Usuwanie kamienia nazębnego

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstania kamienia nazębnego, który nie pozwala cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Co istotne, odpowiada on również za problemy natury periodontologicznej, w tym m.in. za rozwój próchnicy, paradontozy czy zapalenie dziąseł. Kamień na zębach to nic innego, jak mieszanina soli mineralnych, bakterii oraz resztek pokarmu, która objawia się w formie brązowo-żółtego nalotu. Jego odcień może być ciemniejszy w wyniku picia dużej ilości kawy czy palenia papierosów. Do miejsc, które są najbardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego, należą przestrzenie międzyzębowe i obszary przydziąsłowe. Co więcej, już kilkadziesiąt godzin po umyciu zębów, zawarte w ślinie sole mineralne reagują z płytką, doprowadzając do jej mineralizacji. Wówczas konieczne okaże się usunięcie kamienia nazębnego, czyli scaling. Zabieg ten przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym i polega na wykorzystaniu ultradźwięków.

Jak usunąć kamień nazębny?

Gdy dojdzie już do mineralizacji płytki nazębnej, a tym samym pojawienia się twardego, ciemnego osadu, zwykłe szczotkowanie okaże się niewystarczające. Jak pozbyć się kamienia na zębach? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie temu problemowi, a więc zadbanie o właściwą profilaktykę jamy ustnej. W innym przypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa, w której trakcie przeprowadzony zostanie kompleksowy pakiet higienizacyjny, obejmujący m.in. scaling i piaskowanie. Wiele osób zastanawia się jednak, jak usunąć kamień nazębny bez konieczności ingerencji dentysty. Niestety, gdy doszło już do pojawienie się osadu, jest to jedyne skuteczne rozwiązanie.
Close up of a dental calculus removing

Zabieg usuwania kamienia nazębnego

scaling
Profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego (tzw. scaling) polega na rozbiciu twardego osadu na małe cząstki za pomocą specjalnego skalera. Powstałe w wyniku jego działania ultradźwięki uderzają wraz z wodą w złogi kamienia, prowadząc tym samym do ich pęknięcia i oderwania się od powierzchni. Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego? W naszym gabinecie scaling przeprowadzany jest w ramach kompleksowej higienizacji, która trwa około 1 do 2 h. . Pakiet ten obejmuje dodatkowe zabiegi: piaskowanie (usunięcie osadów i przebarwień), polishing (oczyszczanie nalotów nazębnych) oraz fluoryzację (nałożenie specjalnego preparatu – z fluorem lub nanohydroksyapatytem, który wnika w szkliwo).  Jednym z kluczowych elementów higienizacji jest instruktaż, obejmujący m.in. zalecenia po zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Dotyczy on głównie prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów, tak aby zachować długotrwałe efekty.

Skaling i piaskowanie

Do podstawowych zabiegów stomatologicznych, których zadaniem jest przywrócenie pięknego uśmiechu, zalicza się skaling i piaskowanie. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu ultradźwięków w celu usunięcia kamienia nazębnego, który gromadzi się głównie w okolicach girlandy dziąsłowej i w przestrzeniach międzyzębowych. W skład pakietu higienizacji wchodzi również piaskowanie, w którego trakcie następuje dodatkowe oczyszczenie zębów z osadów i przebarwień. Zwykle pojawiają się one na skutek m.in. spożywania kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Efektami skalingu i piaskowania mogą być zatem widocznie jaśniejsze, lśniące i gładkie zęby . Z tego względu warto pamiętać o regularnym wykonywaniu tych zabiegów, co dotyczy szczególnie palaczy i miłośników kawy. W zależności od zastosowanego piasku, zaleca się przeprowadzanie skalingu i piaskowania średnio co 3 do 6 miesięcy.

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Cena usuwania kamienia nazębnego może zależeć od kilku czynników m.in. od ilości osadu i stanu jamy ustnej. W naszym gabinecie przeprowadzana jest kompleksowa higienizacja, która obejmuje scaling, piaskowanie, polerowanie, nałożenie fluoru (lub nanohydroksyapatytu) oraz instruktaż higieny. Koszt całego pakietu wynosi od 450 do 900 zł.

Q&A

W tym celu stosowany jest scaling, który przeprowadza  dyplomowana higienistka. Wiele osób pyta nierzadko, jak usunąć kamień z zębów w warunkach domowych. Niestety, nie jest to możliwe bez wizyty w gabinecie stomatologicznym.
To, ile czasu trwa usuwanie kamienia nazębnego, zależy przede wszystkim od stanu zębów oraz ilości nagromadzonego osadu. Zabieg ten przeprowadzany jest w ramach pakietu higienizacyjnego, który zajmuje średnio od 1 do 2 h.
Przed umówieniem wizyty u stomatologa wielu pacjentów zastanawia się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli. Najczęściej zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, lecz w niektórych przypadkach (np. podatność dziąseł na odsłanianie szyjek) może powodować niewielki dyskomfort.
Wielu pacjentów pyta, kiedy można zacząć jeść po usuwaniu kamienia nazębnego. Zaleca się, aby nie spożywać pokarmu przez 2 godz. po zabiegu oraz stosować tzw. “białej diety” przez 24h.

To, jak często należy usuwać kamień nazębny, zależy od prawidłowego i systematycznego szczotkowania oraz nitkowania zębów. Przyczyną powstawania osadu może być również m.in. częste picie kawy, herbaty czy wina, a także palenie papierosów. Z tego względu warto usuwać kamień minimum 1-2 razy w roku.

Część pacjentów ma wątpliwości, czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne. W naszym gabinecie zabieg ten nie wiążę się z ryzykiem, a w większości przypadków jest wręcz niezbędny do zachowania zdrowia jamy ustnej.

Zobacz efekt PRZED i PO ZABIEGU