Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstania kamienia nazębnego, który nie pozwala cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Co istotne, odpowiada on również za problemy natury periodontologicznej, w tym m.in. za rozwój próchnicy, paradontozy czy zapalenie dziąseł. Kamień na zębach to nic innego, jak mieszanina soli mineralnych, bakterii oraz resztek pokarmu, która objawia się w formie brązowo-żółtego nalotu. Jego odcień może być ciemniejszy w wyniku picia dużej ilości kawy czy palenia papierosów. Do miejsc, które są najbardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego, należą przestrzenie międzyzębowe i obszary przydziąsłowe. Co więcej, już kilkadziesiąt godzin po umyciu zębów, zawarte w ślinie sole mineralne reagują z płytką, doprowadzając do jej mineralizacji. Wówczas konieczne okaże się usunięcie kamienia nazębnego, czyli scaling. Zabieg ten przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym i polega na wykorzystaniu ultradźwięków.
Gdy dojdzie już do mineralizacji płytki nazębnej, a tym samym pojawienia się twardego, ciemnego osadu, zwykłe szczotkowanie okaże się niewystarczające. Jak pozbyć się kamienia na zębach? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie temu problemowi, a więc zadbanie o właściwą profilaktykę jamy ustnej. W innym przypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa, w której trakcie przeprowadzony zostanie kompleksowy pakiet higienizacyjny, obejmujący m.in. scaling i piaskowanie. Wiele osób zastanawia się jednak, jak usunąć kamień nazębny bez konieczności ingerencji dentysty. Niestety, gdy doszło już do pojawienie się osadu, jest to jedyne skuteczne rozwiązanie.
Profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego (tzw. scaling) polega na rozbiciu twardego osadu na małe cząstki za pomocą specjalnego skalera. Powstałe w wyniku jego działania ultradźwięki uderzają wraz z wodą w złogi kamienia, prowadząc tym samym do ich pęknięcia i oderwania się od powierzchni. Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego? W naszym gabinecie scaling przeprowadzany jest w ramach kompleksowej higienizacji, która trwa około 1 do 2 h. . Pakiet ten obejmuje dodatkowe zabiegi: piaskowanie (usunięcie osadów i przebarwień), polishing (oczyszczanie nalotów nazębnych) oraz fluoryzację (nałożenie specjalnego preparatu – z fluorem lub nanohydroksyapatytem, który wnika w szkliwo). Jednym z kluczowych elementów higienizacji jest instruktaż, obejmujący m.in. zalecenia po zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Dotyczy on głównie prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów, tak aby zachować długotrwałe efekty.
Do podstawowych zabiegów stomatologicznych, których zadaniem jest przywrócenie pięknego uśmiechu, zalicza się skaling i piaskowanie. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu ultradźwięków w celu usunięcia kamienia nazębnego, który gromadzi się głównie w okolicach girlandy dziąsłowej i w przestrzeniach międzyzębowych. W skład pakietu higienizacji wchodzi również piaskowanie, w którego trakcie następuje dodatkowe oczyszczenie zębów z osadów i przebarwień. Zwykle pojawiają się one na skutek m.in. spożywania kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Efektami skalingu i piaskowania mogą być zatem widocznie jaśniejsze, lśniące i gładkie zęby . Z tego względu warto pamiętać o regularnym wykonywaniu tych zabiegów, co dotyczy szczególnie palaczy i miłośników kawy. W zależności od zastosowanego piasku, zaleca się przeprowadzanie skalingu i piaskowania średnio co 3 do 6 miesięcy.
Cena usuwania kamienia nazębnego może zależeć od kilku czynników m.in. od ilości osadu i stanu jamy ustnej. W naszym gabinecie przeprowadzana jest kompleksowa higienizacja, która obejmuje scaling, piaskowanie, polerowanie, nałożenie fluoru (lub nanohydroksyapatytu) oraz instruktaż higieny. Koszt całego pakietu wynosi od 450 do 900 zł.
W tym celu stosowany jest scaling, który przeprowadza dyplomowana higienistka. Wiele osób pyta nierzadko, jak usunąć kamień z zębów w warunkach domowych. Niestety, nie jest to możliwe bez wizyty w gabinecie stomatologicznym.
To, ile czasu trwa usuwanie kamienia nazębnego, zależy przede wszystkim od stanu zębów oraz ilości nagromadzonego osadu. Zabieg ten przeprowadzany jest w ramach pakietu higienizacyjnego, który zajmuje średnio od 1 do 2 h.
Przed umówieniem wizyty u stomatologa wielu pacjentów zastanawia się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli. Najczęściej zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, lecz w niektórych przypadkach (np. podatność dziąseł na odsłanianie szyjek) może powodować niewielki dyskomfort.
Wielu pacjentów pyta, kiedy można zacząć jeść po usuwaniu kamienia nazębnego. Zaleca się, aby nie spożywać pokarmu przez 2 godz. po zabiegu oraz stosować tzw. “białej diety” przez 24h.
To, jak często należy usuwać kamień nazębny, zależy od prawidłowego i systematycznego szczotkowania oraz nitkowania zębów. Przyczyną powstawania osadu może być również m.in. częste picie kawy, herbaty czy wina, a także palenie papierosów. Z tego względu warto usuwać kamień minimum 1-2 razy w roku.
Część pacjentów ma wątpliwości, czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne. W naszym gabinecie zabieg ten nie wiążę się z ryzykiem, a w większości przypadków jest wręcz niezbędny do zachowania zdrowia jamy ustnej.