Piaskowanie zębów

 

Jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych, który pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem, jest piaskowanie zębów. W naszym gabinecie realizowany jest on w ramach pakietu profilaktycznego według kroków protokołu Guided Biofilm Therapy, który pozwala na minimalnie inwazyjne leczenie, przy zachowaniu maksymalnej skuteczności, bezpieczeństwa i wysokiego poziomu komfortu. Kompleksowa higienizacja obejmuje scaling, piaskowanie, polishing, nałożenie fluoru (lub nanohydrokysapatytu) oraz instruktaż. A co to jest piaskowanie zębów?  Zabieg polega na usunięciu osadu i przebarwień zębów, które są zwykle wynikiem picia dużej ilości kawy i herbaty, częstego palenia tytoniu, a także spożywania niektórych pokarmów. Efektem przeprowadzenia piaskowania są zatem jaśniejsze, bielsze zęby, co poprawia wygląd uśmiechu. Co więcej, zabieg piaskowania zębów jest całkowicie bezpieczny.

Jak usunąć osad z zębów?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niezdrowy styl życia bardzo szybko prowadzą do powstania osadów i przebarwień na powierzchni zębów. Poza negatywnym wpływem na estetykę uśmiechu, dochodzi wówczas także do gromadzenia się bakterii, co jest przyczyną rozmaitych chorób. Jak usunąć przebarwienia na zębach? W tym celu należy udać się do gabinetu stomatologicznego na zabieg piaskowania. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, jak usunąć osad z zębów bez pomocy specjalisty. Niestety, nie istnieją żadne skuteczne domowe sposoby na pozbycie się tego problemu. Podstawą jest profilaktyka, a więc systematyczne i właściwe czyszczenie zębów, w tym regularne zabiegi dentystyczne.

Closeup of teeth sandblasting, tartar cleaning and whitening

Zabieg piaskowania zębów

Zadaniem zabiegu piaskowania jest usunięcie osadów i przebarwień, które pojawiają się zwykle w przestrzeniach między zębami. Ze tego względu powinien być on przeprowadzany regularnie u wszystkich pacjentów.  Niemniej, u osób spożywających duże ilości kawy, mocnej herbaty czy palących papierosy występuje zwykle zwiększona tendencja do powstawania osadów, stąd też zabieg ich w przypadku powinien być przeprowadzany częściej. Na czym polega piaskowanie zębów? Do przeprowadzenia tego zabiegu niezbędne jest użycie specjalnego urządzenia piaskarki, która wykorzystuje piasek dentystyczny wraz ze sprężonym powietrzem i wodą. Tak powstały aerozol wodno-powietrzny uderza w powierzchnię zębów, co prowadzi do usunięcia osadu nawet w trudno dostępnych obszarach. A ile trwa piaskowanie zębów? Wizyta, w której trakcie wykonywany jest pakiet kompleksowej higienizacji, trwa około od 1 do 2 godzin. Czas ten może zależeć m.in. od stanu uzębienia pacjenta.

Decydując się na zabieg, warto również zorientować się, czego nie wolno robić po piaskowaniu zębów. W ciągu około 3 godz. po jego zakończeniu zaleca się nie spożywać pokarmów i napojów silnie barwiących lub kwaśnych, które mogłyby spowodować podrażnienia. Przed umówieniem wizyty, należy również zapoznać się przeciwwskazaniami do piaskowania zębów. Wśród nich wymienia się głównie ciążę, stan zapalny jamy ustnej, a także alergię na składniki w wykorzystywanym piasku. Wbrew pozorom możliwe jest jednak przeprowadzenie piaskowania zębów u osób z aparatem ortodontycznym.

