Korony i Mosty

Korony i Mosty

Przywrócenie pięknego i zdrowego uśmiechu wiąże się czasami z koniecznością założenia korony lub mostu. Tego typu rozwiązania protetyczne stosowane są zwykle w ostateczności np. w sytuacji, gdy ząb jest mocno uszkodzony. Jedną z podstawowych zalet mostów i koron stomatologicznych jest uzyskanie wyjątkowej estetyki uśmiechu, gdyż pozwalają one na poprawę kształtu, wielkości oraz koloru uzębienia. Co więcej, jest to wysoce trwałe rozwiązanie, które przy prawidłowej i regularnej higienie jamy ustnej, może służyć pacjentowi nawet kilkanaście lat. Wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta korony i mosty różnią się głównie liczbą zębów, które można przy ich użyciu uzupełnić.

Zawsze staramy się przedstawić pacjentom wszystkie możliwe rozwiązania oraz doradzić optymalną metodę odbudowy zębów.

Korony zęby

blank

Korona protetyczna służy do rekonstrukcji pojedynczego zęba, który uległ poważnemu zniszczeniu lub złamaniu. Rozwiązanie to stosowane jest zatem w sytuacji, gdy nie ma możliwości użycia m.in. plomby kompozytowej czy licówek. Korona zębowa wykorzystywana jest również w ramach leczenia implantologicznego, gdy zakładana jest na tytanowy implant imitujący korzeń. Tego typu uzupełnienie protetyczne stanowi stałe rozwiązanie, co oznacza, że nie trzeba go wyjmować z jamy ustnej (jak ma to miejsce w przypadku protez ruchomych). Kolor i kształt korony stomatologicznej dopasowane są w taki sposób, aby nie odbiegały od pozostałych, zdrowych zębów.

Korony na zęby – rodzaje

W zależności od zastosowanego materiału wyróżnia się kilka rodzajów koron na zęby. Mogą one różnić się m.in. trwałością, odpornością na ścieranie czy walorami estetycznymi. Rodzaj korony protetycznej dopasowywany jest indywidualnie do pacjenta m.in. ze względu na jego uwarunkowanie zdrowotne czy rodzaj zębów (przednie czy boczne), które mają zostać poddane rekonstrukcji. Za sprawą rozwoju technologii obecnie wykorzystywane rodzaje koron zębowych cechują się nie tylko wyjątkową trwałością, ale i naturalnym wyglądem. W przypadku przednich zębów popularnym rozwiązaniem są uzupełnienia pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu, które zapewniają najlepszy efekt estetyczny. W naszym gabinecie na czas przygotowania właściwego projektu pacjentowi zakładana jest tymczasowa korona, która ma chronić go przed ewentualnymi zmianami czy uszkodzeniami. Pacjent opuszcza gabinet z protezą tymczasową.

Korony metalowo-ceramiczne

Jednym z najekonomiczniejszych rozwiązań są korony metalowo-ceramiczne, które stosowane są najczęściej do odbudowy zębów bocznych (przedtrzonowych i trzonowych). Znacznie rzadziej wykorzystywane są one w odcinku przednim, w którego przypadku lepszy efekt estetyczny zapewnia uzupełnienie pełnoceramiczne. Korony porcelanowe na metalu składają się z nośnika ze stali stomatologicznej, na którym umieszczane są cienkie warstwy ceramiki. W efekcie metalowa podbudowa zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną tego rozwiązania, z kolei porcelanowe elementy dopasowują się do naturalnego wyglądu pozostałych zębów. Korony metalowe-ceramiczne wykorzystywane są w odcinku bocznym, ze względu na materiał nośnika. Pomimo tego, że metal nie jest widoczny pod porcelanowymi płytkami, to zmienia pracę światła, a tym samym uniemożliwia uzyskanie efektu przezierności.

Korony pełnoceramiczne na cyrkonie

Rozwiązaniem, które łączy naturalny wygląd z wysoką wytrzymałością, są korony pełnoceramiczne na cyrkonie. Z tego powodu bardzo często stosowane są podczas rekonstrukcji uzębienia w zasięgu linii uśmiechu, kiedy musimy zrehabilitować bardzo zniszczone zęby. Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu w znacznym stopniu minimalizują ryzyko powstania próchnicy wtórnej pod uzupełnieniem protetycznym. Z tego względu sprawdzają się również w trakcie odbudowy zębów, w których nastąpiły głębokie zniszczenia poddziąsłowe. Co więcej, korony ceramiczne na cyrkonie bardzo dobrze przylegają do zębów oraz nie wywołują reakcji alergicznych na metale nieszlachetne.    

