Czym są ubytki próchnicowe?

26 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Według FDI (World Dental Federation) statystycznie każdy człowiek na ziemi ma lub miał ubytki próchnicowe. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia — jak jemy, jak dbamy o zęby, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Wrażliwość zębów na próchnicę do pewnego stopnia warunkuje również genetyka. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wpływ zębów na brzydki zapach z ust

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Próchnica – sprawca ubytków

Próchnica jest chorobą bakteryjną zębów. Jej rozwój dotyczy niewystarczającej higieny jamy ustnej. Stanowi on substrat energetyczny dla bakterii próchnicowych, rozwijających się w płytce nazębnej – Streptococcus mutans, Streptococcus oralis, Streptococcus mitis, Streptococcys sanduinus, Actinomyces, Veillonella. Kwasy produkowane przez te bakterie, powodują odwapnienie szkliwa i zapoczątkowują próchnicę, prowadząc do powstania ubytków. Gdy próchnica spowodowała ubytek, konieczne jest jego wypełnienie. W przypadku zakażenia miazgi, leczenie próchnicy jest bardziej skomplikowane. Konieczne jest usunięcie zakażonej miazgi, oczyszczenie i zamknięcie kanałów (leczenie kanałowe). Po takim leczeniu ząb jest słabszy i staje się bardziej narażony na złamania. Jeśli próchnica spowodowała zbyt duże zmiany (np. ropień zęba), to stomatolog może także zadecydować o jego usunięciu.

Ubytki próchnicowe – jakie części zęba są na nie najbardziej narażone?

Trzy punkty na powierzchni zęba są szczególnie narażone na rozwój próchnicy i pojawienie się ubytków. Przede wszystkim są to powierzchnie żujące, które mają wiele bruzd  i największy kontakt z pożywieniem. Dzieje się tak, gdy płytka nazębna zalega w zagłębieniach i szczelinach zębów. Nie chcąc narazić zębów na ubytki próchnicowe warto również ze szczególną dbałością podejść do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Są to trudno dostępne miejsca, w których szczególnie nawarstwia się płytka nazębna. Jednak można skutecznie je wyczyścić przy pomocy nici dentystycznej. Miejsca trudno dostępne dla szczoteczki są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Ponadto na ubytki próchnicowe narażona jest również linia dziąseł. Gdy pozwolimy płytce nazębnej gromadzić się na linii dziąseł, próchnica rozwija się znacznie szybciej, ponieważ korzenie zębów pozbawione są chroniącego je szkliwa. Zdarza się to szczególnie w przypadkach obniżania się dziąseł lub utraty masy kostnej, co często jest wynikiem chorób dziąseł i przyzębia.

Leczenie ubytków próchnicowych

Gdy ubytek próchnicowydotarł do zębiny, niezbędne jest mechaniczne usunięcie chorej tkanki. W tym celu dentysta nawierca ząb specjalnym wiertłem. Mechaniczne opracowanie jest niezbędnym etapem leczenia ubytku. Zmianę próchnicowąnależy usunąć w całości dokładnie i precyzyjnie. Pozostawienie nawet niewielkiej ilości próchnicy w zębinie sprawi, że będzie ona się dalej rozwijała i niszczyła jego strukturę, aż dotrze do miazgi. Po usunięciu całej zmiany próchnicowej dentysta wypełnia powstałą dziurę szczelnym wypełnieniem. Ono zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów w głąb zęba. Ważne jest, aby takie wypełnienie wykonać pod powiększeniem mikroskopu i w osłonie, izolacji koferdamu.

Jeśli próchnicy nie wykryje się odpowiednio wcześnie, dotrze do miazgi, zakażając jedyną żywą tkankę zęba. W takim przypadku niezbędne jest leczenie kanałowe.

Warte uwagi: Co zamiast implantów zębowych

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code