Piaskowanie zębów – efekty

Efektami piaskowania, po którym zawsze następuje polerowanie zębów, są jaśniejsze, gładsze i odświeżone zęby, co widać od razu po przeprowadzeniu zabiegu.  Warto jednak podkreślić, że nie prowadzi on do takich samych rezultatów, jak wybielanie zębów. Przyglądając się efektom przed i po piaskowaniu zębów można jednak zauważyć, że uzębieniu przywrócona zostaje naturalna barwa. Z tego względu zabieg wybielania przeprowadzany jest zawsze na wyczyszczonych wcześniej zębach. Co jeszcze daje piaskowanie zębów? Poza poprawą estetyki uśmiechu, nie dochodzi do gromadzenia się bakterii, które odpowiadają za niszczenie szkliwa czy ubytki próchnicze.

blank

Skaling i piaskowanie

Z uwagi na profilaktycznie działanie skaling i piaskowanie stanowią skuteczny sposób na utrzymanie zdrowych i pięknych zębów. Bardzo często pacjenci skarżą się bowiem na uciążliwy kamień czy nieestetyczne przebarwienia, pomimo zachowania pełnej higieny ustnej. W naszym gabinecie przeprowadzamy kompleksową higienizację, zgodnie z krokami protokołu Guided Biofilm Therapy. Obejmuje on m.in. skaling i piaskowanie, dzięki czemu na początku usuwany jest kamień przy użyciu ultradźwięków, a następnie dokonywane jest czyszczenie zębów z rozmaitych zanieczyszczeń. Kolejnymi krokami są zawsze: polerowanie, fluoryzacja (lub nałożenie nanohydrokysapatytu) i instruktaż.

Piaskowanie zębów ceny

To, ile kosztuje piaskowanie zębów, zależy od kilku czynników m.in. od danego miasta, indywidualnego cennika, a także ilości łuków, które mają być poddane czyszczeniu. W naszym gabinecie przeprowadzany jest profesjonalny pakiet profilaktyczny, na który trzeba przeznaczyć około 450 – 900 zł. Mowa wówczas o kompleksowej higienizacji, której łączny koszt wypada korzystnie na tle ceny piaskowania zębów w Poznaniu.

Q&A

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Ze względu na to, że zabieg przeprowadzany jest w celu usunięcia przebarwień, wiele osób zastanawia się, czy piaskowanie wybiela zęby. Co prawda jego efektem jest wygładzona i nieco jaśniejsza powierzchnia. Niemniej, piaskowanie nie zastąpi wybielania.

Ile trwa piaskowanie zębów?

Wielu pacjentów pyta, ile trwa piaskowanie zębów. W naszym gabinecie zabieg ten realizowany jest w ramach pakietu profilaktycznego, którego przeprowadzenie zajmuje około 1-2 godzin.

Piaskowanie zębów – czy boli?

Jedno z najczęstszych pytań pacjentów dotyczy tego, czy piaskowanie zębów boli. W większości przypadków zabieg ten jest bezbolesny. Czasami po jego zakończeniu pacjenci odczuwają jednak chwilowe podrażnienie dziąseł. Dyskomfort może również pojawić się u osób z nadwrażliwością lub odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Jak często piaskowanie zębów?

Aby cieszyć się pięknym uśmiechem, warto wiedzieć, jak często powtarzać piaskowanie zębów. W zależności od zastosowanego piasku zabieg należy przeprowadzać średnio co 3 do 6 miesięcy.

Piaskowanie zębów – czego nie jeść?

Warto, aby osoby decydujące się na zabieg, zorientowały się, czego nie jeść po piaskowaniu zębów. Z pewnością należy unikać silnie barwiących pokarmów i napojów np. kawy, herbaty, buraków. Inna kwestia dotyczy tego, jak długo nie jeść po piaskowaniu zębów. Po zakończeniu zabiegu radzi się zachować około 2-3 godzin przerwy.

Czy piaskowanie zębów niszczy szkliwo?

Obawy co do tego, czy piaskowanie zębów niszczy szkliwo, nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. W naszym gabinecie stosowane są zaawansowane rozwiązania, których podstawą są delikatne i bezpieczne dla szkliwa piaski.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.7]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.7]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.7]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.7]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.7]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 7 Średnia: 4.7]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code