Korony pełnoceramiczne

Kolejnym rodzajem uzupełnienia protetycznego, które zapewnia wyjątkową estetykę uśmiechu i nie powoduje reakcji alergicznych, są korony pełnoceramiczne. Pod względem wizualnym przypominają one szkliwo, a także nie prowadzą do ciemnienia przyległych tkanek. Z tego względu są one najbardziej polecane do rekonstrukcji odcinka przedniego. Wielu pacjentów zastanawia się, na ile lat szacowana jest żywotność korony pełnoceramicznej. Wszystko zależy od użytkowania przez pacjenta, a więc właściwej i regularnej higieny jamy ustnej oraz wyleczenia ewentualnych przeciążeń zgryzowych. Te korony mogą być cementowane w sposób adhezyjny, co jest najlepszą metodą osadzania koron. Dzięki temu pomiędzy zębem a koroną nie ma żadnych szczelin, co przekłada się na długą żywotność tego rozwiązania. Powinny one funkcjonować w ustach pacjenta min. 10-15 lat. Po tym czasie należy zdecydować, czy korony mogą funkcjonować dalej, czy będzie konieczność ich wymiany na nowe.

Zakładanie korony na zęba

Po dokonaniu dokładnej diagnostyki stomatolog może przystąpić do kilkuetapowego zakładania korony na zęba. W trakcie pierwszej wizyty następuje przygotowanie uszkodzonego zęba, który może odgrywać rolę filaru dla późniejszego uzupełnienia. Po dokładnym oszlifowaniu dentysta pobiera wycisk, który wysyłany jest do laboratorium, a także zakłada tymczasową koronę. Na kolejnej wizycie dochodzi do przymierzenia przygotowanego wcześniej projektu, który musi zostać zatwierdzony przez pacjenta. Po weryfikacji kształtu, koloru i funkcjonalności, dentysta zdejmuje uzupełnienie tymczasowe i przystępuje do zakładania koronki na zęby. W określonych przypadkach taka korona może zostać wykonana przy użyciu metody cyfrowej. Wtedy zamiast pobierania wycisku wykorzystujemy skaner wewnątrzustny. W komputerze wykonywany jest projekt, a następnie frezarka wycina koronę, która cementowana jest w jamie ustnej.

Korony na zęby przed i po

Zdjęcia pacjentów przed i po założeniu korony na zęby stanowią najlepsze potwierdzenie skuteczności tego rozwiązania. Za sprawą odpowiedniego doboru kształtu i koloru zabieg ten prowadzi do uzyskania naturalnego i zdrowego uśmiechu. To, jak wyglądają korony na zębach, w dużym stopniu zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Najlepsze efekty estetyczne można uzyskać dzięki koronom pełnoceramicznym na cyrkonie lub koronom metalowo-ceramicznym.

blank

Korony


Most protetyczny

blank

W przypadku braku 1-2 sąsiadujących ze sobą zębów najlepszym rozwiązaniem są implanty. Ze względów ekonomicznych bardzo często wykonywany jest jednak most protetyczny. To rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, które doskonale imituje naturalne uzębienie, a przy tym cechuje się wysoką wytrzymałością. Most protetyczny wykonuje się najczęściej z porcelany lub kompozytu, a jego konstrukcja opiera się na dwóch oszlifowanych zębach, pomiędzy którymi osadzone zostają korony. Zawieszone są one tuż nad dziąsłem (wyrostkiem zębodołowym), dzięki czemu idealnie imitują kształt oraz odtwarzają czynność utraconych zębów. Za sprawą nowoczesnej technologii obecnie możliwe jest dokładne dopasowanie poszczególnych elementów, co przekłada się na wieloletnią trwałość mostu protetycznego.

Rodzaje mostów protetycznych

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału można wyróżnić dwa główne rodzaje mostów protetycznych: porcelanowe i kompozytowe. Warto dodać, że drugi z nich wykorzystywany jest także w formie tymczasowego mostu protetycznego przed założeniem właściwego uzupełnienia. Nierzadko mówi się także o mostach protetycznych 3-punktowych czy 4-punktowych. Pojęcie punktu odnosi się w tym przypadku do korony – zarówno filarowej, jak i tej z przęsła (części odbudowującej brakujący ząb). W myśl tej zasady w przypadku mostu 3-punktowego występują 3 korony: dwie filarowe i jedna w przęśle. Z kolei most protetyczny 4-punktowy składa się analogicznie z 4 koron: dwóch filarowych i dwóch w przęśle.

