Najczęściej zadawane pytania

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Stankowscy & Białach Stomatologia

OKLUZJA I KOMPLEKSOWE LECZENIE

Czym jest okluzja?

Okluzja, najprościej rzecz ujmując, to kontakt pomiędzy zębami górnymi i dolnymi. W przypadku kiedy zęby szczęki (górne) i żuchwy (dolne ) stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób, mówimy o zaburzeniach okluzji, które mogą być przyczyną choroby okluzyjnej.

Dlaczego prawidłowa okluzja jest ważna?
Prawidłowa okluzja jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i stabilności układu, który tworzą zęby, mięśnie i stawy skroniowo żuchwowe („zawiasy” poruszające żuchwą). W przypadku zaburzeń w okluzji obserwujemy: niszczenie samych zębów (ścieranie, ruchomość, migracje), bóle mięśni (najczęściej bóle głowy), niszczenie stawów (ścieranie powierzchni stawowych, destrukcje krążka) lub kombinacje powyższych objawów


Na czym polega filozofia kompleksowego leczenia?

Filozofia kompleksowego leczenia polega na leczeniu przyczynowym. Żeby zaprojektować efektywny plan leczenia, należy najpierw dokładnie zbadać Pacjenta by odkryć wszystkie oznaki i objawy wskazujące na zaburzenie układu. Dopiero wtedy można zaplanować jak je wyleczyć w odpowiedniej kolejności. Dla przykładu, jeśli zęby są starte, a problem istnieje w stawie skroniowo-żuchwowym, to najpierw trzeba wyleczyć staw, a potem odbudować zęby. Jeśli kolejność zostanie odwrócona lub leczenie stawu zostanie pominięte, odbudowa starć będzie nietrwała.

Dlaczego opieka w Stankowscy & Białach Stomatologia jest wyjątkowa?

Wyjątkowe jest z pewnością to, że każdy Pacjent jest bardzo dokładnie badany niezależnie od tego z czym się zgłasza i jakie objawy podaje. Po tak gruntownym i komfortowym badaniu (trwającym wraz z rozmową nawet do 2,5 godziny) jeszcze w ten sam dzień przedstawiamy Pacjentowi jego sytuację i wstępnie wyjaśniamy co musi zostać zrobione żeby leczenie było piękne, skuteczne i trwałe. Następnie wyniki badania Pacjenta i wszystkie jego zdjęcia są prezentowane przez lekarza prowadzącego na wewnętrznym spotkaniu w klinice, w którym udział biorą reprezentanci każdej specjalności (lekarze zajmujący się protetyką, endodoncją, ortodoncją, periodontologią, chirurgią, implantologią). Na tym spotkaniu ustalany jest optymalny, indywidualny plan leczenia, uwzględniający wszystkie aspekty u danego Pacjenta. Stankowscy & Białach Stomatologia jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce gdzie nad problemem każdego Pacjenta pochyla się zespół lekarzy, będących przedstawicielami wszystkich specjalności. Wyjątkowa jest również staranność w realizacji gotowego, zaakceptowanego już planu leczenia. 

ORTODONCJA

Jak dobrać aparat ortodontyczny?

Pytanie to musimy rozbić sobie na dwie grupy pacjentów – aparaty dla pacjentów dorosłych i dla najmłodszych pacjentów.

U dzieci najczęściej stosowane są aparaty ruchome, które pozwalają nam zmodyfikować nieprawidłowe nawyki, rozszerzać łuki zębowe, aby stworzyć miejsce na wszystkie zęby stałe czy utrzymywać odpowiednią ilość miejsca w razie przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Co do wyboru samego typu aparatu należy zaufać lekarzowi, który wykonując odpowiednie badania i stawiając diagnozę proponuje najlepszy plan leczenia. To, na co nasze pociechy mogą i powinny mieć wpływ, to kolor czy ozdoby jakie chciałyby mieć na aparacie.

U osób dorosłych i nastolatków najczęściej stosowane przezroczyste alignery np. aparat Invisalign i aparaty stałe. Który typ aparatu jest lepszy dla danego pacjenta również podpowiada lekarz. Aparaty w formie nakładek są najbardziej estetycznym, nowoczesnym i komfortowym rozwiązaniem. Jeżeli zdecydujemy się na aparat stały to mamy do wyboru aparaty metalowe lub estetyczne (np. ceramiczne)) W aparacie stałym możemy decydować o kolorze ligatur czyli kolorowych gumeczek, które zakładamy na aparat.

