Choroba okluzyjna

Choroba okluzyjna – jak się objawia?

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Choroba okluzyjna w stomatologii to sposób, w jaki zęby górne stykają się z dolnymi – zarówno w czasie ruchu jak i w spoczynku. Na to czy okluzja jest prawidłowa składają się następujące czynniki: kształt i umiejscowienie zębów w jamie ustnej, położenie żuchwy w stawach, napięcie mięśni w szczęce i żuchwie.

Nieprawidłowa okluzja to zaburzenia w relacji między zębami górnymi a dolnymi, które powodują m.in. problemy estetyczne, dolegliwości bólowe w obrębie szczęki, ból głowy, krzywy zgryz. Choroba okluzyjna wymaga również skutecznej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W wyniku braku leczenia prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Jednocześnie jest to często złożony problem wynikający z kilku współwystępujących przyczyn równocześnie.

Jeśli zmagasz się z częstymi bólami głowy i podejrzewasz, że jest to spodowane chorobą okluzyjną przeczytaj koniecznie ten artykuł przygotowany przez naszą klinikę stomatologicznąBól głowy a okluzja.

Po pierwsze nieprawidłowa okluzja może pojawić się w każdym wieku i często jest zależna od występowania wad zgryzu, nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, czy braku opieki dentystycznej. Po drugie chorobę okluzyjną mogą powodować także ubytki i braki w uzębieniu. Problemy z wyrzynaniem zębów mądrości, źle wykonane wypełnienia lub wadliwe protezy to po trzecie częste przyczyny powstawania okluzji. Na koniec jej przyczyną są problemy reumatyczne lub codzienny stres. Ponadto może wynikać z nawykowego gryzienia np. długopisu czy obgryzania paznokci, a także zaciskania zębów w stresujących sytuacjach. W wyniku czego powoduje zmiany w jamie ustnej.

Choroba okluzyjna – jak ją rozpoznać?

Stomatolodzy zwracają szczególną uwagę na takie objawy jak:

 

Jak wygląda leczenie choroby okluzyjnej?

Po pierwsze należy podkreślić, że choroba okluzyjna wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ jej ignorowanie może prowadzić nawet do utraty zębów. Po drugie skuteczne leczenie pozwala na znaczną poprawę jakości życia pacjentów – nie tylko poprawia codzienne funkcjonowanie m.in. komfort spożywania posiłków, ale przede wszystkim uwalnia wielu chorych od dolegliwości bólowych. Co więcej w leczeniu okluzji, korzysta się z wielu nowoczesnych metod, tj. szyny, nakładki, a także aparatów ortodontycznych. Ponadto czas trwania terapii jest zależny od stopnia zaawansowania choroby, dlatego tak ważne jest podjęcie skutecznego, szybkiego leczenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code