Most porcelanowy

Jednym z rodzajów stałego uzupełnienie protetycznego jest most porcelanowy, który cechuje się wysoką trwałością oraz prowadzi do uzyskania zadowalających efektów wizualnych. Sprawdzi się doskonale m.in. do przywrócenia ciągłości łuku zębowego czy też korygowania nieprawidłowego kształtu zębów. Zasadniczo można wyróżnić kilka rodzajów mostów porcelanowych m.in. na metalowej podstawie, na rdzeniu zbudowanym z tlenku cyrkonu, czy też na implantach (śrubie wkręconej w kość wyrostka zębodołowego). Wybór odpowiedniego rozwiązania przekłada się na wytrzymałość mechaniczną oraz efekt estetyczny rekonstrukcji fragmentu łuku. Wielu pacjentów zastanawia się, czy warto założyć most porcelanowy. Z uwagi na trwałość tego rozwiązania, a także łudzące podobieństwo do naturalnych zębów, z pewnością jest to skuteczny sposób rekonstrukcji ubytków.

Most kompozytowy

Innym rodzajem uzupełnienia protetycznego jest most kompozytowy, który bardzo często stosowany jest w przypadku odbudowy zębów u dzieci i młodzieży. Rozwiązanie to powstaje głównie na bazie kompozytu o zwiększonej wytrzymałości oraz włókien szklanych. Z uwagi na estetyczny wygląd i wysoką trwałość ten rodzaj wykorzystywany jest do odbudowy odcinka przedniego. Warto pamiętać, że most kompozytowy wykorzystywany jest w formie tymczasowego uzupełnienia (przed wstawieniem mostów stałych).

Most protetyczny wady i zalety

Jak każde rozwiązanie most protetyczny posiada pewne wady i zalety. Do podstawowych korzyści należy przede wszystkim zaliczyć: wysoką trwałość, komfort użytkowania i estetyczny wygląd. Głównym minusem jest konieczność oszlifowania sąsiadujących zębów, pełniących funkcję filarów.

Jak wygląda most na zębach?

Zdjęcia dotychczasowych pacjentów pokazują, jak wygląda most na zębach. Na ich podstawie można wywnioskować, że rozwiązanie to prowadzi do przywrócenia naturalnego uśmiechu. Uzyskane efekty przed i po założeniu mostu protetycznego stanowią najlepszy dowód na skuteczność tego rodzaju uzupełnienia.

Zobacz efekt PRZED i PO zabiegu

blank

Korony

Q&A

Czy warto zakładać korony na zęby?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy warto zakładać korony na zęby. W niektórych przypadkach np. poważnego uszkodzenia czy braku możliwości zastosowania leczenia plombą kompozytową, jest to najskuteczniejszy sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu.

Czy korony na zęby są trwałe?

To, czy korony na zęby są trwałe, w dużym stopniu zależy od rodzaju materiału oraz późniejszego użytkowania pacjenta (odpowiednia higiena). Doskonałym rozwiązaniem są korony z tlenku cyrkony, które cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Jakie korony na zęby wybrać?

Odpowiedź na pytanie: jakie korony na zęby wybrać, zależy w dużym stopniu od uwarunkowań zdrowotnych pacjenta oraz odcinka, w którym znajduje się ubytek. Decyzja ta powinna zostać podjęta po konsultacji ze stomatologiem.

Co to jest most protetyczny?

Wielu pacjentów pyta, co to jest most protetyczny. To rodzaj uzupełnienia protetycznego, które ma na celu odbudowę luki w łuku zębowym. Jego budowa opiera się na dwóch oszlifowanych zębach i znajdujących się pomiędzy nimi koronach protetycznych. Most może być również oparty na implantach przy częściowym lub całkowitym braku zębów.

Czy most porcelanowy jest trwały?

Część pacjentów zastanawia się, czy most porcelanowy jest trwałym rozwiązaniem. Przy właściwym użytkowaniu ten rodzaj uzupełnienia cechuje się długą żywotnością, dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na substancje chemiczne.

Nasi eksperci

Zobacz pełen zakres naszych usług


Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code