Twoje zęby są bardzo ważne, jeśli chodzi o zdrowie i równowagę całego organizmu. Nie tylko ze względu na czynności mówienia i jedzenia, ale także dla utrzymania siły i struktury kości szczęki i jamy ustnej. Dlatego tam, gdzie to możliwe, dentysta zaleci odbudowę zamiast ekstrakcji zęba. W rzadkich przypadkach, gdy ząb został np. poważnie uszkodzony w wyniku urazu lub próchnicy, dentysta może zalecić ekstrakcję. Chirurgiczna ekstrakcje zęba to procedura, w której do całkowitego usunięcia zęba wymagany jest dostęp chirurgiczny.
Nawet jeśli ząb jest widoczny w jamie ustnej bez chirurgicznego odsłonięcia go, do usunięcia zęba mogą być konieczne techniki chirurgiczne. Obejmuje to pocięcie zęba na dwie lub więcej części, niezależnie od tego, czy wykonano nacięcie tkanki miękkiej. Chirurgiczna ekstrakcja zębów obejmuje np. usuwanie zatrzymanych zębów mądrości (trzecie zęby trzonowe), ale nie tylko. Nie oznacza to również, że wszystkie zęby mądrości, wymagające usunięcia, usuwa się chirurgicznie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Piaskowanie – co to za zabieg?
W przypadku konieczności usunięcia zęba, pacjenci chcą mieć pewność, że zabieg można wykonać w możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Aby mieć spokój ducha i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez całą procedurę, dbając o Twój komfort i nie pozostawiając przykrych wspomnień. Skorzystaj z usługi usunięcie zęba Poznań i przejdź do kolejnego kroku – uzupełnienia brakującego uzębienia w ramach usług Protetyka Poznań.
Kiedy wykonuje się ekstrakcję chirurgiczną?
Wykonując zdjęcie rentgenowskie i badając ząb, specjalista może zwykle określić, czy konieczna będzie prosta czy chirurgiczna ekstrakcja. Przyczyny ekstrakcji chirurgicznych to:
- Usunięcie zębów mądrości, jeśli zatrzymały się w dziąśle,
- Podczas usuwania zepsutych zębów,
- Usuwanie wierzchołków korzeni lub zębów z długimi zakrzywionymi korzeniami,
- Jeśli ząb lub trzonowiec pękł na linii dziąseł.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia rentgenowskie, zatrzymanych zębów mądrości. Wymagały one chirurgicznej ekstrakcji.
Chirurgiczna ekstrakcja zęba – przebieg
Jeśli już wspólnie z dentystą podjęliście decyzje o chirurgicznym usunięciu zęba, warto abyś wiedział jak będzie przebiegał ten proces. Na początku specjalista przyjrzy się Twojej historii medycznej. Poinformuj go o wszystkich lekach, które stosujesz oraz opowiedz o doświadczeniach poprzednich wizyt stomatologicznych. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, koniecznym może okazać się zaprzestanie ich stosowania na kilka dni przed i po zabiegu. Dlaczego? Po to, aby zminimalizować ryzyko przedłużonego krwawienia w miejscu ekstrakcji.
Rozpoczynając zabieg, dentysta poda Ci znieczulenie, aby zabieg chirurgicznego usunięcia zęba był jak najbardziej komfortowy i nie pozostawił w Twojej głowie negatywnych wspomnień. W razie potrzeby, specjalista dokona nacięcia i uniesienie płata dziąsła, aby mieć dostęp do zęba, podlegającego ekstrakcji.
Następnym krokiem całej procedury będzie uwolnienie włókien wiązadeł przyzębia. Chociaż zęby nie są zrośnięte z kością, są zawieszone w zębodole kostnym za pomocą absorbujących wstrząsy włókien więzadeł. Stomatolog użyje specjalnego narzędzia dentystycznego zwanego periotomem, aby uwolnić te włókna, aby można było usunąć ząb. W niektórych przypadkach może być również konieczne usunięcie kości wokół zęba. Ponadto w wielu przypadkach zęby, które wymagają chirurgicznego usunięcia, muszą być również podzielone na kawałki, aby można je było bezpiecznie i łatwo usunąć. Dentysta zdecyduje, na ile części podzielić ząb, w zależności od liczby i kształtu korzeni oraz tego, czy w pobliżu znajdują się nerwy, które należy chronić.
Po wykonaniu powyższych kroków, wystarczy już tylko poluzować ząb i rozszerzyć zębodoł kostny. Kostny zębodół zęba jest nieco giętki, co oznacza, że można go bezpiecznie i delikatnie rozszerzyć, aby umożliwić łatwiejsze usunięcie zęba. Za pomocą specjalnego narzędzia dentystycznego zwanego podnośnikiem, dentysta będzie wywierał nacisk na ząb, aby go poluzować i rozszerzyć zębodół.
Specjalista delikatnie usunie ząb z zębodołu oraz zabezpieczy ranę. W zębodołach nie ma głównych tętnic, więc krwawienie po ekstrakcji zęba jest zwykle minimalne. Jednak poprzez zastosowanie ucisku i gazy w okolicy, dentysta może pomóc w dalszej kontroli i zminimalizowaniu tego krwawienia.
Po chirurgicznej ekstrakcji zęba bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej. Stomatolog udzieli Ci instrukcji i odpowie na wszelkie pytania, które możesz mieć po chirurgicznym usunięciu zęba.
Warte uwagi: Rany i otarcia w jamie ustnej