Usuwanie kamienia nazębnego

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstania kamienia nazębnego, który nie pozwala cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Co istotne, odpowiada on również za problemy natury periodontologicznej, w tym m.in. za rozwój próchnicy, paradontozy czy zapalenie dziąseł. Kamień na zębach to nic innego, jak mieszanina soli mineralnych, bakterii oraz resztek pokarmu, która objawia się w formie brązowo-żółtego nalotu. Jego odcień może być ciemniejszy w wyniku picia dużej ilości kawy czy palenia papierosów. Do miejsc, które są najbardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego, należą przestrzenie międzyzębowe i obszary przydziąsłowe. Co więcej, już kilkadziesiąt godzin po umyciu zębów, zawarte w ślinie sole mineralne reagują z płytką, doprowadzając do jej mineralizacji. Wówczas konieczne okaże się usunięcie kamienia nazębnego, czyli scaling. Zabieg ten przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym i polega na wykorzystaniu ultradźwięków.

Jak usunąć kamień nazębny?

Gdy dojdzie już do mineralizacji płytki nazębnej, a tym samym pojawienia się twardego, ciemnego osadu, zwykłe szczotkowanie okaże się niewystarczające. Jak pozbyć się kamienia na zębach? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie temu problemowi, a więc zadbanie o właściwą profilaktykę jamy ustnej. W innym przypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa, w której trakcie przeprowadzony zostanie kompleksowy pakiet higienizacyjny, obejmujący m.in. scaling i piaskowanie. Wiele osób zastanawia się jednak, jak usunąć kamień nazębny bez konieczności ingerencji dentysty. Niestety, gdy doszło już do pojawienie się osadu, jest to jedyne skuteczne rozwiązanie.

blank

Zabieg usuwania kamienia nazębnego

blank

Profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego (tzw. scaling) polega na rozbiciu twardego osadu na małe cząstki za pomocą specjalnego skalera. Powstałe w wyniku jego działania ultradźwięki uderzają wraz z wodą w złogi kamienia, prowadząc tym samym do ich pęknięcia i oderwania się od powierzchni. Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego? W naszym gabinecie scaling przeprowadzany jest w ramach kompleksowej higienizacji, która trwa około 1 do 2 h. . Pakiet ten obejmuje dodatkowe zabiegi: piaskowanie (usunięcie osadów i przebarwień), polishing (oczyszczanie nalotów nazębnych) oraz fluoryzację (nałożenie specjalnego preparatu – z fluorem lub nanohydroksyapatytem, który wnika w szkliwo).  Jednym z kluczowych elementów higienizacji jest instruktaż, obejmujący m.in. zalecenia po zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Dotyczy on głównie prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów, tak aby zachować długotrwałe efekty.


Skaling i piaskowanie

Do podstawowych zabiegów stomatologicznych, których zadaniem jest przywrócenie pięknego uśmiechu, zalicza się skaling i piaskowanie. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu ultradźwięków w celu usunięcia kamienia nazębnego, który gromadzi się głównie w okolicach girlandy dziąsłowej i w przestrzeniach międzyzębowych. W skład pakietu higienizacji wchodzi również piaskowanie, w którego trakcie następuje dodatkowe oczyszczenie zębów z osadów i przebarwień. Zwykle pojawiają się one na skutek m.in. spożywania kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Efektami skalingu i piaskowania mogą być zatem widocznie jaśniejsze, lśniące i gładkie zęby . Z tego względu warto pamiętać o regularnym wykonywaniu tych zabiegów, co dotyczy szczególnie palaczy i miłośników kawy. W zależności od zastosowanego piasku, zaleca się przeprowadzanie skalingu i piaskowania średnio co 3 do 6 miesięcy.

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Cena usuwania kamienia nazębnego może zależeć od kilku czynników m.in. od ilości osadu i stanu jamy ustnej. W naszym gabinecie przeprowadzana jest kompleksowa higienizacja, która obejmuje scaling, piaskowanie, polerowanie, nałożenie fluoru (lub nanohydroksyapatytu) oraz instruktaż higieny. Koszt całego pakietu wynosi od 450 do 900 zł.

Q&A

Jak usunąć kamień z zębów?

W tym celu stosowany jest scaling, który przeprowadza  dyplomowana higienistka. Wiele osób pyta nierzadko, jak usunąć kamień z zębów w warunkach domowych. Niestety, nie jest to możliwe bez wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Ile czasu trwa usuwanie kamienia nazębnego?

To, ile czasu trwa usuwanie kamienia nazębnego, zależy przede wszystkim od stanu zębów oraz ilości nagromadzonego osadu. Zabieg ten przeprowadzany jest w ramach pakietu higienizacyjnego, który zajmuje średnio od 1 do 2 h.

Usuwanie kamienia nazębnego – czy boli?

Przed umówieniem wizyty u stomatologa wielu pacjentów zastanawia się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli. Najczęściej zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, lecz w niektórych przypadkach (np. podatność dziąseł na odsłanianie szyjek) może powodować niewielki dyskomfort.

Usuwanie kamienia nazębnego – kiedy można jeść?

Wielu pacjentów pyta, kiedy można zacząć jeść po usuwaniu kamienia nazębnego. Zaleca się, aby nie spożywać pokarmu przez 2 godz. po zabiegu oraz stosować tzw. “białej diety” przez 24h.

Jak często usuwać kamień nazębny?

To, jak często należy usuwać kamień nazębny, zależy od prawidłowego i systematycznego szczotkowania oraz nitkowania zębów. Przyczyną powstawania osadu może być również m.in. częste picie kawy, herbaty czy wina, a także palenie papierosów. Z tego względu warto usuwać kamień minimum 1-2 razy w roku.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne?

Część pacjentów ma wątpliwości, czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne. W naszym gabinecie zabieg ten nie wiążę się z ryzykiem, a w większości przypadków jest wręcz niezbędny do zachowania zdrowia jamy ustnej.

ZOBACZ EFEKT PRZED i PO ZABIEGU


blank


Zobacz pełen zakres naszych usług

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 1 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code