Implanty dentystyczne a choroby dziąseł

23 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Choroby dziąseł nie są zawsze bezwzględnym przeciwskazaniem do zastosowania implantów dentystycznych. Jednakże mogą stanowić pewien problem. Implanty dentystyczne Poznań wymagają zdrowej tkanki kostnej, aby móc prawidłowo się ukorzenić. Jeśli borykasz się z którąś z chorób dziąseł, może być trudniej umieścić implanty, ponieważ choroba może prowadzić do niszczenia tkanek mocujących zęby, takich jak dziąsła, kość i więzadła. Może to prowadzić do utraty wszczepu. W takim przypadku specjalista prawdopodobnie zaleci leczenie danego schorzenia przed zastosowaniem implantów.

Jeśli masz chorobę związaną z dziąsłami, ważne jest, aby leczyć ją w odpowiedni sposób, zanim zdecydujesz się na zastosowanie implantów dentystycznych. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że ząb jest martwy?

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Choroby dziąseł – jak wpływają na proces implantacji?

Głównym powodem chorób dziąseł jest nagromadzenie biofilmu. O czym właściwie mowa? Biofilm to zbiór drobnoustrojów, które są odporne na działania zwalczające, np. na dezynfekcję. Co istotne, biofilm bakteryjny nigdy nie składa się tylko z jednego rodzaju bakterii, ale jest całym zbiorem różnych, w tym także grzybów. Właśnie dlatego jest tak niebezpieczny i trudny do zwalczenia. Wspomniane nagromadzenia bakterii wynikają przede wszystkim z niedostatecznej lub rzadkiej higieny jamy ustnej. To powoduje reakcję zapalną tkanek otaczających zęby- przyzębia. Choroby dziąseł są zatem główną przyczyną utraty implantów, jak i naturalnych zębów pacjenta. Zanim specjalista podejmie się procesu implantacyjnego, powinien poprzez dokładne badania diagnostyczne, rozpoznać wszelkie schorzenia, które mogą mieć negatywny wpływ na powodzenie wszczepu oraz skutecznie je wyeliminować poprzez zaplanowanie leczenia i jego realizację. W celu zapewnienia sukcesu leczenia implantologicznego, równie ważne jest kontrolowanie bakterii, poprzez stosowanie środków antyseptycznych w trakcie terapii i w jej późniejszym okresie. Ponadto istotne jest zapewnienie właściwego gojenia ran i zapobieganie infekcji, stąd zalecenia do zastosowania skutecznych antyseptyków.

Choroby dziąseł? Prędko eliminuj!

O chorobie dziąseł w pierwszej kolejności świadczy ich krwawienie. Najczęściej okazuje się, że to stan zapalny, który może z czasem rozszerzać się na kość stanowiącą podporę zębów. Jest to grupa chorób, która dotyczy tkanek, obejmujących prawie cały ząb. Medycyna dzieli choroby przyzębia na: 

  • zapalenie dziąseł, 
  • zapalenie przyzębia. 

Zapalenie dziąseł wywołują bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Gromadzą się tam, gdy niedostatecznie często czyścisz zęby i przestrzenie między nimi. Bakterie stopniowo niszczą dziąsła i zęby, co może spowodować rozchwianie lub nawet konieczność usunięcia zdrowych zębów. Zapalenie dziąseł jest bardzo wczesnym stadium choroby, a więc też łatwiejszym w leczeniu. Jednakże zlekceważenie tego schorzenia może skutkować objęciem przez chorobę kolejnych tkanek, zwłaszcza włókien kolagenowych, które są łącznikiem zęba z kością. Gdy choroba obejmie zęby i kość, mówimy wówczas o zapaleniu przyzębia.

Choroby przyzębia

Zapalenie przyzębia rozwija się na bazie długotrwałego i nieleczonego zapalenia dziąseł. Niestety jest to proces nieodwracalny. Nieleczona choroba przyzębia doprowadza do zniszczenia tkanek otaczających ząb. Dziąsła cofają się, odsłaniają się szyjki i korzenie zębów. Zęby pozbawione oparcia, zaczynają się ruszać, przemieszczać i na koniec wypadają.

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do rozwoju zapalenia ozębnej. Ozębna to tkanka, która wypełnia przestrzeń między cementem zęba a kością zębodołu. Płytka nazębna zaczyna przesuwać się w stronę korzeni zębowych czego skutkiem jest pojawienie się, tzw. kieszeni poniżej linii dziąseł. W owej kieszeni zbierają się resztki pokarmu. To doskonałe środowisko do rozmnażania się bakterii. Jeśli zapalenie ozębnej nie zostanie wystarczająco szybko powstrzymane, pacjentowi grozi zaawansowana parodontoza. To poważne przeciwwskazanie do wszczepienia implantów zębów. Choroba ta powoduje obniżenie linii dziąseł oraz zanik kości jamy ustnej. Wtedy zęby stają się ruchome i mogą wypadać. Zgryz staje się nierówny, co prowadzi do kolejnych problemów. Jednakże skuteczne rozwiązanie stanowi przywrócenie odpowiedniej higieny jemu ustnej, oraz przeprowadzenie stosownych zabiegów chirurgicznych, mających za zadanie odbudować wspomniane tkanki (np. sterowanej regeneracji kości lub przeszczepu dziąsła). Stworzą one odpowiednie warunki pod implantację.

Warte uwagi: Ile trwa odbudowa zęba na implancie?

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 1 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code