I. CEL WPROWADZENIA INSTRUKCJI I ZAKRES STOSOWANIA
- Celem instrukcji jest określenie zasad organizacji bezpiecznej pracy dla obsługi
i użytkowania urządzenia skaner wewnątrzustny CEREC AC Omnicam Connect będącego wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. - Przekazanie przez pracodawcę instrukcji stanowiskowej zgodnie z § 41 ust 1 oraz 2 Rozporządzenia Obwieszczenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 169, poz. 1650).
II. OPIS URZĄDZENIA
Wewnątrzustny skaner CEREC AC Omnicam Connect to zoptymalizowany system do skanowania bezpudrowo naturalnych kształtów zębów i dziąseł. CEREC Omnicam doskonale leży w dłoni użytkownika, dzięki smukłej obudowie i zwartej końcówce kamery, skanowanie tylnych zębów nie stwarza problemów. Proces skanowania dostarcza imponującą głębię ostrości. Wyposażony został w touchpad i szerokokątny ekran dotykowy 16:9, co umożliwia wyjątkowo intuicyjną i ergonomiczną pracę. Cyfrowy wycisk jest wykorzystywany do wykonania precyzyjnych uzupełnień protetycznych w technice CAD/CAM Cerec: koron, licówek, wkładów, nakładów, prac opartych na wielu filarach oraz łączników do implantów. System ten pozwala na wykonywanie najwyższej jakości uzupełnień protetycznych.
III. UWAGI OGÓLNE
- CEREC AC Omnicam Connect jest to najwyższej jakości sprzęt, który pozwala na szybkie pobieranie wycisków cyfrowych w naturalnych kolorach. Na tej podstawie lekarz nie musi wykonywać tradycyjnych wycisków, aby można było wykonać uzupełnienie protetyczne.
- Ze względu na stabilizację przechyłu należy podczas przemieszczania ciągnąć urządzenie za przedni lub tylny uchwyt. W przypadku pchania urządzenia przeszkody na podłodze mogą doprowadzić do tego, że koła urządzenia zostaną zablokowane
i urządzenie przewróci się. - Funkcję dotykową można aktywować w rękawiczce i bez niej.
- Obsługę urządzenia należy powierzyć osobie, która ma skończone 18 lat zapoznanej
z dokumentacją techniczno-eksploatacyjną, znającej zasady działania i obsługi urządzenia oraz przeszkolonej z zakresu bhp na stanowisku pracy oraz posiadająca aktualne badania lekarskie. - Pracownik obsługujący urządzenie nie może być pod wpływem alkoholu, środków odurzających, leków psychotropowych oraz podobnie działających substancji odurzających.
- Miejsce pracy powinno być utrzymane w czystości i należycie oświetlone.
- Przy pracy należy używać specjalistycznej odzieży.
IV. CZYNNOŚCI PRZED ROZPOCZĘCIEM PRACY
Przed rozpoczęciem pracy urządzenia należy sprawdzić:
- czy napięcie zasilające jest zgodne z podanym na tabliczce znamionowej;
- wizualnie stan przewodu zasilającego;
- czy uziemienie jest prawidłowe;
- czy urządzenie nie ma zanieczyszczeń (w razie potrzeby – przetrzeć element wilgotną szmatką);
- czy monitor jest ustawiony w pozycji wygodnej dla użytkownika – do przemieszczania monitora służą znajdujące się na tylnej ścianie wgłębienia dopasowane do palców.
W celu przestawienia monitora należy zawsze chwycić go obiema rękami, wkładając
je z boku w te wgłębienia; - działanie przycisków sterujących.
V. CZYNNOŚCI PODCZAS PRACY I JEJ ZAKOŃCZENIU
- Włączyć zespół wykonywania zdjęć wyłącznikiem głównym.
- Uruchomić urządzenie, dotykając przycisk Zał (niebieska dioda LED) z tyłu, z prawej strony na panelu sterowania, aż wyczuwalne będzie drugie wibrowanie. Kolor diody LED zmienia się z niebieskiego na zielony.
- Włączyć zespół szlifowania (patrz Instrukcja użytkowania zespołu szlifowania).
- Po wczytaniu systemu operacyjnego należy uruchomić aplikację CEREC SW / Connect SW, klikając dwukrotnie przycisk ekranowy CEREC SW / Connect SW.
- Można przystąpić do pracy.
- Po użyciu umieścić skaner na podkładce grzewczej lub w uchwycie skanera.
- Po zakończeniu pracy należy zakończyć wszystkie programy, zamknąć system operacyjny i wyłączyć zespół wykonywania zdjęć wyłącznikiem głównym.
- Oczyścić i zdezynfekować powierzchnie i uporządkować stanowisko pracy.
VI. CZYNNOŚCI ZABRONIONE
- Nie używać urządzenia w atmosferze z niebezpieczeństwem wybuchu.
- Nie wolno zasłaniać otworów wentylacyjnych urządzenia.
- Nie wolno obciążać szklanych powierzchni panelu sterowania i monitora przez większe siły i uderzenia, ponieważ w przeciwnym razie występuje zagrożenie ze strony stłuczki szklanej. W przypadku monitora należy unikać zwłaszcza uderzeń w brzegowe obszary szkła wierzchniego.
- Nie ciągnąć za przewód skanera, aby przemieścić CEREC AC Omnicam.
- Nie wolno chwytać jedną ręką lub chwytać monitora na górze lub na dole. Taki sposób regulacji pozycji monitora może mieć negatywny wpływ na działanie ekranu.
- Nie dopuszczać do gromadzenia się osadów i zanieczyszczeń.
- Nie dopuszczać do pracy przy urządzeniu osób postronnych.
- Nie wolno używać urządzenia, jeśli uszkodzona jest wtyczka, kabel zasilający lub samo urządzenie.
- Nie wolno używać narzędzi do innych celów, niż do tych, do których zostały przeznaczone przez producenta.
VII. UWAGI KOŃCOWE
- Przed wszelkimi pracami konserwacyjnymi lub czyszczeniem – wyjąć kabel zasilający z wtyczki.
- Przeglądy, naprawy i konserwacje okresowe powinny być wykonywane przez serwis techniczny zapoznany z dokumentacją urządzenia.
- Trzymać urządzenie z dala od kurzu i brudu.
- Każdy zaistniały wypadek przy pracy zgłaszać swojemu przełożonemu,
a stanowisko pracy pozostawić w stanie, w jakim wydarzył się wypadek. - Z treścią niniejszej instrukcji należy zapoznać wszystkich pracowników jednostki organizacyjnej.
VIII. W NAGŁYCH PRZYPADKACH NALEŻY DZWONIĆ DO:
- Pogotowie ratunkowe: 999
- Straż pożarna: 998
- Policja: 997
- Numer alarmowy: 112
Szukasz implantów dentystycznych w Poznaniu? Zobacz tutaj: