Czyszczenie języka – jak wpływa na zdrowie jamy ustnej?

29 października 2020
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Czyszczeniem zębów nie usuniemy wszystkich bakterii w jamie ustnej. Ponadto mogą one również zalegać m.in. na języku. Brak odpowiedniej higieny może później przynieść wiele nieprzyjemnych skutków. W związku z tym zdecydowanie warto do każdorazowego rytuału szczotkowania oraz nitkowania, dołożyć również czyszczenie języka.

Jak czyścić język?

Język najlepiej czyścić dwa razy dziennie. Do jego higieny przyda nam się specjalna skrobaczka – kosztuje ona około 10-20 zł, można ją kupić w aptekach, supermarketach i przez Internet.
Możemy także kupić szczoteczkę do zębów, która ma też powierzchnię czyszczącą język. W wyniku pomocy takich prostych urządzeń możemy usunąć nalot, w którym gromadzą się miliony bakterii. Żyją one nie tylko na zębach, ale również także na błonie śluzowej jamy ustnej, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków oraz oczywiście na powierzchni języka. Z tego powodu jego nierówna, chropowata powierzchnia ułatwia zaleganie mikrobom, ale także utrudnia jego higienę. W wyniku tego nieoczyszczany język to wbrew pozorom generator wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Z tego powodu podejmując ten niewielki przecież wysiłek, zyskujemy bardzo wiele.

Korzyści płynące z czyszczenia języka:

 1. Mniejsze ryzyko chorób zębów i dziąseł. Bakterie są w wiecznej „podróży”. W wyniku tego ich wymarzone do zasiedlenia lokalizacje to trudno dostępne przestrzenie. Weźmy na przykład szczeliny międzyzębowe, obszary od strony podniebienia i języka oraz sam język – czyli to, o czym często zapominamy w codziennej higienie. Wtedy ryzyko próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i paradontozy rośnie.
 2. Świeży oddech. Z badań opublikowanych w The Journal of American Dental Association wynika, że za prawie 90% wszystkich przypadków przykrego zapachu z jamy ustnej odpowiedzialne są drobnoustroje. Na dodatek im więcej bakterii na języku, tym większe ryzyko halitozy. Co więcej, niektórzy z nas poprzez geny i niekorzystną „anatomię” języka mają większą tendencję do powstawania bakteryjnej powłoki. W wyniku tego powstaje przykry oddech.

Ogólne zalety dla zdrowia

 1. Serce pod kontrolą. Zaniedbania higieny jamy ustnej mają istotny wpływ na nasz układ krążenia. Nieleczone stany zapalne mogą skończyć się tragicznie, np. zapaleniem wsierdzia, osłabieniem pracy serca, miażdżycą, a nawet zawałem. Im mniej bakterii w jamie ustnej, tym mniejsze ryzyko infekcji i tego typu powikłań. A lwia ich część znajduje się właśnie na języku. Wniosek? Ponadto ignorując higienę języka, zostawiasz pole do popisu mikrobom. One tylko na to czekają!
 2. Wzmacniasz odporność. Wiele toksyn i zarazków wnika do organizmu właśnie poprzez jamę ustną. Notabene czyszczenie języka jest kluczowe szczególnie podczas infekcji oraz przeziębień, kiedy odkrztuszasz flegmę oraz stosujesz np. krople do nosa lub aerozole na ból gardła, których resztki mogą zalegać na tyle języka.
 3. Wspomagasz układ pokarmowy. Regularne czyszczenie języka usprawnia produkcję śliny, która jest istotna dla zdrowia naszych zębów i dziąseł. Co więcej stanowi pomoc dla usprawnienia procesu trawienia, które zaczyna się już w ustach. Wszystko dzięki obecnemu w ślinie enzymowi trawiącemu węglowodany – amylazie ślinowej.
 4. Czujesz więcej! Oczyszczony z nagromadzonych nalotów i resztek jedzenia język usprawnia działanie kubków smakowych. Wyostrzenie receptorów smakowych sprawia, że  możesz w pełni docenić smak potraw.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej jak w prosty sposób zwiększyć higienę jamy ustnej skontaktujcie się z naszym centrum dentystycznym. Zadzwoń już teraz – KONTAKT.

POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

  Kliknij aby ocenić ten post!
  [Całość: 0 Średnia: 0]

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code