Co należy zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Przed leczeniem ortodontycznym należy wykonać kompleksowy przegląd zębów, wymienić nieszczelne wypełnienia, pozbyć się próchnicy. Konieczne jest również czyszczenie zębów. Przed założeniem aparatu należy mieć nienaganną higienę jamy ustnej. Kamień i płytka nazębna łatwiej akumulują się wokół elementów aparatu, dlatego higiena podczas ortodoncji musi być idealna. Jeśli taka nie będzie, na zębach mogą pojawić się białe odwapnienia. Najłatwiej czyścić zęby w aparacie Invisalign, gdyż bez problemu można go ściągnąć by dbać o zęby w normalny sposób. 

Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest bolesne?

Samo zakładanie aparatu jest bezbolesne. Po aktywacji aparatu zęby mogą przez kilka dni być wrażliwe. Objawia się to dyskomfortem podczas jedzenia twardych pokarmów. Zdarza się, że elementy aparatu stałego podrażniają błonę śluzową jamy ustnej. Przez pierwsze kilka dni mogą pojawiać się otarcia, lecz zazwyczaj po szybkim czasie ustępują. Najbardziej komfortowym aparatem, który nie powoduje żadnych podrażnień i przesuwa zęby w najmniej wrażliwy sposób, jest aparat Invisalign.

Jak długo może trwać leczenie ortodontyczne?
Czas leczenia ortodontycznego zależy od wielkości wady. Leczenie może trwać od kilku tygodni do 2-3 lat. Standardowe leczenie ortodontyczne trwa około 2 lata.


Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Podczas noszenia aparatu możliwe jest zachowanie idealnej higieny jamy ustnej. Jej utrzymanie wymaga nieco więcej uwagi. Szczotkowanie zębów zbyt mocno nie różni się od tego sprzed leczenia. Podczas mycia zębów należy zwrócić szczególną uwagę na elementy aparatu, ponieważ tam akumuluje się najwięcej resztek pokarmowych. Do tej czynności polecamy małe szczoteczki jednopęczkowe, które z łatwością oczyszczą aparat. Podczas noszenia aparatu stałego zmienia się sposób nitkowania zębów. Polecamy używanie nitek z usztywnionym końcem (np. Oral-B Superfloss), dzięki czemu łatwiej nam ją przełożyć pomiędzy zębami a łukiem.

W przypadku aparatu Invisalign dbanie o higienę jest znacznie prostsze, gdyż przed każdym myciem można go zdjąć i szczotkować lub nitkować zęby i czyścić je w ten sam sposób, jak przed leczeniem ortodontycznym.

Czym jest aparat Invisalign?
Jest to system alignerów (przezroczystych nakładek) projektowanych cyfrowo do prostowania zębów. Nakładki nosi się cały dzień, zdejmujemy je jedynie do jedzenia, picia i mycia zębów. Podczas projektowania aparatu wiemy jak zęby mogą wyglądać po wyprostowaniu dzięki animacji ruchów zębów w 3D.


Jakie są zalety aparatu Invisalign?
Jest to aparat bardziej komfortowy w porównaniu do tradycyjnego metalowego, a także przede wszystkim niewidoczny (przezroczysty). W niektórych przypadkach czas leczenia jest krótszy niż przy aparatach stałych. Ze względu na łatwość zdejmowania aparatu, dużo łatwiej jest zachować prawidłową higiena jamy ustnej. Proces przesuwania zębów jest mniej bolesny, powoduje mniejszy dyskomfort z powodu braku metalowych elementów przyklejanych do zębów i stosowanymi mniejszymi siłami.


Czy kontrole podczas leczenia ortodontycznego są niezbędne?

Tak, kontrole podczas leczenia są niezbędne dla aktywacji aparatu i monitorowania przebiegu leczenia. Należy pamiętać, że nie ma magicznych aparatów, które same prostują zęby. Na powodzenie leczenia składa się dobra diagnoza, dobrze zaplanowane leczenie i dobra współpraca z pacjentem.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Czym są licówki?
Licówki to cieniutkie porcelanowe łuski pokrywające przednią stronę zębów. Światło odbija się od licówki w taki sam sposób, jak od naturalnego szkliwa. Dzięki temu nawet dentysta nie jest w stanie rozpoznać różnicy między nimi, a naturalnymi zębami. Licówki są całkowicie odporne na przebarwienia powstające od napojów i jedzenia.


