Implanty dentystyczne tytanowe a cyrkonowe – porównanie

24 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Implanty dentystyczne to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej optymalnych rozwiązań w walce z brakami w uzębieniu i bezzębiem. Dlaczego jest ono tak polecane? Ze względu na to, że implanty w doskonały sposób odwzorowują wygląd i funkcję naturalnego uzębienia. Poprzez proces osteointegracji, wszczep zrasta się z tkanką kostną pacjenta. Dzięki temu organizm nie traktuje go jako obcego organizmu. Obecnie, podczas wizyty u stomatologa, stajemy przed wyborem jednego z dwóch rodzajów implantów – tytanowych lub cyrkonowych. Który rodzaj implantu będzie lepszym wyborem i w jakich przypadkach się je stosuje?

Przeczytaj również: Proteza a implanty – co wybrać?

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Zobacz efekty leczenia implantologicznego: Implanty PRZED I PO

Implanty dentystyczne – od czego się zaczęło?

Implanty dentystyczne tytanowe z powodzeniem funkcjonują w stomatologii już od ponad 50 lat. W 1965 r. po raz pierwszy zastosował je prof. Per-Ingvar Branemark ze Szwecji. Zbudowane z tytanu dwuczęściowe wszczepy charakteryzowały się bardzo dobrą biologiczną kompatybilnością, co zachęcało do rozwoju technologii. Wprowadzenie na rynek w 2000 r. rozwiązań jednoczęściowych tytanowo-ceramicznych znacznie poprawiło wygląd implantów zębowych i zmniejszyło ryzyko zakażeń w miejscach połączeń. 5 lat później na rynku europejskim pojawił się pierwszy w pełni ceramiczny implant CeraRoot. Ten rodzaj materiału przypomina naturalną tkankę zębów, ale ma jednocześnie zdecydowanie większą odporność na ścieranie. Z tego wynika, że implanty cyrkonowe powstały później, jako innowacyjna alternatywa dla wszczepów tytanowych.

Stosowane w stomatologii implanty cyrkonowe i tytanowe są biokompatybilne, co oznacza że skutecznie integrują się z kością. Ponadto są w stanie utworzyć trwałe, wytrzymałe połączenie. Materiały wykorzystywane do ich stworzenia różnią się jednak od siebie, co pozwala na lepsze dopasowanie odpowiedniego implantu do potrzeb indywidualnych pacjenta.

Implanty tytanowe – charakterystyka

Implanty dentystyczne tytanowe są w całości wykonane z materiału, który wykazuje szereg zalet. Tytan jest bardzo trwały, nawet po wielu latach użytkowania implantów, nie powinny się one zużyć. Dodatkowo jest niezwykle bezpieczny w stosowaniu, ponieważ jego cząsteczki nie przedostają się do krwioobiegu i nie powodują reakcji alergicznych. Materiał ten sprawia też, że implant w szybszy sposób integruje się z naturalną kością zęba. Powierzchnia tytanowego implantu jest przed wszczepieniem w kość pacjenta specjalnie wytrawiana i uzyskuje szorstką powierzchnię, by stymulować tkankę kostną szczęk do wzrostu, a tym samym – przyspiesza jej gojenie.

Niestety implanty tytanowe nie są pozbawione wad. Najbardziej zauważalną z nich jest kolor wszczepu. Choć wydawać by się mogło, że umieszczony w kości szczęki implant jest niewidoczny, to praktyka pokazuje, że po latach linia dziąseł nieco się obniża, jednakże zdarza się to dość rzadko. Wtedy wszczepiony filar implantu nie tylko stanie się widoczny, ale także będzie się wyróżniał na tle innych zębów. Jednakże dzieje się tak bardzo rzadko i w naszej opinii nie jest to czynnik, z powodu którego pacjenci powinni się martwić lub co gorsza – rezygnować z implantów tytanowych.

Tytan okazał się materiałem najlepiej akceptowanym przez organizm i najbardziej zbliżonym do jego właściwości biologicznych. Implant z tytanu jest tańszy niż implant cyrkonowy.

Implanty cyrkonowe – charakterystyka

Najprawdopodobniej to właśnie kwestia estetyki sprawiła, że z czasem zaczęto szukać innych materiałów, z których można by było stworzyć filary implantów zębowych. Jedynym rozwiązaniem, który się przyjął stały się implanty cyrkonowe, które często są też nazywane implantami ceramicznymi. Ich kolor kości słoniowej jest zbliżony do naturalnego koloru zęba, co czyni je zdecydowanie bardziej naturalnymi od tytanowych, zapewniając tym samym większy komfort psychiczny pacjenta. . Substancja, z której składa się implant, przypomina naturalną tkankę zębów, ale jest bardziej odporna na ścieranie. Implanty cyrkonowe są niewrażliwe na zmiany temperatury w jamie ustnej, a także odporne na działanie substancji kwaśnych. Ponadto nie mają wpływu na smak spożywanych pokarmów.

Implanty cyrkonowe są estetyczne i nadają się do użytku przez każdego, bez względu na uczulenia, przewlekłe choroby czy dolegliwości. Ostateczna decyzja, które implanty będą lepsze, należy do stomatologa i pacjenta po rozważeniu wszystkich argumentów za i przeciw.

Warte uwagi: Uśmiech rozświetla nam życie

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 1 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code