Most na włóknie szklanym

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 14 Średnia: 3.5]

Most na włóknie szklanym jest to tymczasowe uzupełnienie brakującego pojedynczego zęba bez konieczności szlifowania zębów sąsiadujących (jak w tradycyjnym moście). W pewnych przypadkach most na włóknie szklanym może być uzupełnieniem długoczasowym stanowić alternatywę dla klasycznego mostu. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści doskonale wiedzą, kiedy zastosować most na włóknie szklanym i jak przeprowadzić zabieg.

Przeczytaj również: Korona tymczasowa PMMA

Włókno szklane – wyjaśnienia

Dentyści stosują włókna szklane w przypadku leczenia kanałowego, aby odbudować martwe, zniszczone zęby. Ponadto włókno szklane jest pomocne w momencie wzmacniania mostów. Mosty zostają zamocowane na własnych zębach, jednakże warto pamiętać, iż jest to możliwe tylko wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią ilość zębów w jamie ustnej w miejscu sąsiadującym. Włókno szklane wykorzystywane jest także w zakresie periodontologii. Materiał ten znalazł zastosowanie do szynowania lekko rozchwianych zębów paradontalnych. Może on także służyć do unieruchamiania zębów, po różnych urazach.

Cechuje się ogromną trwałością i wytrzymałością, co więcej jest ono bardzo estetyczne, a inwazyjność jest minimalna. Stomatolog w taki sposób dopiera tworzywo, że odbudowany ząb wygląda identycznie z pozostałymi. Obecna we wkładach z włókna szklanego żywica kompozytowa sprawia, że doskonale łączą się one z adhezyjnymi cementami kompozytowymi. Materiał ten nie ulega korozji w wilgotnym środowisku jamy ustnej ani reakcjom elektrolitycznym – jest to bardzo istotne dla naszego stanu zdrowia. Zastosowanie włókien szklanych ma jeszcze jedną korzyść – jest odwracalne. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w przyszłości pacjent będzie chciał uzupełnić braki w uzębieniu implantami będzie to możliwe.

Mosty na włóknach szklanych

Mosty stomatologiczne służą do wypełniania luk powstałych podczas utraty jednego lub kilku zębów. Jest to bardzo istotne, ponieważ umożliwia zachowanie prawidłowego zgryzu i przywrócenie prawidłowej mechaniki narządu żucia. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie u pacjenta mostu stomatologicznego jest obecność prawidłowych zębów bądź implantów ograniczających lukę. Pełnią one funkcję filarów dla mostu i służą do jego zakotwiczenia. Most na włóknie szklanym pozwala uniknąć szlifowania dwóch sąsiednich zębów. Jest alternatywą dla implantów i może być wykonany również bezpośrednio po usunięciu zęba, jako uzupełnienie tymczasowe.

blank

Zalety mostu na włóknie szklanym

 • natychmiastowe uzupełnienie braku zębowego (na jednej wizycie) co jest szczególnie istotne w przypadku zębów przednich
 • oszczędna preparacja zębów graniczących z brakującym zębem (czyli zębów filarowych). Konieczne jest tylko wypreparowanie zagłębień w celu zainstalowania włókna szklanego stanowiącego szkielet konstrukcji.
 • nie ma konieczności leczenia kanałowego zębów filarowych
  cena uzupełnienia znacznie niższa niż mostu protetycznego lub implantu
  uzupełnienie jest zamocowane na stałe w odróżnieniu od tzw. mikroprotez
 • są to uzupełnienia naprawialne ? w przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczy uzupełnić je materiałem kompozytowym. W sytuacji, gdy pęknie przęsło, można most usunąć i wykonać ponownie.
 • można je traktować jako długotrwałe uzupełnienie tymczasowe do chwili aż pacjent zdecyduje się na rozwiązanie ostateczne implantologiczne lub most protetyczny.

Most na włóknie szklanym – przeciwskazania

Wykorzystanie mostów na włóknie szklanym są przeciwwskazane u niektórych pacjentów. Do pierwszej grupy przeciwwskazań należą dużego stopnia wady zgryzu, w tym bardzo krótkie zęby. Drugą grupę stanowią sytuacje, gdzie zęby są narażone na duże obciążenia i wysoki stopień ścierania.

Dzieje się tak na przykład w przypadku nadmiernego zaciskania i zgrzytania zębami, bruksizmu, a także częstego spożywania bardzo twardych pokarmów. Istnieje również grupa, w której stosowanie tych mostów jest względnie przeciwwskazane i możliwe do zastosowania jedynie jako czasowe rozwiązanie. Są to pacjenci, u których występują mnogie braki w uzębieniu. W tej grupie mosty na włóknie szklanym są elementem przejściowym, stosowanym jako środek zastępczy w czasie oczekiwania na założenie innych uzupełnień protetycznych, takich jak mosty ceramiczne, czy też implanty stomatologiczne.

Warte uwagi: Jak rozpoznać zaburzenia krzepnięcia krwi?

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 14 Średnia: 3.5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code