I. CEL WPROWADZENIA INSTRUKCJI I ZAKRES STOSOWANIA
- Celem instrukcji jest określenie zasad organizacji bezpiecznej pracy dla obsługi
i użytkowania urządzenia wyciąg turbinowy TORNADO PRO będącego wyposażeniem laboratorium lub też w innych miejscach określonych przez producenta np. gabinety stomatologiczne. - Przekazanie przez pracodawcę instrukcji stanowiskowej zgodnie z § 41 ust 1 oraz 2 Rozporządzenia Obwieszczenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 169, poz. 1650).
II. OPIS URZĄDZENIA
Wyciąg TORNADO PRO jest wyciągiem turbinowym przeznaczonym do stanowiskowego odciągania pyłów powstających w trakcie obróbki w laboratoriach techniki dentystycznej, gabinetach stomatologicznych i zakładach jubilerskich. Potrójny system filtracji pyłów skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia wewnątrz wyciągu. Wysoka zdolność separacji pyłów – 99,9% zapewnia pełną ochronę zdrowia przed wytwarzanym podczas obróbki pyłem. Niski poziom hałasu zapewnia komputerowo zaprojektowane wytłumienie. Wysoka moc turbiny gwarantuje skuteczną obsługę do 2 stanowisk pracy.
Mikroprocesowa automatyka umożliwia sterowanie pracą wyciągu przez mikrosilnik oraz monitorowanie pracy silnika. System kontroli zapełnienia filtrów informuje o konieczności ich wymiany. Prosta procedura wymiany filtrów nie wymaga dodatkowych narzędzi.
Uniwersalny system mocowania kopyt umożliwia praktyczną wymianę końcówek ssących typu KS.
III. UWAGI OGÓLNE
- Urządzenie służy wyłącznie do odsysania pyłów powstających podczas obróbki materiałów stosowanych w stomatologii i jubilerstwie. Podczas obróbki niektórych materiałów, np. masy osłaniającej powstaje duża ilość pyłu niebezpiecznego dla zdrowia. Podczas pracy na urządzeniu należy stosować przepisy w zakresie ochrony dróg oddechowych i oczu.
- Wyciąg turbinowy należy trzymać na płaskiej powierzchni w pozycji pionowej, tak aby mieć łatwy dostęp do filtra i aby zostawić przestrzeń na wylatujące powietrze.
- Obsługę wyciągu należy powierzyć osobie, która ma skończone 18 lat zapoznanej
z dokumentacją techniczno-eksploatacyjną, znającej zasady działania i obsługi wyciągu oraz przeszkolonej z zakresu bhp na stanowisku pracy oraz posiadająca aktualne badania lekarskie. - Pracownik obsługujący wyciąg nie może być pod wpływem alkoholu, środków odurzających, leków psychotropowych oraz podobnie działających substancji odurzających.
- Urządzenie to może być używane tylko wewnątrz budynków, w zakresie temperatur od 5 – 40°C.
- Producent rekomenduje pracę na maksymalnie 75% mocy urządzenia. Długotrwała praca na najwyższych obrotach turbiny przyspiesza jej zużycie.
- Miejsce pracy powinno być utrzymane w czystości i należycie oświetlone.
- Przy pracy należy używać specjalistycznej odzieży oraz właściwych osobistych środków ochronnych takich jak maska, fartuch
i okulary ochronne.
IV. CZYNNOŚCI PRZED ROZPOCZĘCIEM PRACY
Przed rozpoczęciem pracy wyciągu turbinowego należy sprawdzić:
- czy napięcie zasilające jest zgodne z podanym na tabliczce znamionowej;
- wizualnie stan przewodu zasilającego;
- czy uziemienie jest prawidłowe;
- czy rura lub otwór przyłącza wyciągu nie jest zatkany;
- czy urządzenie nie ma zanieczyszczeń (w razie potrzeby – przetrzeć element wilgotną szmatką);
- działanie przycisków sterujących oraz wyświetlaczy czasu, mocy i alarmu.
V. CZYNNOŚCI PODCZAS PRACY I JEJ ZAKOŃCZENIU
- Ustawić włącznik sieciowy POWER na pozycję „1” – zaświeci się wyświetlacz i pojawi się komunikat o łącznym czasie pracy wyciągu wyrażonym w godzinach (H) i minutach (M), a następnie podświetli się ostatnio używany tryb pracy.
- Nastawić odpowiednią moc ssania urządzenia w zakresie 10 stopni. Dokonaj regulacji mocy za pomocą przycisków „+” i „-”. Nastawiona wartość będzie pokazywana na wyświetlaczu w formie linii.
- Wybrać tryb pracy: manualny lub automatyczny.
- W razie awarii wyłączyć wyciąg turbinowy z sieci wyłącznikiem głównym.
- Po zakończeniu pracy wyłączyć wyciąg z gniazdka sieciowego, dokładnie oczyścić powierzchnię i uporządkować stanowisko pracy.
VI. CZYNNOŚCI ZABRONIONE
- Nie używać wyciągu w atmosferze z niebezpieczeństwem wybuchu, pomieszczeniach o wysokiej wilgotności ani blisko źródeł ciepła.
- Nie uruchamiać urządzenia jeżeli rura lub otwór przyłącza wyciągu jest zatkany.
- Nie dopuścić do gromadzenia się osadów i zanieczyszczeń.
- Nie wylewać i nie myć wyciągu dużą ilością wody, gdyż może to spowodować przebicie elektryczne lub korozję.
- Nie dopuszczać do zbytniego zapełnienia filtra.
- Nie zaginać ani zakleszczać przewodu sieciowego.
- Nie dopuszczać do pracy przy wyciągu osób postronnych.
- Nie wolno używać urządzenia, jeśli uszkodzona jest wtyczka, kabel zasilający lub samo urządzenie.
- Nie wolno używać narzędzi do innych celów, niż do tych, do których zostały przeznaczone przez producenta.
VII. UWAGI KOŃCOWE
- Przed wszelkimi pracami konserwacyjnymi lub czyszczeniem – wyjąć kabel zasilający z gniazdka sieciowego.
- Przeglądy, naprawy i konserwacje okresowe powinny być wykonywane przez serwis techniczny zapoznany z dokumentacją wyciągu turbinowego.
- Trzymać urządzenie z dala od kurzu, brudu i wilgotnych powierzchni.
- Należy regularnie kontrolować stan wypełnienia worka filtracyjnego. Worek powinien być wymieniany minimum 1 raz na 2 miesiące.
- Każdy zaistniały wypadek przy pracy zgłaszać swojemu przełożonemu,
a stanowisko pracy pozostawić w stanie, w jakim wydarzył się wypadek. - Z treścią niniejszej instrukcji należy zapoznać wszystkich pracowników jednostki organizacyjnej.
VIII. W NAGŁYCH PRZYPADKACH NALEŻY DZWONIĆ DO:
- Pogotowie ratunkowe: 999
- Straż pożarna: 998
- Policja: 997
- Numer alarmowy: 112