Zęby mądrości – kiedy usuwać kłopotliwe ósemki?

16 września 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Zęby mądrości potrafią powodować wiele kłopotów. Nasi przodkowie spożywali pokarmy twarde, niedogotowane, a nawet surowe. W procesie przeżuwania dużą rolę odgrywały trzecie (a nawet czwarte, tzw. “dziewiątki”) zęby trzonowe. Zmiana diety i obecne nawyki żywieniowe doprowadziły do zmniejszenia miejsca w łukach zębowych — obecnie wśród młodych ludzi coraz częściej brakuje zawiązków zębów, ósemek. Zdarza się także, że zęby mądrości są, ale nie wyrastają całkowicie lub w całości pozostają w dziąśle. Dens serotinus, bo tak mówimy o ósemkach potrafią również dać się we znaki.

35% osób wcale nie posiada zębów mądrości, a 65%, którzy są ich posiadaczami ma często wątpliwości: usuwać je czy nie? Według specjalistów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Szczękowo-Twarzowych (AAOMS) ok. 80% osób, które początkowo zachowują zęby mądrości, będzie musiało się ich pozbyć w późniejszym czasie. W wyniku tego usuwanie zatrzymanych trzecich zębów trzonowych (ósemek lub tzw. zębów mądrości) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Zabieg ten oczywiście jest wykonywany w naszym centrum stomatologii od wielu lat w oparciu o najnowsze metody.

Zatrzymane, czyli jakie?

Określenie zatrzymane odnosi się do zębów, które nie wyszły do łuku zębowego w oczekiwanym okresie. Po pierwsze, może być to spowodowane mniejszą szerokością kości i brakiem miejsca do wyrżnięcia się zębów. Po drugie powodem nieprawidłowości (a także bólu) bywa niewłaściwe usytuowanie zawiązka zęba i jego skośne lub poziome ustawienie. po trzecie nie wyrośnięte całkowicie lub w całości schowane w dziąśle, czyli zatrzymane ósemki mogą być źle ułożone i naciskać na sąsiadujące zęby powodując ich odkształcanie. Wreszcie zdarza się także, że takim zatrzymanym ósemkom towarzyszą także torbiele, które mogą doprowadzić do niszczenia kości.

Wskazania do usunięcia ósemek

Ból ósemek zawsze jest sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj świadczy o stanie zapalnym lub o tym, że doszło już do próchnicy. Warto również jednak regularnie kontrolować stan jamy ustnej, aby nie doprowadzić do tego stanu. Dodatkowo poza znaczną próchnicą, najczęstszymi wskazaniami do usunięcia ósemek wyróżnia się także:

  • zapalenie wokół korony zęba,
  • resorpcję korzeni zębów,
  • zmiany patologiczne (np. torbiele zębowe) 
  • usunięcie zawiązków zębów z powodu braku miejsca w łuku zębowym, 
  • podczas leczenia ortodontycznego (jeżeli zęby mądrości powodowałyby dalsze krzywienie i stłoczenia innych zębów),
  • wspomaganie leczenia ortognatycznego.

 
Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie są wskazania dotyczące ekstrakcji zębów mądrości czytajcie dalej. Więcej na temat wskazań dotyczących usuwania ósemek możecie przeczytać w tym artykule – Dlaczego należy usuwać ósemki?

Czy zawsze trzeba usuwać ósemki?

Na zakończenie – Nie powinno się usuwać dobrych, zdrowych zębów mądrości, czyli takich, które wyrosły prawidłowo. Ponadto należy jednak dbać o nie dokładniej niż o pozostałe zęby, pamiętając, że w ich okolicy częściej pozostają resztki jedzenia. 

Na koniec decyzję o ekstrakcji ósemek podejmuje stomatolog na podstawie wyników badań obrazowych i wywiadu z pacjentem. Czasami potrzebne są także dodatkowe badania. np. krzepnięcia krwi. Jedną z zaletą zabiegu w naszej klinice dentystycznej jest wykorzystanie metody PRP i PRF przyspieszającej gojenie ran. W wyniku tego macie pewność dobrze wykonanego zabiegu z minimialnym ryzykiem oraz przygotowanym procesem gojenia.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 1 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code