Kości tworzą szkielet naszego ciała. Układ kostny zapewnia także ochronę dla narządów wewnętrznych i tkanki szpikowej. W ciągu całego naszego życia kości ulegają procesom budowy i niszczenia. Niestety z czasem stają się coraz słabsze. Mogą dotykać je też różnego rodzaju schorzenia, takie jak osteoporoza czy osteomalacja. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o zaburzeniach układu kostnego, które mogą być przeciwskazaniem do wykonania zabiegu implantacji.
Przeczytaj również: Recesja dziąseł – co to za proces?
W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak poradzić sobie z tym schorzeniami i skutecznie je wyeliminować.
Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza jest patologicznym zredukowaniem masy kości w odniesieniu do normy wieku, płci oraz rasy, prowadzące do nieprawidłowości w obrębie szkieletu. Prowadzi do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie (są to tak zwane złamania osteoporotyczne). Osteoporoza występuje u ludzi obojga płci, jednak częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Częstość jej występowania wyraźnie rośnie u osób, które ukończyły 60. rok życia. Cechuje się rozrzedzeniem (zrzeszotnieniem) tkanki kostnej, co jest widoczne jako ścieńczenie i zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej, oraz ścieńczeniem kości korowej. Czynniki uznawane za potencjalnie sprzyjające rozwojowi tej choroby to m.in. uwarunkowania genetyczne, stan długotrwałego unieruchomienia, brak pionizacji, niedobory witamin i minerałów, zaburzenia metaboliczne, schorzenia o podłożu hormonalnym, źle zbilansowana dieta. Jest to najczęściej występująca dolegliwość dotycząca kości, która występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Przyczyny osteoporozy
Warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które powodują osteoporozę. Do najważniejszych z nich należą:
- dieta bogatobiałkowa, ponieważ powoduje zwiększenie wydalania wapnia z moczem,
- długotrwałe unieruchomienie,
- niedobory witamin (zwłaszcza D i K). Ponadto niedobory składników mineralnych, np. cynku, magnezu, wapnia, fosforu. Z tego powodu bardzo duże znaczenie ma dieta.
- palenie tytoniu – poprzez zwiększenie poziomu kortyzolu w surowicy krwi prowadzi do redukcji masy kostnej,
- kofeina – ma niekorzystny wpływ na metabolizm kostny, hamuje proces różnicowania komórek kościotwórczych, mineralizację kości, wchłanianie wapnia,
- niedostateczna aktywność fizyczna lub jej brak,
- stosowanie niektórych leków, w tym np. glikokortykosteroidów (o szerokim zastosowaniu, wykazujących działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne, przeciwalergiczne), inhibitorów pompy protonowej (stosowanych w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy), związków litu (używanych w leczeniu psychiatrycznym), substancji stosowanych w leczeniu onkologicznym, antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych).
Osteomalacja
Osteomalacja jest chorobą metaboliczną kości. Występuje wyłącznie u dorosłych, u dzieci jej odpowiednikiem jest krzywica. Najczęstszą przyczyną osteomalacji jest niedobór witaminy D, który prowadzi do zaburzenia stężenia fosforanów i wapnia. Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego oraz dostarczana do organizmu z pokarmem. Zbyt mała ilość witaminy D w diecie połączona z niedostatecznym działaniem światła słonecznego na skórę (np. w miesiącach jesienno-zimowych) prowadzi do jej niedoboru. Osteomalacja objawia się bólem kości, szybkim męczeniem się mięśni – wstawanie z krzesła i chodzenie stają się coraz trudniejsze. W zaawansowanym stadium choroby kości mogą się zniekształcać i być podatne na złamania.
Hipofosfatazja
Jest to choroba o podłożu genetycznym. Objawia się zaburzeniami funkcji jednego z rodzajów enzymu fosfatazy zasadowej. Prowadzi to do nagromadzenia związków hamujących mineralizację kości, a następnie do krzywicy, rozmiękania kości czy zapalenia stawów z powodu odkładania się kryształów wapnia. To choroba o bardzo zróżnicowanym przebiegu, jednakże jej najczęstszą konsekwencją występowania u osób dorosłych jest przedwczesne wypadanie zębów.
Osteoliza
Osteoliza jest procesem, istotą którego jest ogniskowy, nadmierny rozkład tkanki kostnej. Nazwa pojęcia pochodzi od greckiego osteon, tłumaczonego jako kości. Dla osteolizy charakterystyczne jest, że w przeciwieństwie do osteoporozy czy osteomalacji, zmiany obejmują wyłącznie niektóre obszary, w których na kość miejscowo oddziałuje niekorzystny czynnik, a nie cały układ kostny. Można powiedzieć, że to zlokalizowany, ograniczony proces rozpadu tkanki kostnej. Przyczyną osteolizy jest najczęściej choroba nowotworowa, toczący się proces zapalny albo nadmierne obciążanie i mikrourazy kośćca.
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.
Warte uwagi: Biomateriały z tkanek zwierzęcych i roślinnych