recesja

PRÓCHNICA
choroba zakaźna

Próchnica

Choroba zakaźna

Próchnica to temat powszechnie znany i często poruszany, gdyż jest to najczęstsza choroba jamy ustnej. Choruje na nią większość dorosłych Polaków, a wśród dzieci liczba ta wzrasta do ponad 80%.

Wynika ona przede wszystkim z zaniedbań higienicznych, m.in. niewłaściwego szczotkowania zębów, o czym prawdopodobnie wie każdy z nas, dlatego prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej są niezwykle ważne.

Rozmawiając codziennie z naszymi pacjentami widzimy, że nadal nie są oni świadomości, że próchnica jest chorobą zakaźną!

Dla pacjentów oznacza to, że: 

  • nikt nie rodzi się z próchnicą
  • nawzajem się nią zarażamy poprzez przenoszenie śliny z bakteriami na różne przedmioty, z którymi inni mają styczność
  • skoro próchnica nie jest wrodzona to znaczy, że wcale nie jesteśmy na nią skazani i wcale nie musimy tracić zębów
  • jeśli mamy zdrowe zęby, możemy zachować je do bardzo późnej starości

Jedyną skuteczną drogą do wyleczenia próchnicy jest jej wczesne zdiagnozowanie i profesjonalny plan leczenia.

Aby powstała próchnica konieczne są trzy elementy

- Bakterie / Cukry / Czas -

Dbaj o profilaktykę – systematyczne szczotkowanie, nitkowanie oraz wizyty higienizacyjne pozwalają w znacznej mierze zredukować bakterie. Odpowiednio dobrane płukanki do ust również bardzo pomagają uwolnić się od bakterii, które odpowiadają za niszczenie zębów.

Odpowiednia dieta – to właśnie cukry stanowią najlepsze pożywienie dla bakterii. To oczywiste – w każdym aspekcie naszego zdrowia, cukier ma niekorzystne działanie. Cukier to najlepszy przyjaciel próchnicy!

Prawidłowa higiena – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe. Profesjonalna wizyta higienizacyjna jest nieodzownym elementem, prawidłowej dbałości o własny uśmiech. Pamiętaj o tym!

Systematyczność – to punkt wyjścia dla zachowania pięknego uśmiechu i zahamowania rozwoju próchnicy. Wizyty kontrolne w naszej klinice, profesjonalna higienizacja raz na pół roku, właściwa higiena jamy ustnej i nie musisz się już więcej obawiać próchnicy.

Etapy powstawania

próchnicy

etapy

Rozpoznanie próchnicy

możliwe jest tylko u dentysty

Praktycznie pacjent nie jest w stanie samodzielnie zauważyć u siebie początków próchnicy. Czasem jedynym sposobem na wykrycie ubytków próchnicowych są zdjęcia rentgenowskie. Koniecznie musimy też podkreślić, że próchnica sama w sobie nie boli. Boleć może podrażniony nerw w chorym zębie, lecz oznacza to, że zwlekaliśmy z leczeniem zdecydowanie zbyt długo.

prochnica-slider-2

Umów się na wizytę

już dzisiaj!