Ortotropia

Ortotropia

wczesne leczenie ortodontyczne

ortodoncja posturalna

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 4 Średnia: 4.8]

Czym jest ortotropia? 

Ortotropia to technika ortodontyczna, której istotą jest wczesne wykrywanie i leczenie przyczyn powstawania wad zgryzu. Leczenie to odbywa się w okresie intensywnego wzrostu twarzy, najlepiej zacząć leczenie w okolicach 6-8 roku życia dziecka. Leczenie ma na celu przechwycenie rozwijającej się wady zgryzu na jej wczesnym etapie oraz zahamowanie rozwijającej się deformacji łuków zębowych i twarzoczaszki. Ponadto, odbywa się to poprzez zmiany kierunku wzrostu twarzy dziecka dzięki zmianie nawyków mięśniowych mięśni twarzy (mięśni języka, mięśni żwaczy, mięśnia okrężnego ust) oraz poprzez poprawę ich pozycji/ postawy i ich napięcia.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Jest wiele czynników wpływających na powstawanie wad zgryzu. Bardzo istotny wpływ ma środowisko w jakim rozwija się dziecko. Ponadto, już od dnia narodzin twarz podawana jest czynnikom, które mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na rozwój twarzy. Czas karmienia piersią, metoda podawania pierwszych pokarmów, ich rodzaj i konsystencja oraz częstość infekcji górnych dróg oddechowych wpływają na rozwój mięśni twarzy, co ostatecznie wpływa na wzrost twarzy. 

Bardzo duży negatywny wpływ na rozwój twarzy ma ustny tor oddechowy. Ze względu na to, że wpływa on na cały łańcuch zdarzeń prowadzący do zmiany pozycji spoczynkowej żuchwy i języka. Oddychanie ustami, otwarte usta, obniżona pozycja żuchwy oraz niska pozycja języka powodują zmianę kierunku wzrostu twarzy z pożądanego do przodu na nieprawidłowy w dół i do tyłu. Co więcej, rosnąca twarz w dół i do tyłu może upośledzać drożność dróg oddechowych. Mechanizm kompensacyjny zwężonych dróg oddechowych powoduje zmianę w ułożeniu szyjnego odcinka kręgosłupa. Ponadto, wewnątrzustnym rezultatem nieprawidłowego wzrostu jest zwężenie się łuków zębowych i stłoczenia zębów.

Dlaczego odpowiednia drożność dróg oddechach jest tak istotna? 

W przypadku upośledzonej drożności dróg oddechowych po zaśnięciu dochodzi do częściowego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jeśli chodzi o niewielkie ograniczenia przepływu powietrza (zwiększony opór) – występuje tylko chrapanie. W przypadku znacznego ograniczenia przepływu powietrza dochodzi do wzbudzeń w trakcie snu mających na celu umożliwienie prawidłowego oddychania. Duża ilość wzbudzeń powoduje obniżenie jakości snu, często objawia się to sennością w ciągu dnia lub nadpobudliwością u dzieci. Ponadto, w związku z przerwami w dopływie tlenu dochodzi do zwiększonej reaktywności układu krążenia oraz podniesienia ciśnienia krwi. 

Długoterminowe problemy zdrowotne związane z OBS – obturacyjny bezdech senny:

 • Nadciśnienie
 • Choroby serca
 • Cukrzyca
 • Udar mózgu
 • Przyspieszenie procesu starzenia się
 • Obniżenie długości życia

Ortotropia – diagnostyka

Zmiana pozycji żuchwy po leczeniu ortotropicznym

Kluczem do dobrze poprowadzonego leczenia ortotropicznego jest odpowiednia diagnoza oraz odpowiedni wiek pacjenta. Podczas wizyty konsultacyjnej nie skupiamy się wyłącznie na zębach, ich ewentualnych stłoczeniu czy opóźnionym wyrzynaniu się zębów. Podczas badania zwracamy również szczególną uwagę na twarz dziecka, jej proporcje oraz kierunek jej wzrostu. Za pomocą odpowiednich pomiarów wykonywanych na twarzy dziecka takich jak linie wskaźnikowe górne i dolne oceniamy pozycję szczęk względem całej twarzy. Daje nam to obraz w którym kierunku rośnie dziecko i jakiej terapii potrzebuje. Istotnym elementem jest zbadania pozycji spoczynkowej warg (powinny być połączone) ocena połykania czy napięcia mięśni żucia czy mimicznych. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia RTG panoramiczne oraz cefalometryczne. Dopiero zebranie tych wszystkich informacji umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i zaplanowania leczenia.

