażliwych zębów

W naszym gabinecie korzystamy z innowacyjnych systemów do wybielania zębów i naprawy szkliwa, m.in. PrevDent. Ten system szczególnie polecamy pacjentom z nadwrażliwością zębów, dla których wcześniejsze możliwości wybielania okazywały się nieskuteczne lub sprawiały dyskomfort. System PrevDent CrWR przywraca naturalną biel i blask zębów bez ryzyka uszkodzeń dziąseł i szkliwa. Co więcej, w naszym centrum stosujemy metodę Power White, która obejmuje łączone wybielanie w gabinecie i w domu co daje szybki, a zarazem trwały efekt bielszego uśmiechu!

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Lista przeciwwskazań do wybielania zębów na szczęście nie jest długa. Odradzamy wybielanie zębów pacjentom(-tkom):

  • poniżej 16 roku życia, 
  • w ciąży i w trakcie karmienia piersią, 
  • z aktywną chorobą nowotworową,
  • z silnymi przebarwieniami potetracyklinowymi (długotrwałe przyjmowanie antybiotyku – tetracykliny może powodować kumulowanie się substancji w szkliwie i występowanie przebarwień), 
  • z dużą nadwrażliwością, w tym wrażliwością termiczną,
  • z nieestetycznymi wypełnieniami w odcinku przednim, 
  • którzy zdjęli aparat (do 6 miesięcy od zabiegu).

Co po wybielaniu zębów?

Jeżeli chcemy, aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej musimy stosować się do lekarskich zaleceń. Dotyczą one tzw ,,białej diety”, czyli spożywania niebarwiących produktów spożywczych (drobiu, ryb, nabiału, białych makaronów, białego pieczywa, niegazowanej wody mineralnej) i unikania pokarmów mogących zabarwić zęby (kawa, herbata, zioła, czerwone wino, ciemne soki owocowe i warzywne, słodkie napoje typu coca-cola) – szczególnie przez kilka pierwszych dni po zabiegu.

Odradza się także spożywania kwaśnych produktów (soków owocowych, cytrusów) oraz bardzo zimnych i bardzo ciepłych pokarmów (możliwe wystąpienie nadwrażliwości pozabiegowej). Należy wstrzymać się od palenia papierosów, które skutecznie odwracają zabieg wybielania. Ważne jest, aby pacjent regularnie wykonywał stomatologiczne badanie kontrolne oraz zabiegi higieniczne typu skaling i piaskowanie. O regularnym myciu i nitkowaniu zębów już nie będziemy wspominać.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email