Odbudowa Zębów

ESTETYCZNA odbudowa zębów

Współczesna stomatologia estetyczna daje możliwość odbudowy zębów, a zarazem przywrócenie pięknego i naturalnie wyglądającego uśmiechu. Ubytki w uzębieniu, które są zwykle przyczyną dużego dyskomfortu, mogą być spowodowane m.in. nieprawidłową higieną jamy ustnej, unikaniem wizyt kontrolnych czy też uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli występuje możliwość odbudowy zębów, to istnieje szansa na uniknięcie ich ekstrakcji. To z kolei pozwala uniknąć późniejszego wszczepienia implantów. Jak odbudować złamane czy wykruszone zęby?

W naszym gabinecie sięgamy po jedną z najmniej inwazyjnych metod, która skutecznie poprawia wygląd uzębienia. Mowa o wypełnieniu kompozytowym, którego za sprawą możliwa jest estetyczna odbudowa zębów przednich i bocznych. W efekcie pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem z gwarancją trwałego wypełnienia na długie lata. Warto dodać, że bardzo często odbudowa zębów następuje po leczeniu kanałowym, ponieważ w jego ramach dochodzi do usunięcia wszystkich tkanek twardych i miękkich, a ściany zewnętrzne pozostają wyjątkowo kruche.

Złamany ząb

Wbrew pozorom złamany ząb nie musi wiązać się z koniecznością przeprowadzenia ekstrakcji. W przypadku niewielkich ubytków można zdecydować się na zastosowanie światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego, które zapewnia odpowiednią estetykę uśmiechu. Jeśli dochodzi do poważniejszych urazów, a zwłaszcza złamania zęba przy dziąśle, taki zabieg odbudowy okaże się niewystarczający. Wówczas konieczne są zwykle działania z zakresu protetyki stomatologicznej. Wielu pacjentów zastanawia się również, czy da się skleić złamany ząb. Taki zabieg jest możliwy, ale pod warunkiem, że do urazu doszło w obrębie szkliwa i zębiny, a nie w obrębie miazgi.

Wykruszony ząb

Wykruszony ząb może być następstwem rozmaitych urazów mechanicznych, w tym m.in. upadków, spożywania twardych pokarmów czy wypadków komunikacyjnych. U osób dorosłych przyczyną mogą być również rozległe zniszczenia wywołane procesem próchnicowym. Na szczęście, istnieją sposoby odbudowy ukruszonych zębów, które pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem. W tym celu skuteczne okaże się wypełnienie kompozytowe, które oddaje idealny kolor i kształt zębów, a przy tym cechuje się dużą wytrzymałością. Ze względu na estetykę sprawdzi się także w przypadku odbudowy ukruszonych jedynek.

Braki w uzębieniu

Braki w uzębienie to zmiany wywołane próchnicą, które stanowią jedno z najczęściej występujących schorzeń u pacjentów. Potocznie nazywane są „dziurami w zębie” i wbrew pozorom mogą stanowić poważny problem, będąc np. źródłem silnych infekcji. Jak uzupełnić braki w uzębieniu? Popularnym obecnie rozwiązaniem, które skutecznie maskuje ślady po próchnicy, jest wypełnienie kompozytowe (nazywane inaczej światłoutwardzalnym). Uzupełnianie braków w uzębieniu tą metodą charakteryzuje się wysokim poziomem estetyki, ze względu na swoją naturalną kolorystykę. Ponadto, jest to wypełnienie plastyczne, które może być odpowiednio modelowane, dopasowując się tym samym do kształtu zęba. Dzięki właściwościom kompozytu istnieje możliwość zamaskowania niewielkich ubytków w zębie podczas jednej wizyty. 

Wszystkie zabiegi wypełnień kompozytowych leczymy w mikroskopie i izolacji koferdamem, co daje bezkompromisową jakość
i wspaniałe efekty, przyczyniając się również
do zatrzymania rozwoju próchnicy i paradontozy.

Plomba światłoutwardzalna

W sytuacji, gdy ubytki w uzębieniu maskowane są przy użyciu kompozytu, mówi się plombie światłoutwierdzalnej. Duża popularność tego rozwiązania wynika nie tylko z jego trwałości, ale i względów estetycznych. Bardzo często nazywane jest „białą plombą w zębie” z uwagi na swoją kolorystykę, która dopasowana jest do naturalnej barwy uśmiechu. Plomba kompozytowa, ze względu na plastyczną konsystencję, przygotowywana jest w specjalnych tubkach, a następnie umieszczana i modelowana w ubytku. Aby wypełnienie stwardniało, konieczne jest użycie specjalnej lampy polimeryzacyjnej.

Koferdam

W naszym gabinecie odbudowa zabudów przeprowadzana jest zawsze przy użyciu koferdamu stomatologicznego, która ogranicza dostęp śliny do leczonego miejsca. To cieniutka, gumowa tkanina, dzięki której nie ma potrzeby stosowania ligniny. Za sprawą izolacji zębów od śliny i bakterii możliwe jest dokładne i bezpieczne przeprowadzenia leczenia. Zakładanie koferdamu odbywa się etapami, nie powodując tym samym dużego dyskomfortu u pacjenta. Za każdym razem dentysta musi dopasować odpowiednią pod względem kształtu i rozmiaru klamrę do zęba, a następnie wyciąć miejsce w gumowym materiale. Co istotne, koferdam nie utrudnia oddychania, pod warunkiem, że u pacjenta nie występują zaburzenia drożności nosa.

