Codzienna higiena jamy ustnej – szczotkowanie to za mało

13 lutego 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Choć z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi, że ubytek nawet jednego zęba, może wpływać na zdrowie całego organizmu, nadal problemem pozostaje niewłaściwa higiena jamy ustnej i zbyt rzadkie wizyty u stomatologa. Podstawą higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, oczyszczanie powierzchni języka, używanie płukanek, korzystanie z nici dentystycznej i z zabiegów higienizacyjnych. Jak te wszystkie czynności ze sobą pogodzić? Jak wykonywać je właściwie? Czy są one konieczne? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zanik kości szczęki

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku nie dba o stan swojego uzębienia? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Skontaktuj się z nami, by umówić się na wizytę!

Higiena jamy ustnej – błędy związane ze szczotkowaniem zębów

Pomimo tego, że obecnie mamy pełną dostępność usług stomatologicznych na najwyższym poziomie, stan uzębienia Polaków nie należy do najlepszych. Jak wiadomo, szczotkowanie zębów jest najczęściej wykonywaną przez pacjentów czynnością, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie jamy ustnej. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak robić to poprawnie. Poniżej znajdziesz przykłady najczęściej popełnianych błędów podczas szczotkowania zębów.

  1. Zbyt krótki czas szczotkowania zębów. Niektórzy pacjenci wychodzą z założenia, że wystarczy pobieżnie umyć przy pomocy szczoteczki do zębów powierzchnie wszystkich zębów, co zajmuje im krótką chwilę. Natomiast optymalnym czasem szczotkowania są 2-3 minuty (minimum to mycie ich 2 razy dziennie, rano i wieczorem). Jednakże najlepiej by szczotkowanie miało miejsce po każdym posiłku – pozwala to uniknąć osadzania się resztek pokarmowych oraz kamienia nazębnego.
  2. Omijanie okolic języka. W higienie jamy ustnej równie ważne jak szczotkowanie zębów jest też regularne oczyszczanie języka, na którym również gromadzą się bakterie (można zaobserwować biały nalot).
  3. Zbyt twarda szczoteczka. To bardzo często jest powodem pojawiania się w jamie ustnej podrażnień dziąseł i stanów zapalnych.
  4. Mycie szczoteczką manualną zamiast elektryczną. Do prawidłowego umycia zębów szczoteczką ręczną potrzeba bardzo dużych umiejętności. Zęby zdecydowanie łatwiej myje się szczoteczka elektryczną, ale nawet do niej potrzebna jest prawidłowa technika. Korzystajmy z dobrodziejstw nowoczesnej technologii.

Higiena jamy ustnej – jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie, czyli czyszczenie zębów nicią dentystyczną jest ważne, aby dokładnie usunąć płytkę nazębną. Szczoteczka do zębów jest zbyt duża, aby sięgnąć między zęby, gdzie zazwyczaj gromadzą się resztki jedzenia i płytka nazębna.  Nauczeni doświadczeniem wiemy, że wielu pacjentów nie używa nici dentystycznej lub robi to niepoprawnie. Z tego powodu postanowiliśmy zamieścić krótki poradnik, dotyczący tego, w jaki sposób powinniśmy posługiwać się nicią dentystyczną. Przejdźmy przez ten proces krok po kroku.

  1. Oderwij 35-40 cm nici i nawiń dłuższą część na środkowy palec lewej ręki, a krótszą część na środkowy palec prawej ręki, pozostawiając ok 8 cm pomiędzy palcami. Chwyć ten fragment palcami wskazującymi oraz kciukami.
  2. Delikatnie wsuń nić pomiędzy zęby. Uważaj aby nie zrobić tego zbyt gwałtownie ponieważ może to spowodować podrażnienie dziąsła.
  3. Delikatnie przesuń nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz poszuraj nitką po zębie.
  4. Delikatnie wsuń nić poniżej linii dziąseł. Nie zapomnij o nitkowaniu zębów po obu stronach przestrzeni międzyzębowej. Przechodząc do kolejnej przestrzeni odwiń świeżą nić z palca jednej ręki, a nadmiar nici nawiń na palec drugiej ręki.
blank
blank
blank
blank

Dlaczego warto używać płynów do płukania ust w codziennej higienie jamy ustnej?

Bardzo łatwą, lecz przez wielu pacjentów niedocenioną metodą dbania o higienę jamy ustnej jest przepłukiwanie jej specjalnie przeznaczonymi do tego płynami. Krótkie płukanie po posiłku usuwa niemal połowę resztek pokarmowych, a dłuższe może nawet spowodować całkowite rozpuszczenie cukru zalegającego w jamie ustnej. Poleca się codzienne korzystanie z płukanek antyseptycznych dostępnych w aptekach, marketach i innych sklepach ze środkami do codziennej higieny.

Formą płukania są irygacje polegające na stosowaniu środków płuczących pod zwiększonym ciśnieniem. Do irygacji służą specjalne urządzenia, tzw. irygatory wodne. Wytwarzają one ciśnienie w płynie zgromadzonym w odpowiednim zbiorniku. Płyn ten powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, powierzchni zębów i masaż dziąseł.

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne

Ważnym elementem troski o zdrowy uśmiech są profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Dzięki nim możliwe jest usunięcie twardych złogów kamienia nazębnego, nieestetycznych osadów oraz zastosowanie specjalnych preparatów zawierających fluor, który wzmacnia strukturę szkliwa zębów i uodparnia je na działanie szkodliwych kwasów. Wskazane zabiegi to fluoryzacja, np. lakierowanie zębów lub aplikacja związków fluoru łub nanohydroksyapatytów w postaci pianki, polerowanie, scaling i piaskowanie.

Warte uwagi: Funkcje poszczególnych zębów

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code