Higiena

JAK DBAĆ O HIGIENĘ JAMY USTNEJ?

Stankowscy & Białach Stomatologia

Jak dbać o zęby by zachować zdrowy uśmiech?

Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczem do zdrowia naszych zębów. Niestety większość z nas popełnia błędy, które narażają nasze zęby na rozwój próchnicy, infekcje dziąseł lub erozję szkliwa.

Bezsprzecznie najważniejszym elementem dbania o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. By było ono skuteczne, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim sposobie mycia. Stosując szczoteczkę manualną właściwa jest nie technika okrężna, odpowiednia dla dzieci, ale technika wymiatająca. Szczoteczkę przykładamy do linii połączenia zęba z dziąsłem pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym przesuwamy w kierunku od góry do krawędzi zęba. Przy każdym zębie powinniśmy wykonać min. 10 ruchów. Ważne jest dotarcie do wszystkich zębów, nawet tych położonych najgłębiej. Jeżeli sprawia nam to trudność to poszukajmy specjalnie wyprofilowanej szczoteczki, która ułatwi nam to zadanie. Z kolei w przypadku szczoteczki elektrycznej technika jest inna – wystarczy przyłożyć ją na kilka sekund do zęba i “ząb po zębie” przesuwać równolegle do linii dziąseł.

Bądźmy też łagodni dla naszych zębów – nie używajmy siły, lecz odpowiedniej techniki. Zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić szkliwo, narażamy także dziąsła na uszkodzenia.

Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie – jest to absolutne minimum. Ważne, by było to rano i wieczorem – rano, żeby oczyścić i odświeżyć zęby, a wieczorem, ponieważ podczas snu nie mamy możliwości przepłukać zębów oraz wydzielamy mniejsze ilości śliny, przez co zęby są bardziej narażone na rozwój bakterii. Idealnym rozwiązaniem jest szczotkowanie po każdym posiłku. Szczotkować powinniśmy każdorazowo ok. 4 minut. Kluczem jest efektywność, czyli postępowanie według konkretnej techniki.

Również ważny jest odpowiedni dobór szczoteczki. Szczoteczki o twardym włosiu mogą uszkodzić szkliwo zębów lub podrażnić dziąsła. Miękkie szczoteczki to najbezpieczniejszy wybór. To, czy zdecydujemy się na szczoteczkę manualną czy elektryczną, jest kwestią drugorzędną, wybór powinien zależeć od naszych osobistych preferencji.

Szczoteczkę należy wymieniać co ok. 2-3 miesiące. Jeśli stosujemy elektryczną, to również wymieniamy głowice. Nawet jeśli przepłukujemy ją po każdym myciu wodą, to nie zmienia faktu, że mogą się na niej znajdować mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze. Wymieniajmy ją również po każdej infekcji gardła, jamy ustnej lub grypie, ponieważ na jej powierzchni znajdują się wówczas większe ilości zarazków, niż zwykle. Ważny jest również jej wygląd – jeśli włókna tracą kształt i sprężystość, rozchodzą się na boki, to komunikat, że zęby szczotkujemy zbyt mocno

Kolejną podstawą dobrej higieny jest nitkowanie zębów, które każdorazowo powinno towarzyszyć szczotkowaniu. Nawet szczotkując bardzo dokładnie nie jesteśmy w stanie oczyścić przestrzeni międzyzębowych, w których pozostają resztki jedzenia, które jest doskonałym polem do rozwoju bakterii. Za pomocą nitki możemy ich się pozbyć.  W tym przypadku również bardzo ważna jest technika, dokładność oraz dobór odpowiedniej nitki. By mieć pewność właściwego postępowania, najlepiej udać się na instruktaż nitkowania, który towarzyszy zabiegom higienizacyjnym. Wykwalifikowana higienistka to osoba, która pokaże nam prawidłową technikę posługiwania się nicią oraz szczoteczką.

Na kondycję naszych zębów wpływają także nasze nawyki – zarówno te żywieniowe, jak i dotyczące naszego codziennego życia. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na ich szkodliwość względem uzębienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować z diety produktów, które szkodzą, mogą powodować próchnicę lub przebarwienia, pamiętajmy o szczotkowaniu po zakończonym posiłku, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to o przepłukiwaniu jamy ustnej wodą.

