...

Proteza a implanty – co wybrać?

23 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Braki w uzębieniu to Twój największy kompleks? Przecież nie musi tak być! Trzeba je jak najszybciej uzupełnić, aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji, np. zaniku tkanki kostnej. Współczesna stomatologia ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o uzupełnienia protetyczne. Przed podjęciem decyzji o sposobie uzupełnienia braków w uzębieniu, warto zapoznać się z ich charakterystyką. Przeczytaj niniejszy artykuł, którego przedmiotem będzie omówienie i porównanie dwóch z dostępnych możliwości – proteza zębowa czy implanty dentystyczne Poznań?

Przeczytaj również: Implanty dentystyczne a choroby dziąseł

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Braki w uzębieniu? Koniecznie uzupełnij!

Konsekwencją utraty zębów jest często utrata poczucia własnego piękna i negatywna samoocena pacjentów. Jednakże kwestie estetyczne to nie jedyny powód, dla którego należy jak najszybciej uzupełnić braki w uzębieniu. W długotrwałej perspektywie mogą one również prowadzić do pojawienia się problemów z wymową, zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, rozwoju nieprawidłowego zgryzu i diastem, nadmiernych przeciążeń pozostałych zębów i zmian w budowie twarzy. Może dojść również do zaniku kości szczęki i konieczna będzie ich odbudowa. Ponadto brak chociażby jednego zęba wpływa negatywnie na komfort życia i powoduje problemy z przeżuwaniem i rozgryzaniem. Na szczęście współczesna stomatologia dysponuje różnymi, dopasowanymi do wymagań pacjentów rozwiązaniami. Najpopularniejsze są protezy zębowe lub zaawansowane technologicznie implanty.

Proteza zębowa – czy warto?

Często bywa tak, że osoby, które posiadają braki w uzębieniu najpierw zastanawiają się nad wyborem protezy, nie zdając sobie często sprawy z istnienia alternatywnych i bardziej skutecznych metod. Mimo, że istnieje wiele rodzajów protez – szkieletowe,  ruchome całkowite i częściowe – to jednak w większości przypadków nie rozwiązują one problemów pacjenta, tylko go maskują. Protezy zębowe mogą także powodować dyskomfort fizyczny i psychiczny. Dlaczego? Ze względu na to, że pacjenci często żyją w strachu, że proteza przesunie się lub wypadnie. W takim razie, co warto wybrać zamiast protez?

Kiedy warto wybrać implanty?

Jeśli Twoje dziąsła są zdrowe a tkanka kostna nienaruszona, najlepszym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować w przypadku braków w uzębieniu są implanty. Są to zęby zastępcze, które w wyniku chirurgicznego zabiegu zostają osadzone w szczęce. Jest to rozwiązanie na długie lata, bez potrzeby ich wymiany, jeśli tylko będziesz właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Na implanty często decydują się osoby, które mają tylko jeden lub dwa brakujące zęby, chociaż są one alternatywą dla protezy także w przypadku większych braków w uzębieniu.   W chwili obecnej jest to najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w rekonstrukcji zarówno pojedynczych braków uzębienia, jak i w przypadku zupełnego bezzębia.

Zalety implantów

 • Implanty Poznań pełnią funkcje korzeni zębowych. Dzięki temu nie powodują zanikania kości i przemieszczania się zębów. 
 • Trwałość implantów oraz stabilność mocowanych uzupełnień daje możliwość korzystania z zębów jak przed ich utratą. To oznacza, że nie musisz się obawiać jedzenia twardych, trudnych do pogryzienia produktów. Ponadto znów możesz w pełni się uśmiechać.  
 • Implant uzupełnione o koronę, przywracają stan naturalnego uzębienia. Dzięki temu Twoje nawyki i przyzwyczajenia wcale nie muszą zostać zmieniane.  
 • Rekonstrukcja uzębienia z wykorzystaniem implantów zębowych pozwala zachować pozostałe zęby nienaruszone. Podczas zabiegu implantologicznego sąsiadujące zęby nie są szlifowane.  
 •  Higiena i dbanie o uzupełnienia na implantach nie różnią się od higieny jamy ustnej. Implanty stomatologiczne możesz traktować jak swoje naturalne zęby, nie potrzebują one szczególnej uwagi. Wystarczy odpowiednio czyścić zęby z wykorzystaniem szczoteczki, nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.
 • Zapobiegają zmianom rysów twarzy.

Implant a proteza – najważniejsze różnice

Przede wszystkim protezy zębowe należy czyścić po każdym posiłku i zdejmować na noc, co może stanowić pewien dyskomfort dla użytkownika. Ponadto, aby właściwie o nie dbać, należy używać dedykowanych środków czyszczących. Natomiast w przypadku implantów stomatologicznych, higiena nie jest tak skomplikowana. Jak już wspomnieliśmy – należy dbać o nie dokładnie tak samo, jak o swoje naturalne zęby.

Kolejną wartą do podkreślenia kwestią jest trwałość obu rozwiązań. Protezy należy wymieniać na nową średnio co 5 lat. Jest to więc rozwiązanie stosunkowo krótkotrwałe. Natomiast implanty nie wymagają wymiany, jeśli tylko właściwie on nie dbamy. Czasami musimy wymienić korony, most lub protezę na implantach, aczkolwiek tu nie ma określonego czasu, jest to prawa indywidualna.

Implanty są trwałe i zapobiegają zanikowi kości, ponieważ przenoszą obciążenia na kości szczęki tak samo, jak naturalne zęby. Wszczepienie implantu można wykonać – w przeciwieństwie do protezy zębowej – nawet w przypadku braku pojedynczego zęba. Ponadto niewątpliwą zaletą uzupełnień implantologicznych jest brak konieczności szlifowania zębów naturalnych i naruszania ich struktury.

Warte uwagi: Dieta po wszczepieniu implantu

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code
  Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
  Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.