Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu człowieka. Obok stanu włosów, kształtu oczu czy szczupłej sylwetki ocenie podlega także uśmiech. Nie ma się temu co dziwić, jest on jednym z najlepszych sposobów wyrażania emocji, dzięki niemu lepiej się komunikujemy, nawiązujemy relacje i lepiej czujemy. Co jeżeli jednak uśmiech jest źródłem naszych kompleksów? Gummy smile to określenie, które niektórym nie mówi nic, ale dla wielu osób jest codziennym problemem. To właśnie uśmiech dziąsłowy jest jedną z przyczyn powstrzymywania się od pełnego uśmiechania i częstego zakrywania ust. Na szczęście i z tym problemem możemy sobie dziś poradzić.
Kiedy w czasie uśmiechania widać u nas więcej niż 2 – 3 mm górnego dziąsła, stwierdza się uśmiech dziąsłowy. Mimo iż ta wada jest dość powszechna, wiele osób czuje się skrępowanych i odczuwa z tego powodu dyskomfort. W przypadku gummy smile ma się wrażenie, że dziąsła grają pierwsze skrzypce – są wypukłe i duże w stosunku do zębów, które z kolei wydają się być za krótkie. Według statystyk problem ten częściej dotyka kobiet. Jako problem estetyczny może prowadzić do obniżenia samooceny, ale ta kwestia jest bardzo indywidualna. Zdarza się także, że jest przyczyną innych problemów zdrowotnych utrudniających prawidłową higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia i drobnoustroje, które zalegają pod dziąsłami, mogą powodować ich krwawienia, zaczerwienienia i stany zapalne.
Przyczyną uśmiechu dziąsłowego często są nasze uwarunkowania genetyczne. Na widoczność dziąseł wpływ mają także: wady ortodontyczne (np. bardzo drobne zęby, wady zgryzu), zbyt mała górna warga, późne wyrzynanie się zębów (kiedy zęby mają prawidłową długość, ale są zakryte dziąsłami), nadmierny wzrost kości szczęki, duża reaktywność mięśni mimicznych (podciąganie górnej wargi).
Gummy smile – leczenie
W leczeniu uśmiechu dziąsłowego stosuje się nowoczesne metody, które korygują proporcje widocznych przy uśmiechu zębów i dziąseł. Zanim lekarz dobierze odpowiedni rodzaj terapii, musi przeprowadzić analizę stanu jamy ustnej pacjenta i dokładny wywiad. W zależności od stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta może zaoferować leczenie mniej lub bardziej inwazyjne:
- po pierwsze – aparat ortodontyczny to jedna z bardziej tradycyjnych metod leczenia gummy smile. Działa najlepiej, gdy leczenie rozpocznie się we wczesnym wieku u pacjentów, u których rozwój szczęki ciągle trwa. Leczenie trwa dość długo, ale jest skuteczne i trwałe. Specyficznym przykładem aparatu ortodontycznego jest Invisalign.
- po drugie – osobom dorosłym często proponuje się zabieg chirurgiczny. Dzięki niemu można trwale wydłużyć korony zębów. Plastyka dziąsła obejmuje wycięcie jego namiaru i podcięcie wędzidełka górnej wargi. Proces gojenia może trwać kilka tygodni. Jest to dobre rozwiązanie, gdy gummy smile ma podłoże genetyczne lub jest spowodowany wadą zgryzu.
- na koniec – botoks – pozwala skorygować uśmiech dziąsłowy, gdy ten jest spowodowany przez nadreaktywne mięśnie. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w odpowiednią okolicę powoduje rozluźnienie mięśni, a górna warga nie odsłania dziąseł. Efekty zastosowania botoksu widoczne są po kilku dniach (maksymalnie po 2 tygodniach). Zabieg ten należy powtarzać średnio co 6 miesięcy.
Problem gummy smile można skutecznie rozwiązać, warto więc zaufać specjalistom, którzy wybiorą dla nas najlepszą metodę leczenia. Jeżeli Tobie także uśmiechanie się nie sprawia przyjemności lub jest powodem dyskomfrotu — zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego.