Wizyta kontrolna i konsekwencje jej unikania

31 stycznia 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Wizyta kontrolna jest jednym z najważniejszych elementów regularnego dbania o zdrowie zębów. Z reguły pamiętamy o regularnym płaceniu rachunków, przeglądach swoich samochodów oraz urodzinach najbliższych, jednak dobrowolnie rezygnujemy z regularnej kontroli własnego uzębienia. Zaniedbania związane ze zdrowiem jamy ustnej mogą wiązać się z ogromnymi kosztami zdrowotnymi oraz finansowymi.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wizyta kontrolna w centrum dentystycznym nie należy do ulubionych rozrywek większości ludzi, dlatego często jest przekładana i odkładana możliwie jak najdłużej. Często wybieramy się do gabinetu, dopiero kiedy pojawia się ból zęba lub stan zapalny, z którym nie możemy sobie poradzić domowymi sposobami. Niestety takie postępowanie może skutkować koniecznością przeprowadzenia o wiele bardziej rozległych i tym samym długoczasowych i kosztownych zabiegów. Aby uniknąć tych przykrych następstw, warto przeprowadzać regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które wykryją wszelkie oznaki próchnicy i innych chorób jamy ustnej na wczesnych etapach. Osobom dorosłym zaleca się wykonywanie takich kontroli raz na pół roku — nawet jeżeli nie występują żadne dolegliwości. 

W przypadku kobiet, które chcą mieć dzieci, kontrola stomatologiczna powinna być przeprowadzona jeszcze na etapie planowania ciąży. Co prawda ciąża nie jest przeciwskazaniem do wykonywania kontroli, ale uniemożliwia wykonywanie części zabiegów (szczególnie w pierwszym trymestrze). Wahania hormonalne mogą sprzyjać chorobom jamy ustnej i warto pamiętać, że stany zapalne zębów mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Na czym polega kontrola stomatologiczna

Badania, do których dotarliśmy i nasze wieloletnie doświadczenie wskazują na to, że aż 99% Polaków ma próchnicę. Wystepuje ona w różnym stopniu nasilenia. Co więcej do gabinetu stomatologicznego Polacy zaglądają dopiero wtedy, kiedy leki przeciwbólowe przestają działać. Wiąże się to także z przekonaniem, że wizyta na fotelu kończy się leczeniem kanałowym. Oczywiście nie może być inaczej, skoro choroba zębów jest tak zaawansowana, że nie ma już innego sposobu leczenia. 

Samo badanie profilaktyczne polega na rutynowej kontroli. Po pierwsze  polegasprawdzeniu stanu uzębienia, stanu dziąseł, ocenie jakości szkliwa. Po drugie weryfikuje się stopień osadzania się płytki nazębnej i kamienia. Następnie stomatolog przeprowadza także wywiad z pacjentem. Podczas wywiadu skupiamy się na pytaniach dot. nadwrażliwości, dolegliwościach bólowych, przeprowadzanej higienie, pojawiających się zmianach na błonie śluzowej jamy ustnej. Wreszcie lekarz może zakwalifikować ubytki do dalszego leczenia. Co więcej może też zalecić leki i odpowiednie pasty lub polecić higienizację. Mamy tutaj na myśli oczyszczenie zębów z kamienia oraz fluoryzację. Może się okazać, że potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka. W takim przypadku lekarz zleci badania. Na koniec może polecić zdjęcie rentgenowskie lub zdjęcie pantomograficzne w celu rozwiania wątpliwości..

Wizyta kontrolna – Skutki unikania

Wiemy, że uporczywe unikanie kontrolnych wizyt stomatologicznych może skutkować poważnymi konsekwencjami: rozwijającymi się poważnymi infekcjami jamy ustnej, próchnicą oraz chorobami dziąseł i przyzębia. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że kondycja jamy ustnej wpływa również na stan całego organizmu. Co więcej wyniki badań prof. Renaty Górskiej, kierowniczki Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM wskazały, że bakterie obecne w blaszce miażdżycowej są takie same jak te znajdujące się w kamieniu nazębnym. Tłumaczy to związek między złym stanem jamy ustnej a udarem niedokrwiennym mózgu, chorobą wieńcową i zawałem mięśnia sercowego.

Na koniec bakterie obecne w kamieniu nazębnym, pozostawionych korzeniach z miazgą w stanie rozpadu zgorzelinowego i ubytkach próchnicowych wpływają na pogorszenie zdrowia ogólnego. Zakażenia ogólnoustrojowe rozprzestrzeniają się za pomocą układu krwionośnego, limfatycznego oraz przez ciągłość anatomiczną. Skutkiem tego jednymi z najbardziej poważnych konsekwencji zaniedbań w jamie ustnej są:

  •  zapalenie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa i zawał,
  • udar mózgu,
  • zapalenie płuc,
  • zaostrzenie POChP,
  • osteoporoza, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • przedwczesny poród,
  • choroby oczu i skóry.

A czy Ty pamiętasz datę swojego ostatniego badania stomatologicznego?


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code