Ostatnim elementem układanki są regularne kontrole u stomatologa. Musimy pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.  Wizyta u dentysty po pojawieniu się bólu może być zbyt późna, by uratować ząb. Sami nie jesteśmy w stanie ocenić kondycji swoich zębów, dlatego wizyty kontrolne są bardzo ważne – stomatolog dzięki dokładnemu badaniu oraz analizie uzębienia z pewnością zrobi to lepiej. 

Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Higiena zębów podczas terapii ortodontycznej wymaga szczególnej troski – tym bardziej, że aparat będzie nam towarzyszył przez wiele miesięcy. Obecność zamków i ligatur może się wydawać wyzwaniem podczas codziennej rutyny, ale nic nie jest niemożliwe.

Oczyszczanie zębów w trakcie terapii wad zgryzu wymaga od nas nieco więcej wysiłku, ale po zdjęciu aparatu to zaprocentuje. Elementy aparatu takie jak łuki wykonane z metalu, ligatury czy zamki ułatwiają zaleganie płytki bakteryjnej, stąd tak ważne precyzyjne ich oczyszczanie. Zęby powinniśmy szczotkować minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Myjmy je łagodnie, uważając, aby nie uszkodzić aparatu, aczkolwiek dokładnie i z każdej strony. Używajmy także nici dentystycznej. Jeśli nie ma takiej możliwości, postarajmy się przepłukiwać usta wodą. Żucie gumy, która wyrównuje pH w jamie ustnej w tej sytuacji jest zabronione, gdyż może się ona przykleić do mechanizmów aparatu i je uszkodzić. Jeśli będziemy przestrzegać właściwej higieny, zmniejszymy ryzyko ubytków próchnicowych, stanów zapalnych dziąseł, przebarwień zębów oraz przykrego zapachu z ust.

Narzędzia przeznaczone do higieny powinny być przystosowane do aparatu ortodontycznego. Najlepiej używać szczoteczki o miękkim włosiu, choć powinna to być szczoteczka z odpowiednim wcięciem. Jeśli chcemy oczyścić przestrzenie międzyzębowe, to warto stosować specjalne nici dedykowane aparatom ortodontycznym z usztywnionym końcem. Oprócz nici możemy używać również specjalnych szczoteczek jednopęczkowych lub interdentalnych, które dzięki małej główce docierają do trudno dostępnych zakamarków. Jeśli mamy wątpliwości, jakich narzędzi użyć i czy robimy to właściwie, skonsultujmy się ze stomatologiem.

Urządzeniem, które dobrze uzupełni higienę zębów z aparatem jest irygator. To niewielka pompka, która tworzy strumień wody pod ciśnieniem. Pomaga pacjentowi swobodniej dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków, jednak trzeba pamiętać o umiejętnym operowaniu urządzeniem, aby nie poluzować mocowań zamków i innych elementów aparatu. Najlepiej wybrać model o regulowanym ciśnieniu wody. W trakcie noszenia aparatu potrzebna będzie również odpowiednia płukanka do ust. Dobre płyny zawierają związki fluoru i substancje antybakteryjne, jak chlorheksydyna, jednak w niższym stężeniu niż dla pacjentów choćby z paradontozą, ponieważ długie jej stosowanie może powodować przebarwienia.

Alternatywą dla standardowych aparatów z zamkami jest Invisalign, czyli system ortodontyczny składający się z przeźroczystych nakładek. Nie posiadają zamków, łuków ani ligatur, można je samodzielnie zdejmować, co bardzo ułatwia higienę. Zęby można tradycyjnie wyszczotkować oraz oczyścić nicią. System Invisalign jest oparty na komputerowym planie leczenia, więc jest równie skuteczny i precyzyjny w terapii wad zgryzu. Natomiast niewątpliwie wysoka estetyka i możliwość zdjęcia go m.in. do posiłków oraz czynności higienizacyjnych jest tym, co go wyróżnia na tle innych opcji leczenia.

Czym może skutkować zaniedbanie higieny?
Filozofia kompleksowego leczenia polega na leczeniu przyczynowym. Żeby zaprojektować efektywny plan leczenia, należy najpierw dokładnie zbadać Pacjenta by odkryć wszystkie objawy wskazujące na zaburzenie układu. Dopiero wtedy można zaplanować jak je wyleczyć w odpowiedniej kolejności. Dla przykładu, jeśli zęby są starte, a problem istnieje w stawie skroniowo-żuchwowym, to najpierw trzeba wyleczyć staw, a potem odbudować zęby. Jeśli kolejność zostanie odwrócona lub leczenie stawu zostanie pominięte, odbudowa starć będzie nietrwała.
Jak dbać o zęby u dzieci?

