Szczoteczka do zębów – jaką wybrać i jak często wymieniać?

24 lipca 2020
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Szczoteczka do zębów ma znaczący wpływ na twoją jamę ustną! Jaką szczoteczkę do zębów wybrać i jak często ją zmieniać? To ma znaczenie! Odpowiednio dobrana i regularnie wymieniana szczoteczka to nie kaprys, ale absolutna podstawa, jeśli szczotkowanie ma przynosić rezultaty, a dziąsła mają być w dobrej kondycji.

Szczoteczka do zębów to idealne miejsce do gromadzenia się bakterii, szczególnie jeśli jest rzadko wymieniana. Jest wilgotna oraz posiada wygodne do osiedlenia włókna. Regularna wymiana to bardzo ważna kwestia, ponieważ zdaniem naukowców z University of Manchester w Anglii szczoteczka do zębów jest siedliskiem dla ponad 100 milionów bakterii. W tym bakterii E. coli i Staphylococci (Staph). To jeszcze nie powód do paniki, ponieważ cała nasza jama ustna zamieszkała jest przez mikroby. Szczoteczka wymieniana raz na rok to zdecydowany krok naprzód ku próchnicy, paradontozie oraz ogólnej mniejszej odporności organizmu.

Szczoteczkę należy wymieniać co ok. 2-3 miesiące. Jeśli stosujemy elektryczną, to również wymieniamy głowice. Nawet jeśli przepłukujemy ją po każdym myciu wodą, to nie zmienia faktu, że mogą się na niej znajdować mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze. Wymieniajmy ją również po każdej infekcji gardła, jamy ustnej lub grypie, ponieważ na jej powierzchni znajdują się wówczas większe ilości zarazków, niż zwykle. Ważny jest również jej wygląd – jeśli włókna tracą kształt i sprężystość, rozchodzą się na boki, to komunikat, że zęby szczotkujemy zbyt mocno.

Szczoteczki stosowane u dzieci wymagają jeszcze częstszej wymiany, niż te u dorosłych. Takie działanie wyrabia dobre nawyki i uczy prawidłowej higieny, np. zmniejsza ryzyko, że maluch będzie zbyt mocno dociskał włosie do zębów.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Najbardziej uniwersalną opcją jest szczoteczka z miękkim włosiem, ponieważ ciężko wyrządzić sobie nią krzywdę. Wiele osób zbyt mocno dociska szczoteczkę, narażając się na ubytki szkliwa (zobacz metamorfozę przed i po). Ponadto zdarzają się podrażnienia czy cofanie się dziąseł. Miękkie włosie będzie odpowiednie dla wszystkich. Szczególnie osób cierpiących na nadwrażliwość, chorujących na paradontozę, kobiet ciężarnych, nastolatków i dzieci.

Lepsza manualna czy elektryczna? To kwestia drugorzędna. Najważniejsza jest technika – ruchem wymiatającym od linii dziąseł w dół. Choć prawdą jest, że wersją elektryczną zęby wyczyścimy sprawniej i szybciej, to może mieć duże znaczenie u dzieci, starszych lub chorych osób.

Dodatkowe szczoteczki będą również stosować pacjenci z wadami zgryzu czy zanikami kości, są to tzw. szczoteczki interdentalne, jednopęczkowe oraz międzyzębowe. Te ostatnie oczyszczają powierzchnię zębów tam, gdzie nie dociera normalna szczoteczka. Również pacjenci z aparatami nazębnymi będą używać specjalnych szczoteczek. Są tak dostosowane, aby jak najlepiej oczyszczać zęby, a jednocześnie redukować ryzyko uszkodzenia mechanizmów aparatu ortodontycznego.

Jak ją przechowywać?

Wystrzegaj się bakterii! Przed każdym myciem zębów myj dłonie. Ponadto nie przechowuj szczoteczki w zamkniętym pojemniczku w domu. Taki sposób przechowywania oraz wilgotność stwarzają doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii. Pojemnik stosuj jedynie podczas podróży. Co więcej, o ile to możliwe – pamiętaj, by szczoteczka zdążyła wyschnąć. Ułatwimy wyschnięcie, jeśli strząśniemy z niej nadmiar wody po każdym myciu. Pojemniczek na szczoteczkę oraz jej uchwyt również warto regularnie czyścić! Róbmy to raz w tygodniu. Co zastosować w tym celu? Do oczyszczania można użyć chlorheksydyny, czyli substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, która znajduje się choćby w płynach do płukania jamy ustnej. Zwykła woda też zda egzamin.

W domu najlepiej przechowywać ją w kubeczku w pozycji pionowej, szczeciną u góry. To sprawi, że wyschnie szybciej i odizoluje od bakterii, które zalegają na dnie kubka. Trzymaj ją w odległości min. 0,5 m od toalety, ponieważ, gdy spłukujemy wodę to resztki wody z muszli mogą znaleźć się dookoła, również na szczoteczce, gdy ta będzie zbyt blisko.

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj!

Jedna szczoteczka dzielona z drugą osobą, to zdecydowanie zły pomysł. Nie dzielmy szczoteczki z inną osobą. Każdy z nas ma inny profil bakterii w jamie ustnej, dlatego możemy narazić się na rozwój wielu infekcji np. próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, aft czy opryszczki.

Z tego samego powodu lepiej, aby szczoteczki stojąc we wspólnym kubku, nie stykały się ze sobą. To zapobiegnie przenoszeniu się bakterii i płynów ustrojowych z jednej na drugą.

Jeśli nie jesteście pewni rodzaju szczoteczki jaka jest dla was najlepsza skontaktujcie się z naszą kliniką dentystyczną. Co więcej na spotkaniu dokonamy kontroli zębów, która pozwoli wam zidentyfikować dodatkowe problemy jakie z jakimi możecie się zmagać – KONTAKT.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code