Podcięcie wędzidełka języka – Doktorze, czy to konieczne?

5 stycznia 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 3.7]

Podcięcie wędzidełka języka jest prostym zabiegiem dentystycznym. Po pierwsze wędzidełko, to nic innego, jak niewielki fałd błony śluzowej. Jego funkcją jest ograniczenie ruchomości dwóch fragmentów ciała, które ze sobą łączy. W naszej jamie ustnej znajdują się natomiast cztery wędzidełka. Jeśli niestety każde z nich jest nieprawidłowo zbudowane, może sprawić wiele kłopotów. Jest jednak na to sposób!

Podcięcie wędzidełka języka może być koniecznie w przypadku jego niepoprawnej budowy. Mając to na uwadze wędzidełka w jamie ustnej są niezbędne do prawidłowego jedzenia i mówienia. Co więcej ich nieprawidłowa budowa może prowadzić do problemów. W wyniku nieprawidłowej budowy pjawiają się problemy logopedyczne i stomatologiczne. Na przykłąd powstanie diastemy, czy większa skłonność do próchnicy. W celu zapobiegnięcia tego typu problemom stosuje się zabieg podcięcia wędzidełka — frenotomię.

O wędzidełkach słów kilka

W naszej jamie ustnej wyróżniamy cztery rodzaje wędzidełek:

 • podjęzykowe — łączące dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Dzięki czemu możemy swobodnie ruszać językiem, aby poprawnie mówić i rozdrabniać pokarm; 
 • wędzidełko wargi górnej (podwargowe) – zlokalizowane pomiędzy wewnętrzną powierzchnię wargi a wyrostkiem zębodołowym szczęki i dzieli jamę ustną na część prawą i lewą. Dzięki, któremu mamy możliwość odchylenia, podnoszenia i utrzymywania napięcia wargi górnej, ssania i żucia;
 • wędzidełko wargi dolnej (podwargowe) – biegnie od wewnętrznej części wargi dolnej do dziąseł dolnej szczęki. Pełni tę samą funkcję w stosunku dolnej wargi, co wędzidełko górne w stosunku do górnej wargi;
 • policzkowe — jego rolą jest wspomaganie prawidłowego żucia oraz utrzymanie napięcia mięśniowego w jamie ustnej.

Konsekwencje nieprawidłowo ukształtowanego wędzidełka

Po pierwsze najczęściej spotykanymi wadami wędzidełek jest ich długość lub nieprawidłowe zlokalizowanie przyczepów. W przypadku wędzidełek wargowych ich wady mogą również doprowadzić do:

Następnie nieprawidłowa budowa wędzidełek policzkowych może doprowadzić do:

 • gromadzenia się pokarmu w policzkach, 
 • infekcji jamy ustnej,
 • chorób dziąseł,
 • próchnicy.

Z kolei wada budowy wędzidełka podjęzykowego może skutkować:

 • problemem z artykulacją głosek: n, l, t, d, r, a więc tych, do których potrzebna jest pionizacja języka, 
 • utrudnionemu odpływowi śliny i wypływaniu jej przez usta, 
 • zaburzonym mechanizmem ssania, 
 • utrzymaniem w buzi smoczka czy butelki.

Podcięcie wędzidełka - krótkie wędzidełko podjęzykowe

Podcięcie wędzidełka na ratunek językowi

Najczęściej spotykaną wadą budowy wędzidełek jest za krótkie wędzidełko podjęzykowe. Na szczęście, dzięki prostemu zabiegowi można szybko i skutecznie uwolnić język, zapobiegając poważniejszym problemom. Co więcej podcięcie wędzidełka (frenotomia) jest zabiegiem prostym, szybkim i małoinwazyjnym. Polega na poziomym przecięciu skalpelem, laserem, nożem chirurgicznym lub nożyczkami fałdu błony śluzowej znajdującej się pod językiem. 

W każdym przypadku o potrzebie wykonania zabiegu decyduje lekarz stomatolog w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym. W zależności od potrzeb zabieg realizowany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym a zalecenia pozabiegowe dotyczą półpłynnej diety przez kilka dni oraz ograniczeniu intensywnego wysiłku fizycznego.

Jeśli wasze dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko dolne skontaktucje się z naszym centrum stomatologicznym. Po pierwsze umówimy się na wizytę kontrolną sprawdzającą ogólny stan uzębienia dziecko. Po drugie przygotujemy plan wykonania zabiegu tak aby dziecko od najmłodszych lat mogło się cieszyć zdrowym językiem – KONTAKT.

Nasza klinika dentystyczna posiada doświadczoną kadrę dzięki której szybko i sprawnie sprawdzimy stan uzebienia waszego dziecka. Pomimo powszechnej opinii dbanie o zęby mleczne jest tak samo ważne jak o zęby stałe. Higiena jamy ustnej jest tak samo ważna w młodym wieku jak również i w podeszłych latach. Tego typu wizyta to bardzo dobra okazja do wspólnej wizyty kontrolnej. W wyniku tego dowiecie się o wszelkich porblemach jakie macie obecnie lub możecie mieć w przyszłości. Co więcej jest do doskonała okazja do pierwszej wizyty dla dziecka aby oswoić je z dentysą. Na koniec zapraszamy także do regularnego odwiedzania naszego bloga. Z pewnością znajdziecie tam informacje, które będą dla was interesujące – BLOG.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 3.7]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

  Kliknij aby ocenić ten post!
  [Całość: 5 Średnia: 4.4]

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code