Warunki prawidłowego wzrostu twarzy

 • Zamknięte usta i oddychanie przez nos w spoczynku
 • Zęby blisko siebie w delikatnym kontakcie w spoczynku – kiedy nie jemy, nie mówimy, nie śmiejemy się, nie biegamy itp.
 • Język spoczywający na podniebieniu – nie dotykający zębów
 • Przełykanie z językiem w całości na podniebieniu, bez ruchów mięśni mimicznych
 • Jedzenie i żucie twardych pokarmów
 • Prosta postawa ciała i głowy 
Ortotropia wpływa na pozycję zębów i ich rozmieszczenie w jamie ustnej

Cele leczenia ortotropicznego

 1. Otwarcie dróg oddechowych i poprawa oddychania – promocja nosowego toru oddychania. 
 2. Poprawa estetyki twarzy poprzez zmianę kierunku wzrostu z nieprawidłowego, który najczęściej przebiega w dół i do tyłu na prawidłowy – doprzedni.
 3. Stabilna okluzja i stworzenia miejsca na wszystkie 32 zęby
Ortotropia wpływa na pozycję zębów i ich rozmieszczenie w jamie ustnej

Powyższe cele są spełniane poprzez rozbudowę poprzeczną ( na szerokość) oraz strzałkową (do przodu) łuków zębowych w taki sposób by stworzyć odpowiednią przestrzeń dla języka a następnie naukę oraz trening jego pozycji w taki sposób by był on przy podniebieniu. Zmiana jego pozycji powoduje odblokowanie dróg oddechowych i sprzyja zmianie wzrostu kierunku twarzy.

Etapy leczenia

Leczenie ortotropiczne składa się z 3 etapów :

 1. Etap rozbudowy łuków zębowych 
 2. Etap treningowy 
 3. Etap retencyjny 

Etap rozbudowy polega na noszeniu ruchomych aparatów wyjmowanych o nazwie Bioblok. Ta faza leczenia skupia się na rozbudowie łuków w kierunku poprzecznym ( na boki ) i strzałkowym (do przodu) Dziecko powinno nosić aparat 24 godziny na dobę czyli w ciągu dnia, nocy, jedzenia, ćwiczeń itp. Aparat zdejmujemy jedynie do umycia zębów i aparatu oraz aktywacji aparatu – przekręcenia śrubki. Jednakże, czas tego etapu zależy od współpracy pacjenta, powinien trwać około 4-6 miesięcy.

Etap treningowy polega na nauce prawidłowej postawy jamy ustnej – (zęby blisko siebie w spoczynku, język przy podniebieniu, zamknięte usta, oddychanie nosem). Polega on na wykonywaniu ćwiczeń mięśniowych oraz noszeniu aparatu, który wymusza na dziecku zamknięcie ust i przyklejenie języka do podniebienia – przy szerszym otwarciu ust wywołuje lekki dyskomfort. Dzięki temu pacjent wytwarza naturalny i podświadomy nawyk zamknięcia ust. Jednakże, aparat ten nosi się 22 godziny na dobę, dziecko ściąga go na czas jedzenia posiłków, umycia zębów i aparatu. Czas trwania tej fazy leczenia zależny jest od współpracy pacjenta i czasu noszenia aparatu w ciągu doby. Może trwać od 1- 3 lat.

Etap retencyjny polega na noszeniu aparatów w ciągu nocy i ciągłym przypominaniu dziecku o właściwej postawie jamy ustnej. Optymalnie by trwał do zakończenia wzrostu dziecka, czyli około 16 roku życia u dziewcząt i 18 u chłopców.

Ortotropia - efekty leczenia

Doświadczenie

Leczenie ortotropiczne jest bardzo satysfakcjonującym rodzajem leczenia. Podczas terapii obserwujemy oczywiście poprawienie pozycji zębów lecz nie to jest kluczowe podczas takiego leczenia. Tutaj kluczowe są zmiany w wyglądzie twarzy, gdzie widzimy twarz rosnącą do przodu, poprawę postawy i pozycji kręgosłupa szyjnego i poprawę oddychania np. przestanie chrapania.

