Piękny, biały uśmiech to marzenie niejednej osoby. Niestety, zachowanie wymarzonego odcienia m.in. ze względu na ilość spożywanej kawy czy nieodpowiednią higienę jamy ustnej, może okazać się trudnym zadaniem. W konsekwencji wielu pacjentów zastanawia się, jak skutecznie wybielić zęby. Współczesna stomatologia estetyczna oferuje innowacyjne metody, które przywracają lśniący, śnieżnobiały uśmiech, nie niszcząc przy tym szkliwa. Co więcej, z wybielania zębów mogą obecnie skorzystać osoby z nadwrażliwością, dla których wcześniejsze formy zabiegów przynosiły mało zadowalające efekty, bądź wiązały się z pewnym dyskomfortem.
Obecnie istnieje kilka skutecznych metod wybielania zębów, które pozwalają cieszyć się białym uśmiechem. Warto jednak unikać preparatów kupionych np. przez internet, a co za tym idzie: przeprowadzania zabiegu bez konsultacji ze stomatologiem. Takie sposoby wybielania zębów mogą prowadzić do uzyskania niejednolitego odcienia, a także do poważnych uszkodzeń uzębienia. Z tego powodu warto unikać preparatów z niepewnych źródeł i zdecydować się na wizytę w gabinecie, gdzie zabieg będzie przeprowadzony z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Obecnie stomatologia estetyczna oferuje kilka metod, dlatego wielu pacjentów zastanawia się, jakie wybielanie zębów wybrać. Obecnie zabieg ten może być wykonywany w całości w gabinecie lub też w przeważającej części przeprowadzany jest w warunkach domowych.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wybielanie zębów lampą, które polega na nałożeniu specjalnego preparatu, a następnie jego aktywacji specjalnym światłem. Taki zabieg jest wykonywany w całości w gabinecie, a dzięki użyciu specjalnych preparatów prowadzi do szybkich i zadowalających efektów.
Kolejną metodą jest wybielanie zębów nakładkowe, które w przeważającej części wykonywane jest przez samego pacjenta w domu. W pierwszej kolejnością stomatolog musi wykonać wyciski, na podstawie których tworzone są spersonalizowane nakładki. Te z kolei są wypełniane przez pacjenta specjalnym preparatem. Wybielanie zębów metodą nakładkową już po kilku dniach pozwala cieszyć się widocznie bielszym odcieniem. Co więcej, zabieg ten prowadzi do najdłużej utrzymujących się efektów (od 12 do 36 miesięcy). Warto również przyjrzeć się metodzie Power White, która stosowana jest w naszym gabinecie. Łączy ona wybielanie w gabinecie i w domu, co prowadzi do znacznie szybszych i trwalszych rezultatów w postaci śnieżnobiałego uśmiechu.
Decydując się na wybielanie zębów w gabinecie, pacjent ma pewność, że cały proces przeprowadzony zostanie pod czujnym okiem profesjonalisty. Dodatkowo stomatolog może wskazać, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu lub skierować na kompleksową higienizację, która jest niezbędna w przypadku obecności osadów i kamienia. Istnieje kilka metod wybielania zębów w gabinecie m.in. przy użyciu specjalistycznego systemu i lampy. Jeśli pacjent nie chce zdecydować się na noszenie nakładek, może zdecydować się na zabieg, który w całości przeprowadzany jest przez stomatologa. Taki rodzaj wybielania zębów w gabinecie polega na zabezpieczeniu dziąseł, a następnie nałożeniu specjalnego prepartu (tego samego, co w przypadku wybielania domowego, ale o znacznie wyższym stężeniu).
Każda ze stosowanych i rekomendowanych powyżej metod nie niszczy zębów. Jednak nasze wieloletnie doświadczenia nakazują pamiętać, że zabieg nie wybieli nam wypełnień i koron protetycznych.
Z drugiej strony musimy wiedzieć, że trwałość wybielania zależy w dużej mierze od naszej diety. Ktoś, kto pije dużo kawy i pali papierosy z pewnością będzie musiał częściej powtarzać zabiegi niż osoba niepaląca i niepijąca kawy, aby utrzymać taki sam efekt.
Wybielanie poprzedzone jest konsultacją ze specjalistą, podczas której jest oceniany stan zębów. Sam zabieg wybielania jest możliwy w przypadku braku próchnicy i ubytków. Przeciwwskazaniem jest także obecność kamienia lub innych osadów na zębach. W przypadku ich stwierdzenia specjalista może skierować Pacjenta na higienizację, po której należy odczekać 1-2 tygodnie, by poddać zęby wybielaniu.
Najlepszym potwierdzeniem skuteczności tego zabiegu są zdjęcia efektów przed i po wybielaniu zębów. U dotychczasowych pacjentów widoczna jest wyraźna zmiana barwy o kilka odcieni, dzięki czemu mogą oni cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Oczywiście tak zadowalające efekty przed i po wynikają z wybielania zębów u dentysty, przy użyciu profesjonalnych i bezpiecznych preparatów.
To, ile trwa wybielanie zębów u dentysty, zależy od rodzaju wybranego zabiegu. Jednorazowa wizyta przy użyciu systemu może trwać około 1,5h. W przypadku wybielania nakładkowego cały proces powinien zamknąć się w 7-14 dniach.
Po dokonaniu zabiegu pacjenci pytają, czy wybielanie zębów trzeba powtarzać. Aby zawsze cieszyć się białym uśmiechem, konieczne jest przeprowadzanie zabiegu co jakiś czas. To, jak długo efekty będą się utrzymywać, zależy jednak od wybranej metody, a także od samego pacjenta. Osoby pijące duże ilości kawy i palące papierosy z pewnością będą musiały częściej powtarzać wybielanie zębów.
Nie ma obaw co do tego, czy wybielanie zębów jest bezpieczne, pod warunkiem, że jest przeprowadzone przez profesjonalnego stomatologa. Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu m.in. niewyleczona próchnica, ubytki, stan zapalny dziąseł czy ciąża, o które pacjent zostanie zapytany w gabinecie.
To, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo, budzi wśród pacjentów najwięcej wątpliwości. Nie istnieje takie ryzyko, jeśli zabieg przeprowadzany jest prawidłowo w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.
Wielu pacjentów pyta, czy można wybielać zęby z plombami. Nie ma przeciwwskazań do tego zabiegu, warto jednak pamiętać, że wypełnienia nie uzyskają w jego wyniku jaśniejszej barwy.
Część pacjentów zastanawia się, czym wybielić zęby w protezie. W tej kwestii kluczowe jest profilaktyka, a więc regularne czyszczenie. Protezy i sztuczne korony nie mogą być poddawane zabiegowi wybielania zębów.
Po dokonaniu zabiegu warto dowiedzieć się, czego nie jeść po wybielaniu zębów. W ciągu 48h po jego zakończeniu zaleca się stosowanie tzw. „białej diety”.