Zabieg wszczepienia implantów jest całkowicie bezpieczny, jednak wiąże się z ingerencją w tkanki miękkie i kości pacjenta. W następujących po zabiegu dniach dochodzi do procesu osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością. Chcąc, aby przebiegał on pomyślnie, bez niechcianych powikłań – należy przestrzegać zaleceń specjalisty. Są one związane z postępowaniem pacjenta po zabiegu. Bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Pacjent powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe, do czasu aż nie zakończy się proces gojenia. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak powinna wyglądać dieta po zabiegu wszczepienia implantów.
Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że ząb jest martwy?
Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.
Zaczekaj aż znieczulenie przestanie działać
Pierwszym zaleceniem, które dotyczy czasu bezpośrednio po zabiegu, jest rezygnacja ze spożywania posiłków, przynajmniej przez dwie godziny. Dlaczego? Podczas wszczepienia implantu, lekarz podaje znieczulenie, aby wyeliminować ból i nieprzyjemne doznania. Owa substancja otępia odczuwanie i samoświadomość ludzkiego ciała. Spożywając pokarmy, w czasie kiedy wciąż działa znieczulenie miejscowe, może doprowadzić do uszkodzenia implantu i rany. Nie czując bólu, pacjent może gryźć zbyt mocno, naruszając tym samym ranę. Lepiej więc wstrzymać się przynajmniej 2 godziny, a najlepiej do całkowitego ustąpienie znieczulenia.
Dieta – co jeść po zabiegu?
Dieta po wszczepieniu implantów opiera się na przyjmowaniu pokarmów miękkich. Przez kolejne 7 -14 dni od zabiegu należy stosować, tzw. dietę „miękką”, najlepiej płynną. Mogą być to koktajle, musy owocowe, zupy, jogurty. Dlaczego? Przede wszystkim po to, by nie uszkodzić okolicy świeżej rany, która pozostała po wkręceniu śruby implantu zęba. W trakcie zabiegu dziąsło jest nacinane, a po wprowadzeniu śruby zaszywane przy użyciu nici chirurgicznych. Warto więc szczególnie w pierwszych dniach chronić je przed twardymi kawałkami pokarmów, które mogą je po prostu uszkodzić. Zadbaj również o to, aby posiłki spożywane w pierwszym okresie po zabiegu były letnie lub chłodne, dzięki czemu nie podrażnią gojących się ran. Wykluczone jest także palenie papierosów, picie alkoholu i napojów gazowanych. Powstrzymaj się również od używania ostrych przypraw, ponieważ mogą zadziałać one negatywnie na proces gojenia się rany. Jeśli to możliwe przez pierwsze dni zaleca się gryzienie stroną nieoperowaną.
Po zdjęciu szwów, możesz powrócić do swojej stałej, codziennej diety. Nie musisz już rezygnować z żadnych posiłków, implanty dentystyczne doskonale radzą sobie z odtworzeniem funkcji żucia.
Suplementy diety – czy mają szansę pomóc?
Wiele składników pokarmowych wpływa na proces gojenia się ran. W jednym z badań[1] sprawdzano wpływ witaminy C na gojenie się ran po wszczepieniu implantów zębowych. Zabieg był poprzedzonym augmentacją kości, a pacjenci cierpieli na przewlekłe zapalenie przyzębia. Wyniki badań pokazały, że gojenie ran było szybsze, ale nie zaobserwowano zmniejszenia bólu pooperacyjnego. Wiadomo też, że większe spożycie owoców i warzyw oraz składników odżywczych o potencjalnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym (witamina C, α-tokoferol, β-karoten, EPA i DHA) także wiąże się z lepszym gojeniem się ran.
Warte uwagi: Ile trwa odbudowa zęba na implancie?
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30039526/