Recesje dziąseł – problem nie tylko estetyczny

Ból i zwiększona wrażliwość zębów w czasie spożywania posiłków, krwawienie i obniżanie dziąseł, uwidocznienie szyjek i korzeni zębów to główne objawy mogące świadczyć o recesji dziąsłowej. Problem recesji jest poważny, ponieważ nie da się odwrócić jej skutków, jednak szybka diagnostyka i wprowadzona profilaktyka mogą zatrzymać rozwój choroby.

Recesja dziąseł to problem, do którego dochodzi na skutek odsuwania się dziąseł od zębów. Przez odsłonięte szyjki zębowe zęby wydają się dłuższe. Dodatkowo w miejscu, gdzie dziąsło styka się z zębem, może powstać wyczuwalne wyszczerbienie. Powoduje to defekt w wyglądzie zębów, ale także ma swoje konsekwencje zdrowotne. 

Jakie są przyczyny recesji dziąsłowej?

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieregularne mycie, pomijanie nitkowania zębów mogą skutkować gromadzeniem się osadu i kamienia nazębnego, 
  • zbyt mocne i częste mycie zębów oraz używanie twardych szczoteczek,
  • palenie papierosów,
  • zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami, 
  • zapalenie przyzębia, które prowadzi do powstania kieszonek dziąsłowych. Kieszonki są narażone na wystąpienie stanów zapalnych, a w konsekwencji również do rozluźnienia i wypadnięcia zębów,
  • wady zgryzu, stłoczenie zębów lub ich położenie poza łukiem.

Na szczęście recesję dziąsłową można powstrzymać. Stomatolodzy mają do dyspozycji kilka nowoczesnych metod m.in. pokrycie recesji materiałem kompozytowym, dzięki czemu zmniejsza się nadwrażliwość zęba. Dentysta może także zaproponować wygładzenie korzenia i usuwanie kamienia nazębnego. Ten zabieg wymaga kilku powtórzeń, aby uzyskać zamierzone efekty, ale można wykonywać go także w znieczuleniu miejscowym. Do bardziej inwazyjnych metod należą zabiegi chirurgiczne, polegające na odbudowaniu dziąseł. W zaawansowanym stadium recesji można wykonać przeszczep dziąsła z innego obszaru w jamie ustnej.

Problemy z dziąsłami to coraz częściej spotykana dolegliwość, dlatego warto dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email