Zabieg ekstrakcji zęba, a mówiąc prościej jego usuwanie, jest niekiedy zabiegiem koniecznym. Najczęściej jest to jedyna opcja przy bardzo znacznym ubytku tkanek twardych. Istnieje także kilka innych wskazań do jej przeprowadzenia. Zanim zostaną one rozpoznane przez stomatologa, mogą pojawić się różne objawy, na przykład ból zębów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać zabieg ekstrakcji zęba oraz sytuacje, gdy jego przeprowadzenie jest niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej.
Przeczytaj również: Uśmiech rozświetla nam życie
Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.
Kiedy wykonuje się ekstrakcję zęba?
Przede wszystkim lekarz podejmuje decyzję, że przeprowadzi zabieg ekstrakcji zęba dopiero w momencie, gdy ma pewność, że żadna z dostępnych metod ich leczenia nie przyniesie oczekiwanych skutków. Powody, dla których może być konieczne usunięcie zęba to eliminacja istniejących problemów lub próba zapobiegnięcia przyszłym schorzeniom. Zanim stomatolog je rozpozna, mogą pojawić się różne objawy, na przykład ból zębów. Jednak współcześnie, dzięki szybkiemu rozwojowi stomatologii, wiele zębów można uratować przed ekstrakcją. Najczęstsze problemy, które po rozpoznaniu mogą oznaczać konieczność usunięcia zęba, to:
- Schorzenia przyzębia, które prowadzą do rozchwiania zębów (np. paradontoza).
- Zęby zatrzymane. Są to zęby wykształcone w całości, ale „zatrzymały” się w tkance kostnej szczęki. Zalicza się do nich: zęby mądrości (ósemki), jedynki, górne trójki, a także zęby przedtrzonowe. Są usuwane, ponieważ mogą powodować nieprawidłowy zgryz. Ponadto mogą doprowadzić do tego, że inne zęby będą się przemieszczać.
- Zęby dotknięte próchnicą (w przypadku, gdy choroba dotarła w głąb zęba i nie jest możliwa jego odbudowa).
- Ostry stan zapalny. Dochodzi do niego podczas silnego zakażenia, który zniszczył w znacznym stopniu ząb tak, że dentysta nie jest w stanie go naprawić ani odbudować.
- Gdy korony lub/i korzenie zęba są w znacznym stopniu uszkodzone – urazy zęba.
Jak wygląda zabieg ekstrakcji zęba?
Jeżeli lekarz ustali, wskazania do ekstrakcji, lekarz stomatolog może usunąć ząb. Zabieg usuwania zęba przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, by zmniejszyć odczuwany dyskomfort bólowy. Po znieczulenia przy użyciu Wand, skupia się w pierwszej kolejności na zerwaniu więzadła okrężnego, które otacza ząb. Kolejny etap polega na rozdzieleniu korzeni przy użyciu wiertła. Łatwiej jest usunąć jeden korzeń niż kilka korzeni na raz, dzięki temu pacjent tez nie odczuwa szarpania w czasie zabiegu, bo specjalista używa mniejszej siły. Przy użyciu właściwych narzędzi stomatologicznych, czyli kleszczy ekstrakcyjnych następuje wyjęcie zęba z zębodołu.
Ząb znajduje się już poza jamą ustną, nie jest to jednak koniec zabiegu. Lekarz dokładnie oczyszcza zębodół, tak aby nie pozostały w nim resztki zmian zapalnych, fragmenty kości czy rozkruszonego zęba. Etap ten nazywa się wyłyżeczkowaniem. Gdy zakończy się zabieg ekstrakcji zęba, zębodół wypełnia się PRF, aby goił się szybciej. By zatrzymać krwawienie i wytworzyć skrzep, stosuje się tampon stomatologiczny zagryzany przez pacjenta. Niekiedy istnieje konieczność założenia szwu. W przypadku zębów wielokorzeniowych konieczne może okazać się „poprzecinane” zęba na mniejsze fragmenty. Każda z otrzymanych części zęba zostaje następnie usunięta z kości a rana odpowiednio zaopatrzona.
Warte uwagi: Implanty dentystyczne a choroby dziąseł