Jakie są zalety licówek?

Noszenie licówek przy odpowiedniej higienie jamy ustnej pozwala cieszyć się nieustającym pięknym uśmiechem. Licówki są trwałe, odporne na czynniki mechaniczne i bardzo estetyczne. Praktycznie nie można ich dostrzec gołym okiem, doskonale imitują naturalne szkliwo. Ich obecność na zębach jest nieodczuwalna. Wbrew powszechnym mitom dobrze wykonane licówki nie odpadają. 

Jak dbać o licówki?
Licówka po przyklejeniu stanowi integralną część zęba. Dbając o higienę jamy ustnej i zębów dbamy także o licówkę. Niezbędne jest szczotkowanie oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.


Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?

Przeciwskazania do wybielania:
– ciąża i karmienie piersią
– niewyleczona próchnica
– nieszczelne wypełnienia
– rozległe wypełnienia w zębach przednich (ponieważ wypełnienia się nie wybielą)
– nieleczone choroby przyzębia (parodontoza)
– stany zapalne dziąseł
– odsłonięta zębina (na powierzchniach siecznych np. starcia, przy szyjce zęba np. recesje, odsłonięte korzenie zębów, ubytki przyszyjkowe) – te miejsca, które powinny być przykryte albo szkliwem, albo dziąsłem, powodują nadwrażliwość (ból) podczas wybielania

Czy efekt wybielania jest trwały?

Trwałość wybielania jest czynnikiem indywidualnym i w dużej mierze zależnym od działań Pacjenta, głównie od diety oraz nawyków. Na utrzymanie białości zębów wpływ mają produkty barwiace zęby (m.in. kawa, herbata, wino, soki owocowe i warzywne, ciemne sosy, czekolada, buraki), a także palenie papierosów.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

– przestrzegać wszystkich zaleceń higienizacyjnych (odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie i irygacja)
– przestrzegać białej diety, czyli nie jeść i nie pić niczego, co mogłoby zostawić ślad na białym materiale (szczególnie przez pierwsze 2 tygodnie po wybielaniu)
– nie palić żadnych wyrobów tytoniowych 

Czym jest onlay?

 Onlay (inlay lub overlay, nazwa zależna od wielkości pracy) to indywidualnie zaprojektowane wypełnienie dla Pacjenta. Stosowane najczęściej wtedy, gdy po usunięciu wszystkich starych wypełnień i całej próchnicy, zostaje mniej niż połowa pierwotnej objętości zęba lub mocno zniszczona jest powierzchnia zgryzowa. Onlay jest projektowany i wykonany poza jamą ustną Pacjenta, na podstawie zrobionych scanów preparacji,  a następnie wklejany do zęba. 

ENDODONCJA

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to usunięcie zakażonych lub znajdujących się w stanie zapalenia naczyń krwionośnych i nerwów ze środka zęba (z komory i kanałów), wyczyszczenie tych przestrzeni i szczelne wypełnienie materiałem o nazwie gutaperka. Jego celem jest usunięcie bakterii z wewnątrz zęba, dzięki czemu możliwe jest jego zachowanie w jamie ustnej. Alternatywą dla leczenia kanałowego jest usunięcie zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe jest bezbolesne, ponieważ przeprowadza się je w silnym znieczuleniu miejscowym. W naszym Gabinecie podawane jest ono komputerowo, za pomocą urządzenia The Wand. Dzięki temu aplikacja przebiega bezboleśnie i równomiernie.

Kiedy należy zastosować leczenie kanałowe?
Najczęściej wtedy, kiedy bakterie próchnicy przeszły już przez tkanki twarde zęba (szkliwo i zębinę) i dostały się do jego środka, gdzie w komorze są naczynia i nerwy. Tam bakterie się rozmnażają i zaczynają niszczyć kość wokół wierzchołków korzeni zęba. W tej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania: usunięcie zakażenia razem z zębem albo usunięcie zakażenia wewnątrz zęba i pozostawienie go. Leczenie kanałowe jest właśnie tym drugim rozwiązaniem.
Innym powodem niż bakterie próchnicowe, w którym trzeba podjąć leczenia kanałowe, może być uraz (np. głębokie złamanie zęba) lub przeciążenie.


