Piaskowanie zębów
Jak usunąć osad z zębów?


Zabieg piaskowania zębów
Zadaniem zabiegu piaskowania jest usunięcie osadów i przebarwień, które pojawiają się zwykle w przestrzeniach między zębami. Ze tego względu powinien być on przeprowadzany regularnie u wszystkich pacjentów. Niemniej, u osób spożywających duże ilości kawy, mocnej herbaty czy palących papierosy występuje zwykle zwiększona tendencja do powstawania osadów, stąd też zabieg ich w przypadku powinien być przeprowadzany częściej. Na czym polega piaskowanie zębów? Do przeprowadzenia tego zabiegu niezbędne jest użycie specjalnego urządzenia piaskarki, która wykorzystuje piasek dentystyczny wraz ze sprężonym powietrzem i wodą. Tak powstały aerozol wodno-powietrzny uderza w powierzchnię zębów, co prowadzi do usunięcia osadu nawet w trudno dostępnych obszarach. A ile trwa piaskowanie zębów? Wizyta, w której trakcie wykonywany jest pakiet kompleksowej higienizacji, trwa około od 1 do 2 godzin. Czas ten może zależeć m.in. od stanu uzębienia pacjenta.
Decydując się na zabieg, warto również zorientować się, czego nie wolno robić po piaskowaniu zębów. W ciągu około 3 godz. po jego zakończeniu zaleca się nie spożywać pokarmów i napojów silnie barwiących lub kwaśnych, które mogłyby spowodować podrażnienia. Przed umówieniem wizyty, należy również zapoznać się przeciwwskazaniami do piaskowania zębów. Wśród nich wymienia się głównie ciążę, stan zapalny jamy ustnej, a także alergię na składniki w wykorzystywanym piasku. Wbrew pozorom możliwe jest jednak przeprowadzenie piaskowania zębów u osób z aparatem ortodontycznym.
Piaskowanie zębów – efekty
Efektami piaskowania, po którym zawsze następuje polerowanie zębów, są jaśniejsze, gładsze i odświeżone zęby, co widać od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Warto jednak podkreślić, że nie prowadzi on do takich samych rezultatów, jak wybielanie zębów. Przyglądając się efektom przed i po piaskowaniu zębów można jednak zauważyć, że uzębieniu przywrócona zostaje naturalna barwa. Z tego względu zabieg wybielania przeprowadzany jest zawsze na wyczyszczonych wcześniej zębach. Co jeszcze daje piaskowanie zębów? Poza poprawą estetyki uśmiechu, nie dochodzi do gromadzenia się bakterii, które odpowiadają za niszczenie szkliwa czy ubytki próchnicze.


Skaling i piaskowanie
Piaskowanie zębów ceny
To, ile kosztuje piaskowanie zębów, zależy od kilku czynników m.in. od danego miasta, indywidualnego cennika, a także ilości łuków, które mają być poddane czyszczeniu. W naszym gabinecie przeprowadzany jest profesjonalny pakiet profilaktyczny, na który trzeba przeznaczyć około 450 – 900 zł. Mowa wówczas o kompleksowej higienizacji, której łączny koszt wypada korzystnie na tle ceny piaskowania zębów w Poznaniu.
Q&A