Recesje dziąseł niosą ze sobą wiele konsekwencji dla zdrowia zębów, dziąseł, kości i całej jamy ustnej. Ponadto ból i zwiększona wrażliwość zębów w czasie spożywania posiłków, krwawienie i obniżanie dziąseł, uwidocznienie szyjek i korzeni zębów to główne objawy mogące świadczyć o recesji dziąsłowej. W wyniku tego problem recesji jest poważny, ponieważ nie da się odwrócić jej skutków, jednak szybka diagnostyka i wprowadzona profilaktyka mogą zatrzymać rozwój choroby.
Recesja dziąseł to problem, do którego dochodzi na skutek odsuwania się dziąseł od zębów. Przez odsłonięte szyjki zębowe zęby wydają się dłuższe. Ponadto w miejscu, gdzie dziąsło styka się z zębem, może powstać wyczuwalne wyszczerbienie. W wyniku tego pjawia się defekt w wyglądzie zębów. Co więcej ma to również swoje konsekwencje zdrowotne.
Recesja dziąseł – Jakie są jej przyczyny?
- niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieregularne mycie, pomijanie nitkowania zębów mogą skutkować gromadzeniem się osadu i kamienia nazębnego,
- zbyt mocne i częste mycie zębów oraz używanie twardych szczoteczek,
- palenie papierosów,
- zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami,
- zapalenie przyzębia, które prowadzi do powstania kieszonek dziąsłowych. Kieszonki są narażone na wystąpienie stanów zapalnych, a w konsekwencji również do rozluźnienia i wypadnięcia zębów – częściowo można zapobiec przy wykorzystaniu witamin dla zdrowych zębów i dziąseł,
- wady zgryzu, stłoczenie zębów lub ich położenie poza łukiem.
Recesja dziązeł – zatrzymanie i leczenie
Na szczęście recesję dziąsłową można powstrzymać pod warunkiem odpowiedniej terapii. Klinki stomatologiczne mają do dyspozycji również kilka nowoczesnych metod. Po pierwsze pokrycie recesji materiałem kompozytowym, dzięki czemu zmniejsza się nadwrażliwość zęba. Po drugie, dentysta może także zaproponować wygładzenie korzenia i usuwanie kamienia nazębnego. Ten zabieg wymaga kilku powtórzeń, aby uzyskać zamierzone efekty, ale można wykonywać go także w znieczuleniu miejscowym. Na koniec do bardziej inwazyjnych metod należą zabiegi chirurgiczne, polegające na odbudowaniu dziąseł. W zaawansowanym stadium recesji można wykonać przeszczep dziąsła z innego obszaru w jamie ustnej.
Problemy z dziąsłami to coraz częściej spotykana dolegliwość. W wyniku tego warto dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jeśli obawiasz się, że zaczyna się u ciebie ten proces (sotomatologia zachowawcza) lub już masz recesję dziąseł (leczymy) dowiedz się jakie rozwiązania oferuje nasza klinika dentystyczna.
Skontaktuj się z nami w celu ustalenia terimu wizyty
Mamy świadomość tego, że recesja dziąseł nie jest problemem, który pojawia się z dnia na dzień. W wyniku tego zapraszamy Państwo na wstepną konsultację dentystyczną. Będzie ona pierwszym rozposnaniem waszego stanu uzębienia, jak i zarówno podstawną do określenia dalszych działań mających na celu wyleczenie. Jeśli nie jesteście pewnie co do tego czy macie problemy z tego typu chorobą skontaktujcie się z nami – KONTAKT.
POWRÓT DO BLOGA
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email