Jak wygląda procedura leczenia kanałowego w Stankowscy & Białach Stomatologia?
W pierwszej kolejności Pacjent jest znieczulany za pomocą precyzyjnego i bezbolesnego urządzenia The Wand, dzięki czemu znieczulenie jest aplikowane równomiernie. Następnie na ząb nakładana jest osłona, czyli koferdam. Praca odbywa się w powiększeniu – stomatolog pracuje z użyciem mikroskopu. Zakażone przestrzenie wewnątrz zęba są oczyszczane z bakterii przez poszerzanie i płukanie, następnie są one suszone i wypełniane. Na ujścia kanałów zakładana jest szczelna odbudowa, żeby bakterie ze śliny nie dostały się do wnętrza zęba ponownie.


CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
Czy należy usuwać „ósemki”?
Przesłanek do ekstrakcji „ósemek” jest wiele. Bardzo często powodują one pierwszy kontakt między górnymi i dolnymi zębami, co zaburza prawidłową okluzję. Ciężko jest wyczyścić przestrzenie między zębami 7 i 8, co może powodować osadzanie się kamienia i powstawanie kieszeni między tymi zębami, a w konsekwencji ból i konieczność ekstrakcji obu zębów. Dodatkowo niedoczyszczanie może powodować niewidoczną próchnicę na powierzchni stycznej 7 – z czasem konieczne mogą być wypełnienia, leczenie kanałowe bądź ekstrakcja, gdy próchnica pojawi się w korzeniu. Wzrost „ósemek” może też powodować skrzywienia zębów przednich.


Czy ekstrakcja zębów musi być bolesna?

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, wcale nie musi być procedurą sprawiającą ból pacjentowi. W gabinecie Stankowscy & Białach Stomatologia staramy się, by zabieg był jak najmniej odczuwalny. Przed aplikacją właściwego znieczulenia niezwykle precyzyjnym urządzeniem The Wand, znieczulamy błonę śluzową żelem powierzchniowym. Sama procedura ekstrakcji jest możliwie jak najbardziej delikatna, przeprowadzona bez użycia siły. Stosujemy także nowoczesne rozwiązania (m.in. ultradźwięki), a także dbamy, by tworzona w gabinecie atmosfera oraz podejście do pacjenta czyniły ten zabieg jak najbardziej komfortowym.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implant to sztuczny korzeń zębowy wszczepiany w szczękę w przypadku utraty własnego zęba. Składa się ze wszczepianej w kość śruby wykonanej z biokompatybilnego materiału, który skutecznie zastępuje brakujący korzeń zęba. Na nim osadzana jest zazwyczaj porcelanowa korona (indywidualnie zaprojektowana i wykonana), imitująca swoim kształtem i kolorem naturalny ząb. Stosujemy cyfrowe, indywidualne łączniki pomiędzy implantem a koroną by były one jak najbardziej szczelne, aby zminimalizować możliwość wchodzenia resztek pokarmu między nowe uzupełnienie.

Jakie są przeciwskazania do wszczepienia implantu?

Przeciwwskazania względne , czyli takie, które po czasie ustępują lub takie, których można się pozbyć do zmiany – infekcje, zapalenia, próchnica oraz przeciwwskazania bezwzględne –   aktywne choroby nowotworowe, zaburzenia układu krzepnięcia krwi, choroba reumatoidalna, nieleczone zaburzenia endokrynologiczne, ciąża, chemioterapia i radioterapia, mężczyźni poniżej 25 i kobiety poniżej 21 roku życia, co jest związane z rozwojem kostnym, nieleczona cukrzyca.

Czy wszczepianie implantu musi być bolesne?

Zdecydowanie nie. W gabinecie Stankowscy & Białach Stomatologia stosujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki którym zabieg jest praktycznie bezbolesny. Podajemy znieczulenie komputerowe The Wand. Używamy także cyfrowych szablonów chirurgicznych wykonanych na podstawie tomografii komputerowej, dzięki którym sama procedura jest możliwie najmniej inwazyjna.

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code