Co zamiast implantów zębowych

25 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Zdarzają się sytuacje kiedy usunięcie zęba jest jedyną możliwością, ponieważ nie da się już go uratować. Niezależnie od tego, jakie czynniki to spowodowały, dzięki szybkiemu rozwojowi stomatologii – braki zębowe to nie problem nie do rozwiązania! Dla wielu osób to powód do znacznego spadku pewności siebie. Jednakże nowoczesne metody leczenia są w stanie odbudować naturalny, piękny uśmiech. Do wyboru masz 3 opcje: protezę, most dentystyczny lub implant stomatologiczny. W niniejszym artykule opiszemy alternatywy dla implantów dentystycznych. Przeczytaj go, aby poznać korzyści przedstawianych rozwiązań.

Przeczytaj również: Implanty dentystyczne tytanowe a cyrkonowe – porównanie

Zadbaj o swoje zęby. Umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciała. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Zamiast implantów – proteza

Proteza jest jedną z najstarszych metod rekonstrukcji zębów. Jest to uzupełnienie wyjmowane, które stosuje się zarówno w przypadku braku kilku zębów, jak i przy całkowitym bezzębiu. W porównaniu z naturalnymi zębami proteza zapewnia 50% siły żucia. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Protezy wykonywane są na zamówienie, czas oczekiwania na nie jest stosunkowo krótki, wynosi zwykle kilka tygodni.

Przed doborem właściwej protezy, koniecznością jest ocena stanu zdrowia zębów i dziąseł. W następnym kroku od pacjenta pobiera się wyciski, na podstawie których buduje się protezę. Konieczne jest dopasowanie protez do wolnej przestrzeni i sąsiednich zębów, aby nie doprowadzać do podrażnień dziąseł ani zaniku kości szczęki.

Wady i zalety protezy

Najbardziej niebezpiecznym problemem, związanym z protezami zębowymi jest szybko postępujący zanik kości pod protezą, co wpływa negatywnie na jej stabilizację. Kłopot ten nie występuje w przypadku implantów dentystycznych, które pełnią funkcję korzenia zęba i nie powodują patologicznych zmian w obrębie wszczepu. Ze względu na to, że proteza nie jest rozwiązaniem przymocowanym na stałe, pacjenci skarżą się na przesuwanie się jej w jamie ustnej i dyskomfort spowodowany obawą o to, że podczas jedzenia czy mówienia – wypadnie. Może ona także negatywnie wpływać na sposób mówienia, ponieważ płyta podniebienna może powodować, że słowa będą wypowiadane w sposób niewyraźny, mniej zrozumiały dla rozmówcy.

Może nie jest to doskonałe rozwiązanie, jednakże protezy są zdecydowanie tańsze od implantów dentystycznych. Niestety w tym przypadku niska cena nie idzie w parze z najwyższą jakością. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że protezy można dopasować praktycznie do każdego rodzaju szczęki, bez względu na ilość i stan zdrowia kości. Protezy mogą być noszone przez osoby, które zmagają się z różnymi dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

Zamiast implantów – most protetyczny

Alternatywą dla implantów jest również most protetyczny – tańsza odbudowa, będąca stałą protezą. Jego konstrukcja obejmuje kilka złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są albo własne, zdrowe zęby pacjenta, albo implanty. Stanowią one podstawę unieruchamiającą most protetyczny. Jeśli most ma opierać się na naturalnych zębach pacjenta, muszą być one w tak dobrej kondycji, aby wytrzymały nacisk przez niego spowodowany. Kluczowym elementem całej procedury jest więc ocena stanu zębów filarowych. Sam most można potraktować jak protezę stałą – jest on zdejmowany dopiero, kiedy ulegnie uszkodzeniu. Jeśli będzie założony dobrze, bez trudu przejmie funkcję utraconych zębów, a pod nim nie będą się gromadziły resztki jedzenia.

Wady i zalety mostu protetycznego

Wadą mostów jest pewna różnica w wyglądzie od naturalnych zębów oraz fakt, że po pewnym czasie trzeba je wymienić na nowe. Są jednak tańsze od implantów, co przemawia za ich zastosowaniem u pacjentów. Ich wieloletnia trwałość zależy od jakości wykonania i sposobu osadzenie. Ponadto nie zawsze można go zastosować – gdy zęby filarowe są osłabione, stomatolog może odradzić zamocowanie mostu protetycznego. Dodatkowo, konieczne jest oszlifowanie zębów okalających lukę, a przez to wzrasta możliwość powikłań (zapalenie miazgi, konieczność leczenia kanałowego). Może dojść do zaniku kości – brak korzenia zębowego może sprawić, że kość w tym miejscu zacznie zanikać.

Warte uwagi: Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba?

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code