Sterydy i ich wpływ na  implanty zębów

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Leczenie implantologiczne może być skomplikowane w przypadku infekcji. Lista możliwych przyczyn niewłaściwej osteointegracji jest obszerna. Obejmuje, np. skażenie bakteryjne z sąsiedniego zęba, pozostałości bakterii z zakażonego zęba, mikrozłamania kości spowodowane przeciążeniem czy zbyt szybkim obciążeniem. Większość zabiegów obejmuje chirurgiczne oczyszczenie zmiany i chemiczną detoksykację wierzchołkowej lub odsłoniętej części powierzchni implantu kwasem cytrynowym, tetracykliną lub glukonianem chlorheksydyny, a także procedury sterowanej regeneracji tkanek lub sterowanej regeneracji kości. W niniejszym artykule zajmiemy się tym, w jaki sposób sterydy wpływają na trwałość implantów dentystycznych i w pełni poprawny proces gojenia. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Co to jest membrana kolagenowa?

Implanty Zębów Poznań

Czym są sterydy?

Większości osób sterydy kojarzą się głównie z substancjami przyjmowanymi przez sportowców i kulturystów w celu poprawienia wydolności czy rzeźby ciała. Jednakże jest to bardzo zróżnicowana grupa leków wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Można je podzielić na bardzo zróżnicowane grupy. Do grupy sterydów anabolicznych należy testosteron oraz jego syntetyczne pochodne. Kortykosteroidy to hormony sterydowe produkowane przez korę nadnerczy. Dzieli się je na dwie grupy – mineralokortykosteroidy i glikokortykosteroidy. Steroidy zmniejszają stany zapalne np. zapalenie płuc, nierzadko powodujące u pacjenta skurcz oskrzeli i duszności. Terapia z zastosowanie leków steroidowych może uchronić nawet przed koniecznością robienia dializ i przeszczepu.

Sterydy w leczeniu implantologicznym

Kortykosteroidy są często stosowane pooperacyjnie w celu opanowania stanu zapalnego. W tego rodzaju farmakoterapii często stosuje się metyloprednizolon, jest on syntetycznym analogiem naturalnych sterydów produkowanych w korze nadnerczy. Niezwiązane glukokortykoidy, takie jak metyloprednizolon, mają zdolność do przenikania przez błony komórkowe i wiązania receptorów, które wpływają na transkrypcję i syntezę białek. Daje im to zdolność do ingerowania w stan zapalny w celu jego zmniejszenia. Jednak za pomocą tego samego mechanizmu ,,tłumią’’ również odpowiedź układu immunologicznego, który może wpływać na gojenie się ran. Większość badań dotyczących pooperacyjnego stosowania sterydów w stomatologii dotyczy ekstrakcji trzecich zębów trzonowych i przyniosła obiecujące wyniki. Badanie te pokazały, że stan zapalny z ich pomocą faktycznie został zmniejszony[1].

Jednakże jak wpływają sterydy na stan tkanki kostnej? Badania wykazały, że stosowanie sterydów nie wiązało się ze znaczącą poprawąilość uzyskanego poziomego przyrostu masy kostnej.

Doustne stosowanie sterydów jest rozważane po zabiegach chirurgii stomatologicznej, aby zapewnić kontrolę pooperacyjnego stanu zapalnego. Leki sterydowe przyczyniają się jedynie do znacznego zmniejszenia pooperacyjnego obrzęku i bólu. W zależności od historii medycznej danego pacjenta, dodanie doustnych sterydów do leczenia może być przydatne narzędzie w przypadku dużych zabiegów chirurgicznych.

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.


[1] Ngeow WC, Lim D. Do Corticosteroids Still Have a Role in the Management of Third Molar Surgery? Adv Ther. 2016;33(7):1105–1139

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code