O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać już praktycznie od jego urodzenia. Zanim pojawią się pierwsze ząbki wały dziąsłowe możemy przecierać wacikiem nasączonym samą wodą lub wodą  z rumiankiem. W ten sposób usunie się resztki pokarmu, zapobiegając tym samym rozwojowi próchnicy oraz grzybicy jamy ustnej. Pierwszą szczoteczkę powinniśmy wprowadzić gdy pojawią się pierwsze ząbki. Szczoteczka, którą będziemy je szczotkować dwa razy dziennie, powinna mieć małą główkę i miękkie włosie, do tego możemy używać pasty z dodatkiem fluoru. Nawyk samodzielnego szczotkowania powinniśmy wykształcić jak najszybciej, lecz powinniśmy nadal kontrolować technikę oraz czas trwania mycia. Szczoteczki stosowane u dzieci wymagają jeszcze częstszej wymiany, niż te u dorosłych. Takie działanie wyrabia dobre nawyki i uczy prawidłowej higieny, np. zmniejsza ryzyko, że maluch będzie zbyt mocno dociskał włosie do zębów. Nitkę należy wprowadzić ok. 8-9 roku życia.

Mimo tego, że pierwsze zęby nie są zębami stałymi, jak najbardziej należy przykładać wagę do ich higieny. Zanim wypadną są podporą dla rosnących zębów stałych. Brak podpory może skutkować wadami zgryzu i problemami ortodontycznymi w późniejszych latach i ryzykiem kolejnych schorzeń np. choroby okluzyjnej. Próchnica jest ponadto powodowana przez bakterie i jeśli nie będziemy leczyć mleczaków, to bakterie z łatwością przejdą z zębów mlecznych na inne zęby, również te stałe. Uszkodzeniu mogą także ulec zawiązki zębów stałych, co przełoży się na patologiczne procesy w ich rozwoju. Zaniedbania w temacie leczenia ubytków zębów mlecznych odbiją się nie tylko na zębach stałych większego już dziecka, ale również na jego zdrowiu ogólnym. Błędem jest także unikanie wizyt profilaktycznych u dentysty. Są one bardzo ważne, bo współczesna dieta i styl życia sprzyjają rozwojowi próchnicy nawet u najmłodszych dzieci.

Zabiegi higienizacji – czy warto?

jasne, że warto, szczególnie u nas, bo jest super

JAK WYGLĄDA KOMPLEKSOWA HIGIENIZACJA

w Stankowscy & Białach Stomatologia?

blank

scaling

Pozwala na usuwanie kamienia nazębnego, jest to zabieg profilaktyczny, a zarazem leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) za pomocą ultradźwięków. Nieoczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna (zbudowana resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny) ulega po pewnym czasie przekształceniu w kamień nazębny. Jest to metoda bezbolesna i pozwalająca oczyścić z kamienia nawet trudno dostępne miejsca.
blank

piaskowanie

Polega na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Czyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, wykorzystującego proszek wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów, powodują usunięcie osadu.

blank

polishing

Polega on na oczyszczeniu zębów z osadów i nalotów nazębnych, niemożliwych do usunięcia domowymi metodami. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny, a momentami wręcz przyjemny. Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścieralności, czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.
blank

fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu z zawartością fluoru. Fluor może być aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych jednorazowych łyżkach, które należy trzymać w ustach przez około 3 minuty. Pianki mają kilka bardzo przyjemnych smaków: miętowy, truskawkowy, melonowy, owoców leśnych. W trakcie tej 3-minutowej aplikacji fluor wnika w szkliwo. Innym sposobem jest pokrywanie zębów lakierem fluorowym za pomocą specjalnego aplikatora (pędzelka). U Pacjentów, którzy nie chcą używać fluoru stosujemy nowoczesne preparaty z nano-hyrdrosyapatytem, które wzmacniają szkliwo zęba.

blank

instruktaż

Ostatnim etapem zabiegu czyszczenia zębów jest instruktaż właściwego szczotkowania i nitkowania. Pomaga Pacjentom utrzymać efekt profesjonalnie wyczyszczonych zębów na jak najdłużej. To, czy kamień i osady będą się u Państwa pojawiały, zależy głównie od właściwego i systematycznego czyszczenia zębów w domu.

Dowiedz się więcej

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 1 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code