Nitkowanie – tajemna sztuka walki o zdrowe zęby

6 lipca 2021
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Nitkowanie to jedna z najlepszych technik pozbywania się osadów i zanieczyszczeń. Mówi się, że ryba psuje się od głowy, a problemy w jamie ustnej zaczynają się na linii dziąseł i między zębami. Wiadomo, że codzienne czyszczenie zębów jest podstawą higieny, ale jak wyczyścić miejsca w jamie ustnej, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć?

Nitkowanie jest tak samo ważne jak samo mycie zębów w długotrwałym procesie dbania o nie. Nie ma znaczenia, od której części jamy ustnej zaczynamy higienę. Ważne , aby mieć pewność, że każdy ząb został wyczyszczony. We wszystkich miejscach – na górze, na dole, po boku i z tyłu. Nie wolno zapominać o linii dziąseł (miejscu, w którym ząb styka się z dziąsłem) oraz o miejscach sąsiadujących z miejscami po usuniętych zębach. Z powodu tego, że tam także mogą utknąć resztki jedzenia. Zwykła szczoteczka do zębów, nawet najlepsza, nie wystarczy, aby dokładnie wyczyścić wszystkie miejsca w uzębieniu. Dlatego też poza szczoteczką do zębów zaleca się stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych: nitek, wykałaczek i szczoteczek międzyzębowych. 

Nitka zębowa

Aby skutecznie oczyścić powierzchnie styczne zębów i przestrzenie pomiędzy nimi niezastąpiona jest nitka. Jest bardziej skuteczna niż wykałaczki i może być stosowana niezależnie od stanu dziąseł. Prawidłowe używanie nitki pomoże usuwać płytkę bakteryjną, która sprzyja powstawaniu próchnicy. W aptekach i drogeriach znajdziemy nitki z fluorem lub z chlorheksydyną, widełki z nitką i wykałaczką oraz nitki z miękkimi gąbeczkami – ważne jest, abyśmy wiedzieli jak prawidłowo i bezpiecznie  się nimi posługiwać.

Nitkowanie – Techniki czyszczenia zębów

Używając nitki zawija się ją na palce obu rąk i kieruje pionowo, aby nie uszkodzić nabłonka.  Amerykańskie Stowarzyszenie Techników Dentystycznych podaje cztery kluczowe elementy składające się na technikę czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Technika ta stosowana jest dla każdego rodzaju nici: woskowanych, niewoskowanych, o grubszym przekroju i taśm dentystycznych. 

Oto kilka wskazówek, jak nitkować jak zawodowiec:

  • Zawinięcie nitki dookoła palców środkowych obu dłoni (nawijamy ok. 50 cm nici). Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących i manewrując kciukami wsuwamy nić w przestrzeń między zębami przednimi.
  • Prowadzenie nici powinno przebiegać przy użyciu palców wskazujących.
  • Ruchem zygzakowatym należy delikatnie wprowadzić nić między zęby. Należy otoczyć i prześlizgnąć nicią każdą stronę zęba.
  • Nić należy przesuwać w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Przy każdym zębie należy zastosować czysty odcinek nici.
  • Należy zawsze zachować delikatność, ponieważ zbyt agresywne nitkowanie może uszkodzić dziąsła.

Ważne jest, aby używać świeżego fragmentu nici na każdy ząb – unikniemy w ten sposób przenoszenia bakterii po jamie ustnej. 

Nitkowanie – Specyficzne potrzeby

Jeżeli przestrzenie zębowe są bardzo wąskie warto użyć cienkiej nici przeznaczonej do tego typu przestrzeni. Jeżeli pacjent posiada most, aparat ortodontyczny lub protezę nitkowanie także jest wskazane. Warto wypróbować kilka rodzajów nitek i wybranie tej najbardziej odpowiedniej. W sytuacji, w której dziąsła są bardzo wrażliwe warto zasięgnąć porady lekarza stomatologa, który podpowie, jak bezpiecznie i bezboleśnie czyścić przestrzenie międzyzębowe.

Nitkowanie – Rodzaje nici dentystycznych

  • Niewoskowana nić dentystyczna – wykonana z wytrzymałego nylonu i  poleca się ją pacjentom, u których występują stłoczenia zębowe (bardzo blisko ustawione zęby i wąskie przestrzenie międzyzębowe). Wymagają one użycia nici charakteryzującej się wysoką odpornością na pękanie. Jednak podczas użytkowania może się ona strzępić.
  • Woskowana nić dentystyczna – wykonana z nylonu i pokryta cienką woskową warstwą, dzięki której jest niezwykle odporna na pękanie. Pozwala na zachowanie lepszego poślizgu podczas nitkowania.
  • Taśmy dentystyczne (woskowane i bez wosku) – szersze niż standardowe nici, zaleca się je osobom ze stłoczeniami zębowymi, dla których nić nie spełnia swojego zadania. Charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością niż standardowe nici.
  • Nić z fluorem – zawartość fluoru pozwala zabezpieczyć zęby namnażającymi się bakteriami pwoodującymi próchnicę
  • Nici smakowe zawierają w swoim składzie substancje smakowe i zapachowe (najczęściej miętowe), które odświeżają oddech.
  • Nić ze środkiem wybielającym pozwalają na usunięcie niechcianych przebarwień na szkliwie.

Nitkowanie – Krwawienie dziąseł

Podczas nitkowania może występować krwawienie, które jest następstwem podrażnienia dziąseł – powinno ono jednak szybko ustąpić. Jeśli po kilku dniach nitkowania krwawienie nadal występuje, może to oznaczać chorobę dziąseł. W takim przypadku należy koniecznie skonsultować to z dentystą, który skontroluje stan dziąseł.

Alternatywy do nitkowania

W sytuacji, kiedy pacjent nie może, albo nie przepada za nitkowanie, można sięgnąć po alternatywne metody czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej. Ponadto z pomocą przychodzą irygatory, gumowe czyściki do przestrzeni międzyzębowych lub nitki na uchwytach (widełkach).

Jeśli posiadacie nadmierną ilość płytki na swoich zebach, a korzystacie z nici dentystycznej przyczyna może być bardziej skomplikowana. W takim przypadku skontaktujcie się z nami w celu ustalenia terminu wizyty kontrolnejKONTAKT.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code