Co to jest membrana kolagenowa?

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Membrana kolagenowa to jeden z biomateriałów. Składa się z wysoko oczyszczonych włókien kolagenowych. Wspomagają one gojenie tkanki kostnej i błony śluzowej. Ponadto, membrana kolagenowa jest autogenną matrycą otrzymywaną z koncentratu płytek krwi pacjenta i ma za zadanie stymulować wzrost kości i gojenie tkanek miękkich. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Most na włóknie szklanym

W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wykorzystują biomateriały, dzięki czemu zabiegi charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.

Membrana kolagenowa – wyjaśnienie

Membrana kolagenowa używana jest między innymi do zabiegów przedimplantacyjnych. Składa się z wysoko oczyszczonych włókien kolagenowych pochodzących z tkanki wieprzowej. Wspomagają one gojenie tkanki kostnej i błon śluzowych. Dodatkowo działa jako bariera przez okres ok. 6-9 miesięcy. Stosowana jest u pacjentów w celu odtwarzania struktur tkankowych w trudnych anatomicznie rejonach jamy ustnej. Jest bogata w leukocyty, białka, które ogrywają znaczącą rolę w procesie angiogenezy. Ponadto jest źródłem kolagenu, elastyny, płytkowych czynników wzrostu (warunkujących proces tworzenia i namnażania naczyń oraz stymulowania komórek kostnych). Zaletą tego autologicznego biomateriału jest powolne, ponad 7 dniowe uwalnianie płytkowego czynnika wzrostu komórek, co daje najlepsze wyniki gojenia i regeneracji powodując przyspieszone zabliźnianie, zamknięcie rany.


Zastosowanie membrany kolagenowej

 • Sterowana regeneracja kości i tkanek (GBR, GTR)
 • Ubytki tkanek przyzębia
 • Podniesienie zatoki metodą otwartą
 • Augmentacja tkanki miękkiej
 • Uzupełnienie ubytków po resekcji wierzchołków korzeni

Jak działa membrana kolagenowa?

1. W ubytek kostny wprowadzić można biomateriał w formie granulek lub bloku. Następnie przykrywa się go membraną kolagenową. Membrana pełni funkcje bariery zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się tkankę.

2. Naturalna struktura praparatu umożliwia szybką rewitalizację naczyń krwionośnych. Komórki kostne sukcesywnie łączą się z cząsteczkami biomateriału.

3. Po około sześciu miesiącach, cząsteczki biomateriału ulegają połączeniu i tworzą nową strukturę kostną. Preparat w niej zawarty przechodzi gruntowne przemiany i powoli zanika. Membrana ulega stopniowemu rozkładowi następującemu w czasie od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Funkcje membrany kolagenowej

Membrana pełni funkcję bariery zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się tkankę. Dodatkowo warstwowa struktura zabezpiecza przed wnikaniem komórek nabłonka, bakterii i chroni przyrost tkanki łącznej. Ponadto jej bardzo stabilna struktura skrzyżowanych włókien kolagenowych dająca wysoką wytrzymałość mechaniczną. Dzięki temu pacjent czuje komfort, ponieważ może być przekonany o tym, że jego rana właściwie się zabliźni. Ponadto membrana kolagenowa jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu, wykonana z wykonana z wysoko oczyszczonego wołowego włókna kolagenowego (ze ścięgna Achillesa). Ponadto pełni funkcję pogrubienia naturalnego dziąsła pacjenta – wspomaga przyrost tkanki łącznej. Wysoka odporność mechaniczna i możliwość kształtowania po namoczeniu solą fizjologiczną lub krwią, co wpływa na łatwość aplikacji i w pewnych przypadkach umożliwia rezygnację z użycia stabilizujących szwów czy pionów.

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

  Kliknij aby ocenić ten post!
  [Całość: 1 Średnia: 5]

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code