Aparat ortodontyczny

Nie ma wątpliwości, że prawidłowe leczenie ortodontyczne stanowi klucz do uzyskania pięknego uśmiechu. Poza walorami wizualnymi prowadzi ono również do zdrowia jamy ustnej, zapobiegając m.in. rozwojowi wad zgryzu, próchnicy czy zaburzeniom w stawie żuchwowo-skroniowym. Mimo to najczęstszą przyczyną, dla której pacjenci decydują się na wizytę u ortodonty, jest chęć posiadania prostych zębów. O ile dawniej noszenie aparatu ortodontycznego wiązało się z poczuciem pewnego wstydu, to obecnie stanowi nierzadko modny dodatek. Jak wyprostować zęby, aby cieszyć się względnie szybkimi i długotrwałymi efektami? Dynamiczny rozwój tej dziedziny stomatologii sprawił, że pacjenci mają do dyspozycji kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, których cena może się różnić w zależności od zastosowanych materiałów.

Lecząc ortodontycznie nie tylko przywracamy estetykę ale i pełną sprawność uśmiechu

Aparat metalowy

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w leczeniu wad zgryzu i prostowaniu zębów jest aparat metalowy. Jego budowa opiera się na łuku ortodontycznym, który łączy ze sobą specjalne zamki przy użyciu gumek  (ligatur). Aby terapia przyniosła zamierzone rezultaty, aparat stały metalowy musi bardzo mocno przylegać do zębów. Z tego powodu przymocowanie zamków do powierzchni odbywa się przy użyciu specjalnego kleju. Jedną z najważniejszych zalet aparatów metalowych jest wyjątkowo wytrzymały materiał wykonania, dzięki czemu nie istnieje duże ryzyko uszkodzenia i konieczności wymiany. Decydując się na to rozwiązanie, należy się jednak liczyć z tym, że będzie ono widoczne w trakcie uśmiechu oraz może powodować pewien dyskomfort w trakcie stosowania (np. podczas jedzenia). Mimo to cena założenia aparatu metalowego (ok. 4,5 tys. zł za łuk) sprawia, że jest on powszechnie stosowany w terapii ortodontycznej. Jest to cena za założenie aparatu – do tego dochodzą wizyty kontrolne, ściągnięcie aparatu itp. Końcowa cena to około 20 000 zł.

Young female teenager model smiling

Aparat ceramiczny

Beautiful woman smiling. Closeup ceramic braces on teeth

Aparat estetyczny to propozycja stworzona z myślą o osobach, dla których istotny jest aspekt wyglądu w trakcie terapii. Działa on na podobnej zasadzie, co metalowy, przy czym jest niemal niewidoczny w trakcie uśmiechu. Jednym z takich rozwiązań jest aparat ceramiczny, którego zamki wykonane zostały ze specjalnego materiału, dopasowanego do naturalnego odcienia zębów. Poza biało-mleczna barwą, która zapewnia odpowiednią dyskrecję i estetyczny wygląd, stanowią gwarancję wysokiej skuteczności w trakcie terapii. Aparat ortodontyczny estetyczny może jednak okazać się niepraktycznym rozwiązaniem dla osób ze skłonnością do powstawania osadu na zębach. Jego zamki mogą ulegać przebarwieniom, a także są bardziej podatne na uszkodzenie (w porównaniu z metalowymi). Decydując się na to rozwiązanie, trzeba również liczyć z nieco wyższą ceną za założenie aparatu ceramicznego – ok. 5,5 tys. zł za łuk. Jest to cena za założenie aparatu – do tego dochodzą wizyty kontrolne, ściągnięcie aparatu itp. Końcowa cena to około 22 000 – 23 000 zł.


Invisalign

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, pozwalających na uzyskanie pięknego uśmiechu bez konieczności zakładania metalowych zamków, jest Invisalign. Co to takiego? Ta innowacyjna metoda w ortodoncji wykorzystuje zaawansowaną technologię 3D, na podstawie której tworzony jest kompletny plan prostowania zębów. Następnie projektowany jest zestaw przezroczystych nakładek Invisalign (alignerów), które są tworzone indywidualnie do każdego pacjenta.