Specjaliści

Robert Białach ukończył kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Rozwój w kierunku kompleksowej stomatologii zaczął już podczas stażu podyplomowego, uczęszczając na liczne kursy min DSD (Digital Smile Design). W gabinecie zajmuje się leczeniem ortodontycznym dzieci oraz dorosłych. Dodatkowo, cały czas podnosi swoje kwalifikacje, uczęszczając na liczne seminaria oraz warsztaty, dążąc do zapewnienia swoim Pacjentom pięknego, zdrowego uśmiechu.

Jest zafascynowany znajdywaniem przyczyn powstawanie wad zgryzu, dlatego ortotropia idealnie wpisuje się w jego model leczenia, gdyż jest to leczenie skierowane na wyeliminowaniu przyczyn krzywych zębów i naturalnym ich utrzymaniu.

Ukończył prestiżową Akademię Dawsona na Florydzie oraz Curriculum Ortodontyczne FACE (Functional and Cosmetic Excellence) w Stambule, które jest jedną z najlepszych szkół ortodontycznych na świecie.  Ponadto, regularnie uczęszcza na kursy ortotropiczne w Zakopanym.

Ortotropia – FAQ

Co to jest bioblok?

Jest to rodzaj aparatu ruchomego – można go samemu ściągnąć i założyć. Jest kilka rodzajów ( 1,2,3). 

Bioblok 1 czyli aparat z śrubą do rozbudowy  – służy do rozbudowy łuków w kierunku poprzecznym (na boki) i strzałkowym (do przodu).

Bioblok 2 czyli retencyjny/ przejściowy – jest używany po aktywnym leczeniu by utrzymać jego efekty lub w trakcie leczenia pomiędzy aparatem Bioblok 1 a 3.

Aparat ortodontyczny treningowy, czyli Bioblok 3 – jest to aparat do treningu prawidłowej postawy jamy ustnej – (zęby blisko siebie w spoczynku, język przy podniebieniu, zamknięte usta, oddychanie nosem). Aparat ten wymusza na dziecku zamknięcie ust i przyklejenie języka do podniebienia – przy szerszym otwarciu ust wywołuje lekki dyskomfort. Dzięki temu pacjent wytwarza naturalny i podświadomy nawyk zamknięcia ust. 

Jak ortotropia wpływa na wygląd twarzy?

Ortotropia poprawia wygląd twarzy poprzez stymulowanie jej do przedniego wzrostu oraz zmniejszaniu wymiaru pionowego twarzy. Dzięki temu profil jest pełny a wargi dobrze podparte.

Co to jest aparat Damon?

Jest to rodzaj aparatu stałego. Leczenie aparatem stałym jest leczeniem objawowym w trakcie którego wyrównujemy zęby ale najczęściej nie jesteśmy w stanie poprawić pozycji spoczynkowej ust, języka. Leczenie takie jest obarczone ryzykiem nawrotów.

Jak ortotropia tworzy miejsce dla wszystkich zębów?

Miejsce na wszystkie zęby jest tworzone poprzez rozbudowę poprzeczną ( na szerokość) oraz strzałkową (do przodu) łuków zębowych w taki sposób, by stworzyć odpowiednią przestrzeń na wszystkie zęby oraz język.

Co to jest nawykowe otwieranie ust?

Optymalna pozycja spoczynkowa jamy ustnej wygląda w następujący sposób: Usta połączone w spoczynku, język przy podniebieniu, zęby w bliskim kontakcie.
Jednakże, częste infekcję górnych dróg oddechych lub niskie napięcie mięśni może doprowadzić do powstania nawykowego otwarcia ust i ustnego toru oddechowego. Wpływa on na cały łańcuch zdarzeń prowadzący do zmiany pozycji spoczynkowej żuchwy i języka. Ponadto, oddychanie ustami, otwarte usta, obniżona pozycja żuchwy oraz niska pozycja języka powodują zmianę kierunku wzrostu twarzy z pożądanego do przodu na nieprawidłowy w dół i do tyłu.

Jak ortotropia wpływa na oddychanie?

Ortotropia skupia się stymulowaniu do przedniego wzrostu twarzy oraz poprawie oddychania. W pierwszej kolejności na promocji nosowego toru oddychania a następnie na zwiększeniu drożności dróg oddechowych.

Czy ortotropia wpływa na urodę i kształt twarzy?

Tak, ortotropia poprawia wygląd twarzy, poprawia profil oraz nadaję odpowiednie podparcie dla ust.


Zobacz pełen zakres naszych usług

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code