PRF – fibryna bogatopłytkowa

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Wykonywanie zabiegów stomatologicznych, przede wszystkim z zakresu stomatologii chirurgicznej, niesie ze sobą ryzyko powstania różnego rodzaju powikłań pozabiegowych. To ryzyko trzeba starać się ograniczać, aby nie doszło do groźnych zmian w jamie ustnej pacjenta. Wspomniane ograniczanie ryzyka powstania powikłań jest możliwe tylko poprzez zapewnienie prawidłowego gojenia się ran. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie po zabiegu fibryny bogatopłytkowej PRF. Czym ona jest i w jaki sposób się ją stosuje? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

 Przeczytaj również: Wizyta kontrolna i konsekwencje jej unikania

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Co to jest fibryna bogatopłytkowa PRF?

W 2001 roku dr Joseph Choukroun z Nicei stworzy nową metodologię stymulacji wzrostu tkanek, którą nazywa: PRF Platelet Rich Fibrin. Jest to bogatopłytkowa fibryna (PRF) – stymulująca wzrost komórek, stosowana obecnie w sterowanej regeneracji tkanek.
PRF jest uzyskiwana z krwi pacjenta pobranej bezpośrednio przed lub w trakcie zabiegu. Krew odwirowywana jest w 10 ml probówkach w wirówce. W rezultacie uzyskiwane są 3 frakcje:
–  skrzep fibrynowy – membrana PRF,
–  osocze ubogopłytkowe (PPP – platelet poor plasma),
–  frakcja krwinek czerwonych.

Ten bogaty w leukocyty i naczyniowy czynnik wzrostu koncentrat formuje się w postaci membrany lub czopów a następnie umieszcza w miejscu zabiegowym. Prawidłowe gojenie tkanek jest priorytetowym czynnikiem wpływającym na sukces terapeutyczny. Gojenie uszkodzonych tkanek przez regenerację daję największe szanse utrzymania długotrwałego efektu leczenia. 

Zastosowanie

PRF stosuje się w bardzo dużej ilości zabiegów stomatologicznych. Najczęściej jako element stymulujący procesy naprawcze. Mam na myśli wspomaganie procesów gojenia, np. po ekstrakcji zęba. Jednakże PRF ma również zastosowanie w implantologii. Umożliwia wszczepienie implantu nawet po trzech miesiącach o momentu usunięcia zęba. Wskazań do stosowania fibryny bogatopłytkowej jest wiele, np.:

  • W zabiegach przygotowawczych pod implanty, np. podniesieniu dna zatoki szczękowej (sinus lift),
  • Po wykonaniu wszczepów implantologicznych w leczeniu ran,
  • W sterowanej regeneracji tkanek,
  • W zabiegach periodentologii jako alternatywa dla przyczepów łącznotkankowych, w leczeniu ubytków kostnych i recesji dziąsłowych, w leczeniu zmian okołowierzchołkowych.

Zabiegi te są często wykorzystywane w przypadku usługi – Implanty Poznań

Zalety fibryny bogatopłytkowej PRF

Substancje aktywne uwalniają się z PRF nawet powyżej 7 dni po zabiegu. Jest to bardzo pożądane, ponieważ to właśnie wtedy występuje okres krytyczny dla gojenia się ran pozabiegowych. PRF zawiera substancje, które przede wszystkim aktywują czynniki przeciwzapalne i mechanizmy odpornościowe oraz przyspieszają różnicowanie się komórek. Ponadto:

  • stymulują proliferację komórek,
  • skracają czas wytwarzania się blizny i wpływają na przyśpieszenie jej przebudowy,
  • hamują przedwczesną apoptozę, a więc obumieranie komórek,
  • stymulują wzrost włókien kolagenowych i wzrost śródbłonka naczyń krwionośnych,
  • zmniejszają dolegliwości bólowe,
  • zmniejszają ilość przypadków suchego zębodołu po ekstrakcji zęba.

Fibryna bogatopłytkowa to substancja autogenna, ponieważ pozyskaną z komórek własnych. Nie jest więc ona traktowana przez organizm jako białko obce. Dzięki temu nie występuje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych czy alergicznych. Wniosek nasuwa się sam – stosowanie PRF jest bezpieczne dla pacjenta. Ponadto przynosi pożądane efekty, które mają kluczowe znaczenie w powodzeniu terapii.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Ukruszony ząb! Pomocy!

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code