W rezultacie przezroczysty aparat zapewnia nie tylko najwyższą estetykę w trakcie terapii, ale za sprawą idealnego dopasowania, pacjent nie czuje, że ma go na zębach.

Alignery Invisalign należy wymienić na nowe po upływie około 2 tygodniu, aż do uzyskania pożądanego efektu. Co istotne, metoda ta przynosi zwykle znacznie szybsze rezultaty, a zarazem nie wymaga częstych wizyt kontrolnych. Na komfort noszenia aparatu Invisalign wpływa również możliwość samodzielnego i bezproblemowego zdejmowania np. do jedzenia. To przekłada się również na higienę jamy ustnej, pozwalając na swobodne czyszczenie czy nitkowanie zębów. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje Invisalign? Cena tego przezroczystego aparatu waha się pomiędzy 10 a 28 tys. zł. Zważając jednak na komfort noszenia, dyskretny materiał, a przede wszystkim efekty Invisalign przed i po, warto zainwestować w tę metodę.

blank

Aparat samoligaturujący

Closeup Ceramic and Metal Braces on Teeth. Self-ligating Brackets. Orthodontic Treatment. Woman Smiling Showing Dental Braces.

Innym wariantem jest aparat stały samoligaturujący, który dzięki specjalnym klapkom, pozwala na znacznie łatwiejszą wymianę łuków. Rozwiązanie to nie wymaga bowiem użycia ligatur, a więc kolorowych lub bezbarwnych gumeczek. To z kolei sprawia, że aparat ortodontyczny samoligaturujący można łatwiej utrzymać w czystości, a tym samym zmniejszone jest ryzyko powstawania próchnicy. Co więcej, wymiana ligatur wiąże się z pewnym dyskomfortem, a także prowadzi do częstszych wizyt kontrolnych. Decydując się na tę metodę leczenia, trzeba jednak liczyć się z nieco wyższą ceną aparatu samoligaturującego niż standardowa opcja.


Q&A

Jak działa aparat ortodontyczny?


Decydując się na leczenie ortodontyczne, warto zrozumieć, jak działa aparat ortodontyczny i dlaczego proces ten wymaga czasu. Opiera się on bowiem na wywieraniu nacisku na określone partie zębów, co prowadzi do przemieszczenia się ich w obrębie szczęki.

Czy zakładanie aparatu boli?


Wiele osób zastanawia się, czy zakładanie aparatu boli. Współcześnie stosowane metody sprawiają, że cały zabieg nie wiąże się z większym dyskomfortem u pacjentów. Dyskomfort może pojawić się kilka dni po założeniu aparatu – jest to związane z przesuwaniem się zębów. Jest to normalny objaw, którym nie powinniśmy się martwić.

Ile trwa zakładanie aparatu?


Osoby, które decydują się na leczenie ortodontyczne, nierzadko zastanawiają się, ile trwa zakładanie aparatu. Cały proces, obejmujący m.in. oczyszczenie zębów czy naklejenie zamków, trwa średnio od 1 do 2 godzin.

Ile nosi się aparat na zęby?


To, ile nosi się aparat na zęby, zależy od kilku czynników m.in. wieku pacjenta, rodzaju wady zgryzu czy rodzaju zastosowanej terapii ortodontycznej. Średni okres u nastolatków wynosi około 12-18 miesięcy, z kolei u dorosłych jest to co najmniej 1,5 roku.

W Stankowscy&Białach ortodonta planuje oraz prowadzi Pacjenta przez cały okres leczenia ortodontycznego, które odbywa się pod jego pełną kontrolą.

Zobacz efekt PRZED i PO leczeniu

blank

Ortodoncja

Nasz ekspert od ortodoncji

blank

ROBERT

BIAŁACH
Ortodoncja

Zobacz pełen zakres naszych usług

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 5 Średnia: 4.4]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code