Badanie OB – odczyn biernackiego

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Badanie OB (Odczyn Biernackiego) jest jednym z podstawowych badań zlecanych przez lekarzy. Dzięki niemu można szybko uzyskać informacje dotyczące toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Jednakże wspomniane badanie nie pozwala określić jego lokalizacji ani czynnika sprawczego (bakterie, wirusy, pasożyty). To wskaźnik szybkości opadania krwinek w osoczu w jednostce czasu. Jest określany po jednej, a czasem po dwóch godzinach. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Most na włóknie szklanym

W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści, zanim podejmą się jakichkolwiek działań zabiegowych, proszą pacjenta o wykonanie wspomnianego badania.

Badanie OB – charakterystyka

Nazwa badania wywodzi się od nazwiska polskiego lekarza Edmunda Biernackiego, który jako pierwszy opracował to badanie. Polega na określaniu szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w jednostce czasu (przeważnie po 1 godzinie). Wartość ta jest niespecyficznym wykładnikiem procesów chorobowych. Odczyn Biernackiego służy także do monitorowania przebiegu choroby. Ponadto przyspieszone opadanie krwinek często wskazuje na toczący się proces patologiczny (może on być jawny lub utajony kliniczne).

Badanie OB wykonywane jest na próbce krwi pacjenta, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo. Krew pobierana jest do strzykawki zawierającej cytrynian sodu, po czym wprowadzana jest do specjalnej kalibrowanej rurki z podziałką, co 1 milimetr. Krwinki czerwone, zwane erytrocytami, na skutek ochłodzenia zlepiają się ze sobą. Proces ten zachodzi dzięki określonym grupom białek, które występują we krwi człowieka. Te specyficzne zlepki erytrocytów opadają na dno probówki.  Wartość OB zależy od:

  • masy właściwej krwinek i osocza,
  • stężenia białek we krwi,
  • wielkości opadających cząstek,
  • innych parametrów.

Jednakże odczyn Biernackiego ma jedną, charakterystyczną wadę – jest mało precyzyjny.

blank

Wskazania do wykonania OB

Lekarze zlecają wykonanie badania OB w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że u pacjenta toczy się stan zapalny. Zazwyczaj jest on związany z zakażeniami lub chorobami tkanki łącznej. Ponadto, odczyn Biernackiego jest także pomocny w monitorowaniu stwierdzonego już stanu zapalnego w organizmie człowieka.

Badanie OB – normy

Normy OB różnią się od siebie w zależności od płci i wieku:

  1. noworodki – 0-2 mm/h
  2. niemowlęta (obie płcie) do 6. miesiąca życia – 2-17 mm/h
  3. dzieci powyżej 6. miesiąca życia – od 7 do 8 mm/h (w niektórych laboratoriach może to być nawet do 20 mm/h)
  4. kobiety poniżej 50. roku życia – od 6 do 20 mm/h
  5. kobiety po ukończeniu 50. roku zycia – do 30 mm/h
  6. mężczyźni przed ukończeniem 50. roku życia – od 3 do 15 mm/h
  7. mężczyźni po ukończeniu 50. roku życia – do 20 mm/h.

Interpretacja wyników badania OB

Podwyższone OB nie powinno dziwić kobiety w ciąży i te w trakcie miesiączki. Jest to wtedy naturalna kolej rzeczy. Ponadto podwyższone OB pojawia się u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną.

Wśród przyczyn wysokiego OB wymienić można przede wszystkim silny stres, anemię, białaczkę, występowanie w organizmie stanu zapalnego, ale również niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Innymi, nieco mniej charakterystycznymi powodami są choroby reumatyczne, schorzenia wątroby, zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi czy nowotwór. U dzieci może to świadczyć również o rozwijającej się próchnicy bądź chorobie dziąseł.

Należy podkreślić również, że zbyt niski wskaźnik OB również jest wartością nieprawidłową. Najczęściej wskazuje na nieprawidłową krzepliwość krwi lub niedokrwistość. Jednakże może być również spowodowane przewlekłą niewydolnością krążenia lub żółtaczką.

Warte uwagi: Korona tymczasowa PMMA

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code