Odbudowa zębów kompozytem

blank

Odbudowa zębów kompozytem, nazywana również bondingiem, stanowi jedną z nowoczesnych metod stomatologii estetycznej. Zabieg ten jest mało inwazyjny oraz umożliwia odtworzenie naturalnego koloru i kształtu uzębienia. Odbudowę kompozytem można stosować w przypadku złamanych, ukruszonych lub nieestetycznych zębów przednich i bocznych. Wykorzystane w trakcie tego zabiegu materiały doskonale przylegają do szkliwa, a także wykazują dużą odporność, co jest szczególnie istotne w trakcie przeżuwania pokarmu. 

Wypełnienie kompozytowe

Ze względu na małą inwazyjność oraz względy estetyczne, w naszym gabinecie do wykorzystywane jest wypełnienie kompozytowe (światłoutwardzalne). Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest możliwość dopasowania jego koloru i kształtu do naturalnego uzębienia pacjenta. To, w połączeniu z wysoką wytrzymałością tego rodzaju wypełniania zęba, pozwala ponownie cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez długi czas.

Odbudowa zębów odbywa się przy użyciu koferdamu, co przekłada się na bezpieczne i dokładne leczenie. Wypełnienie kompozytowe jest materiałem plastycznym, co daje możliwość modelowania kształtu, który utwardzany jest następnie światłem przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Z tego względu odbudowa niewielkich ubytków może zostać przeprowadzona nawet w trakcie jednej wizyty. W trakcie zabiegu wypełnienia kompozytowego zęba wykorzystywana jest lupa zabiegowa lub mikroskop operacyjny. Dzięki temu zapewniona zostaje odpowiednią widoczność, a tym samym dentysta ma możliwość wykonania precyzyjnej odbudowy, co przekłada się na wysoki poziom estetyczny. W efekcie trudno odróżnić trwałe wypełnienie kompozytowe od naturalnego zęba. Ponadto, wykonanie pracy w powiększeniu pozwala na skuteczne zatrzymanie rozwoju próchnicy czy paradontozy.

WYPEŁNIENIA W ZGODZIE Z NATURĄ

Korzystamy z Bio Materiałów

blank

Celem naszej pracy jest leczenie w zgodzie z naturą. Patrzymy na tę deklarację szerzej i staramy się myśleć o środowisku na całym etapie leczenia. Dlatego w naszych wypełnieniach kompozytowych wykorzystujemy materiały BIO – przyjazne środowisku.

Są one bez szkodliwego BIS-GMA i innych toksycznych składników typu BPA.

Pracujemy na materiale Enamel Bio Line, który oprócz znakomitych właściwości biologicznych jest bardzo trwały, nie niszczy przeciwstawnych zębów (ze względu na ścieralność zbliżoną do szkliwa naturalnego zęba) i dodatkowo daje piękny efekt.

Zobacz efekt PRZED i PO zabiegu

blank

Q&A

Wypadła plomba – co robić?

Część pacjentów pyta, czy plomba może wypaść i co ewentualnie zrobić w takiej sytuacji. Zdarzają się takie przypadki, najczęściej w wyniku rozwoju próchnicy czy urazu mechanicznego. Wówczas należy bezzwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. W przeciwnym wypadku może dojść do infekcji miazgi, która dotychczas była chroniona tylko przez plombę.

Jak zabezpieczyć złamany ząb?

Z pewnością, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć złamany ząb na wypadek urazu. W takiej sytuacji radzi się znalezienie fragmentu korony, oczyszczenie oraz zanurzenie go w soli fizjologicznej w szczelnym pojemniku.

Czy złamany ząb może się zrosnąć?

Wiele pacjentów pyta, czy złamany ząb może się zrosnąć. Niestety, nie wykazuje on właściwości regeneracyjnych, dlatego należy udać się do stomatologa, który dokona jego odbudowy.

Ukruszony ząb – co zrobić?

Warto wiedzieć, co zrobić z ukruszonym zębem, aby cieszyć się estetycznym uśmiechem. W celu odbudowy tego fragmentu należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie zastosowane zostanie wypełnienie kompozytowe.

Jak wygląda dziura w zębie?

Wielu pacjentów pyta, jak rozpoznać dziurę w zębie. Najczęściej objawia się ona w formie małego ubytku, który może przypominać ciemnobrązową czy czarną plamkę.

Jak zabezpieczyć ukruszony ząb?

Na wypadek wystąpienia urazu (najczęściej w przypadku dzieci) warto wiedzieć, jak zabezpieczyć ukruszony ząb. W przypadku uszkodzonej korony należy odszukać odłamany fragment, oczyścić i umieścić w szczelnym pojemniku z solą fizjologiczną. Następnie trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa.

Czy ukruszony ząb odrośnie?

Wśród pacjentów pojawia się czasami pytanie, czy ukruszony ząb odrośnie. Niestety, zęby nie odznaczają się właściwościami regeneracyjnymi, wobec czego konieczna jest wizyta u stomatologa w celu ich odbudowy.

Poznaj nasze usługi

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code