Co najpierw – aparat czy implanty?

27 grudnia 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.6]

Braki w uzębieniu nie są przeszkodą w leczeniu ortodontycznym. Jednak czy jest możliwe uzupełnienie wspomnianych braków przy wadach, wymagających założenia aparatu? Do gabinetu trafiają osoby, które w przeszłości utraciły jeden lub kilka zębów i chcą się zdecydować na ich uzupełnienie. Niestety nie zawsze jest to od razu możliwe. Dlaczego? Może zdarzyć się tak, że luka po usuniętym zębie samoistnie ulegnie zmniejszeniu, w wyniku przemieszczenia się zębów sąsiadujących. Nieuzupełnione we właściwym czasie braki zębowe mogą powodować nachylanie się sąsiednich zębów, które niejako starają się uzupełnić lukę. 

W takiej sytuacji, najpierw potrzebna będzie pomoc ortodonty. Specjalistyczne leczenie ortodontyczne ma na celu wyeliminowanie wad zgryzu i przygotowanie go do zabiegu implantacji. Odpowiadając na postawione pytanie – najpierw należy zadbać o właściwe rozmieszczenie zębów w jamie ustnej, a dopiero później zająć się zabiegiem implantacji. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Tomografia 3D w stomatologii

blank

Braki w uzębieniu a aparat ortodontyczny

Pacjenci często zwlekają z pierwszą wizytą u ortodonty, ponieważ obawiają się, że braki w uzębieniu będą przeszkodą w założeniu aparatu ortodontycznego. Niesłusznie, ponieważ takie ubytki nie stanowią przeszkody w noszeniu aparatu. Jest wręcz przeciwnie! Zanim pacjent zdecyduje się na uzupełnienie braków zębowych, powinien wyleczyć wszelkie wady związane z właściwym położeniem zębów. Założenie aparatu jest niezbędne do uzyskania korekcji zgryzu i osiągnięcia prostych zębów. Niestety powoduje to przesunięcie w czasie decyzji o uzupełnieniu protetycznym. Bowiem leczenie ortodontyczne może trwać nawet dwa lata. Wszystko oczywiście zależy od stanu uzębienia i sytuacji panującej w jamie ustnej. Dopiero gdy zęby zostaną wyprostowane i zajmą właściwe pozycje, można zająć się protetyką. Wtedy najrozsądniejszym rozwiązaniem będą implanty zębowe. Odtworzą one prawidłowe funkcje żucia i spowodują, że na zęby znów będzie napierał równomierny nacisk. Specjalista może również zaproponować most na implantach. Taka kolejność procedur jest najbardziej korzystna, ponieważ zakładając protezy na krzywe zęby, żucie mogłoby spowodować ich uszkodzenie.

Aparat w przypadku posiadania implantów

Czy posiadanie implantów dentystycznych jest przeszkodą do założenia aparatu ortodontycznego? Jeśli pacjent musiał usunąć ząb i postanowił go już wstawić, przed leczeniem ortodontycznym, wciąż może się na nie zdecydować. Co więcej, nawet powinien! Nowoczesne implanty stomatologiczne, w ramach usług Implanty Poznań oprócz poprawy jakości życia pacjentów, w żadnym stopniu nie ograniczają możliwości dalszego leczenia zębów. Możliwe jest założenie aparatu ortodontycznego na łuk zębowy, w którym wszczepiony jest implant. Jednakże w takim wypadku, ortodonta nie zakłada zamka na sztuczny ząb.

W standardowych przypadkach, ortodontyczne wyprostowanie zębów zaleca się jeszcze przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów. Taka kuracja będzie niezbędna w przypadku przemieszczania się sąsiadujących zębów w miejsca brakujących.  Stomatolog podczas planowania protetyki może stwierdzić taką konieczność i wspólnie z ortodontą ustalić ilość miejsca niezbędną pod implant.

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.6]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code