Wpływ zębów na brzydki zapach z ust

25 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Bez wątpienia każdy z nas doświadczył choć raz w życiu rozmowy z osobą o nieprzyjemnym zapachu z ust lub sam boryka się z tym problemem. Nawet jeśli pozostało to u Ciebie w niepamięci, to jest to kwestia dość wstydliwa. Jej przyczyn możemy upatrywać w niewystarczającym dbaniu o higienę jamy ustnej lub w chorobie związanej z zębami. Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przyczyną brzydkiego zapachu z ust może być właśnie zepsuty ząb! Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Implanty dentystyczne a choroby dziąseł

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Brzydki zapach z ust – przyczyny

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej w połączeniu z chorobami dziąseł i ubytkami w zębach spowodowanymi obecnością bakterii, wirusów i grzybów oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układów pokarmowego i oddechowego może sprawić, że brzydki zapach, wydobywający się z ust może być trudny do zniwelowania. Co za niego odpowiada? Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu z ust? Do najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu, związanych z jamą ustną należą:

 • Niedokładne szczotkowanie zębów, dziąseł i języka.
 • Brak zastosowania nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej.
 • Choroby zębów (próchnica, zgorzel miazgi, psujące się korzenie zębów).
 • Choroby dziąseł i przyzębia.
 • Grzybica jamy ustnej (pojawia się najczęściej przy osłabieniu systemu odpornościowego oraz po zastosowaniu antybiotyku).
 • Owrzodzenia jamy ustnej.
 • Brak odpowiedniej ilości śliny, która oczyszcza jamę ustną.
 • Palenie papierosów, zbyt duża ilość alkoholu, zażywanie niektórych leków.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Nikogo nie powinno dziwić, że najskuteczniejszą metodą walczenia z brzydkim zapachem z ust jest zwalczenie wszystkich przyczyn, które mogą go powodować. W pierwszej kolejności ze szczególną uważnością należy zadbać o higienę jamy ustnej. Pamiętaj, że zwykłe szczotkowanie wielokrotnie nie wystarczy! Powinieneś stosować również antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej. Ponadto dokładnie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej. Dodatkowo, konieczna może się okazać wizyta u dentysty, który zbada stan zębów, a jeśli będzie to konieczne – pomoże Ci uporać się z próchnicą czy usunie stare korzenie zębów. Powinieneś także zdecydować się na profesjonalną higienizację jamy ustnej. Odbywa się ona w 5 etapach.

Etap 1. Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowego skalera. Złogi kamienia są usuwane zarówno znad jak i spod dziąsła. To z kolei znacznie poprawia stan zębów. Dlaczego? Ze względu na to, że w kamieniu i osadzie lubią zagnieżdżać się bakterie i wirusy, które mogą być przyczyną problemu z nieświeżym oddechem. Osadzanie się kamienia powoduje również obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zaniku kości wyrostka zębowego, rozchwiania i ostatecznie wypadania zębów, czyli paradontozy.

Etap 2. Piaskowanie. To kolejny etap, który pozwoli usunąć osad, płytkę nazębną i przebarwienia. Piaskowanie polega na kierowaniu strumienia piasku dentystycznego na zęby za pomocą tak zwanej piaskarki.

Etap . 3. Polerowanie. Dokładne wypolerowanie zębów po zabiegu sprawi, że płytka bakteryjna trudniej będzie przyczepiać się do powierzchni zęba i dzięki temu zniwelujemy brzydki zapach z ust.

Etap 4. Zabezpieczenie zęba fluorem lub nanohydroksyapatytem. Fluoryzacja. Polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki.

Etap.5. Instruktaż higieny. Jest on najważniejszym etapem podczas całego procesu higienizacji. Tylko dobra umiejętność prawidłowego oczyszczania zębów codziennie w domu zapewni długotrwały efekt czystości, jaki uzyskała higienistka.

Warte uwagi: Uśmiech rozświetla nam życie

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

  Kliknij aby ocenić ten post!
  [Całość: 1 Średnia: 5]

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code