Resekcja zęba

Resekcja zęba

Apikotomia, znana częściej jako resekcja zęba, to zabieg polegający na usunięciu wierzchołka korzenia oraz zabezpieczeniu powstałej luki przy użyciu specjalnego materiału stomatologicznego. Najczęściej przeprowadza się ją w przypadku rozległego stanu zapalnego, który jest wynikiem nieudanego leczenia endodontycznego. Resekcja wierzchołka korzenia wykonywana jest także na skutek nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba, która nie pozwala na leczenie kanałowe, a także w sytuacji jego samoistnego obumarcia. Oczywiście przed zabiegiem, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia, do których zalicza się m.in. ciąża, nadciśnienie czy cukrzyca. Warto podkreślić, że resekcja wierzchołka korzenia bardzo często prowadzi do uratowania zęba, który z powodu rozległego stanu zapalnego kwalifikowałby się do ekstrakcji. Ponadto, brak przeprowadzenia resekcji może prowadzić do torbieli zęba, a także ropni czy ziarniaków.


Umów się na wizytę

Zabieg resekcji

Zaplanowanie zabiegu resekcji odbywa się za pomocą badania tomografii komputerowej, dzięki czemu znane jest dokładne położenie korzenia oraz rozległość stanu zapalnego. W ten sposób możliwe jest dokonanie precyzyjnego nacięcia śluzówki w okolicy samego wierzchołka. W trakcie zabiegu resekcji, który wykonywany jest na miejscowym znieczuleniu dentystycznym, przeprowadza się odcięcie końcowego fragmentu korzenia, dzięki czemu usuwane są również zmiany zapalne. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ubytku, a następnie szczelne wypełnienie kanału za pomocą specjalnego materiału stomatologicznego (tzw. wypełnienie wsteczne), które zapobiega rozwojowi bakterii. Zabieg resekcji kończy się założeniem szwów w miejscu cięcia oraz pozostawienia rany do wygojenia.

Dental instruments and tools in a dentists office

Po resekcji zęba

Czas gojenia się rany po resekcji korzenia zęba wynosi średnio 10 dni, przy czym sama kość regeneruje się zwykle po upływie około 6 miesięcy. Najczęściej po wykonaniu zabiegu pacjent otrzymuje zestaw zaleceń m.in. co do stosowania leków przeciwbólowych i zimnych okładów. Opuchlizna po resekcji zębów może wystąpić bezpośrednio po operacji i utrzymywać się przez kilka dni. W sytuacji, gdy obrzęk nie będzie znikał przez dłuższy czas, warto skonsultować to ze stomatologiem. To samo dotyczy innych powikłań resekcji zęba, w tym m.in. krwawienia czy nieprawidłowego gojenia się rany.


zapytaj o dostępny temin

Q&A

Po co resekcja zęba?

Wiele osób zastanawia się, po co przeprowadzana jest resekcja zęba. Zabieg ten wykonuje się m.in. w przypadku poważnych zmian chorobowych przy wierzchołku korzenia, w tym rozległego stanu zapalnego. Resekcja wierzchołka korzenia pozwala często na uratowanie zęba, który w przeciwnym wypadku kwalifikowałby się do usunięcia.

Na czym polega resekcja zęba?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, warto zorientować się, na czym polega resekcja zęba. W trakcie zabiegu dochodzi do usunięcia końcowego fragmentu korzenia, a następnie wypełnienia powstałej luki przy pomocy specjalnego materiału. 

Jak wygląda resekcja zęba?

Wielu pacjentów pyta, jak wygląda resekcja korzenia zęba. Zabieg rozpoczyna się od precyzyjnego nacięcia dziąsła w okolicy wierzchołka, aby następnie mogła zostać oczyszczona zmiana zapalna i aby doszło do odcięcia końcowego fragmentu korzenia. W kolejnym etapie dokonywane jest tzw. wypełnienie wsteczne (zabezpieczenie luki specjalnym materiałem, który zapobiega rozwojowi bakterii) oraz zakładane są szwy w miejscu cięcia.

Czy resekcja zęba jest skuteczna?

Częste pytanie pacjentów dotyczy tego, czy resekcja zęba jest skuteczna. Zabieg ten przeprowadzany jest wówczas, gdy inne metody leczenia (w tym endodontyczne) zawiodły. Brak jego przeprowadzenia może skutkować usunięciem zęba, a także powstaniem ropni, ziarniaków czy torbieli.

Zobacz pełen zakres naszych usług


Umów się na wizytę

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code