Kłopotliwe ósemki – kiedy usuwać zęby mądrości?

Nasi przodkowie spożywali pokarmy twarde, niedogotowane, a nawet surowe. W procesie przeżuwania dużą rolę odgrywały trzecie (a nawet czwarte, tzw. “dziewiątki”) zęby trzonowe. Zmiana diety i obecne nawyki żywieniowe doprowadziły do zmniejszenia miejsca w łukach zębowych — obecnie wśród młodych ludzi coraz częściej brakuje zawiązków zębów, ósemek. Zdarza się także, że zęby mądrości są, ale nie wyrastają całkowicie lub w całości pozostają w dziąśle. Potrafią także dać się we znaki.

35% osób wcale nie posiada zębów mądrości, a 65%, którzy są ich posiadaczami ma często wątpliwości: usuwać je czy nie? Według specjalistów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Szczękowo-Twarzowych (AAOMS) ok. 80% osób, które początkowo zachowują zęby mądrości, będzie musiało się ich pozbyć w późniejszym czasie i właśnie dlatego usuwanie zatrzymanych trzecich zębów trzonowych (ósemek lub tzw. zębów mądrości) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. 

Zatrzymane, czyli jakie?

Określenie zatrzymane odnosi się do zębów, które nie wyszły do łuku zębowego w oczekiwanym okresie. Może być to spowodowane mniejszą szerokością kości i brakiem miejsca do wyrżnięcia się zębów. Powodem nieprawidłowości (a także bólu) bywa niewłaściwe usytuowanie zawiązka zęba i jego skośne lub poziome ustawienie. Nie wyrośnięte całkowicie lub w całości schowane w dziąśle, czyli zatrzymane ósemki mogą być źle ułożone i naciskać na sąsiadujące zęby powodując ich odkształcanie. Zdarza się także, że takim zatrzymanym ósemkom towarzyszą także torbiele, które mogą doprowadzić do niszczenia kości.

Wskazania do usunięcia ósemek

Ból ósemek zawsze jest sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj świadczy o stanie zapalnym lub o tym, że doszło już do próchnicy. Warto jednak regularnie kontrolować stan jamy ustnej, aby nie doprowadzić do tego stanu. Poza znaczną próchnicą, najczęstszymi wskazaniami do usunięcia ósemek wyróżnia się także:

  • zapalenie wokół korony zęba,
  • resorpcję korzeni zębów,
  • zmiany patologiczne (np. torbiele zębowe) 
  • usunięcie zawiązków zębów z powodu braku miejsca w łuku zębowym, 
  • podczas leczenia ortodontycznego (jeżeli zęby mądrości powodowałyby dalsze krzywienie i stłoczenia innych zębów),
  • wspomaganie leczenia ortognatycznego.

Czy zawsze trzeba usuwać ósemki?

Nie powinno się usuwać dobrych, zdrowych zębów, czyli takich, które wyrosły prawidłowo. Należy jednak dbać o nie dokładniej niż o pozostałe zęby, pamiętając, że w ich okolicy częściej pozostają resztki jedzenia. 

Decyzję o ekstrakcji ósemek podejmuje stomatolog na podstawie wyników badań obrazowych i wywiadu z pacjentem. Czasami potrzebne są także dodatkowe badania. np. krzepnięcia krwi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email