Aparaty ortodontyczne – poznaj ich rodzaje

11 maja 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Aparaty ortodontyczne to urządzenia, które stosowane są w celu korekcji wad zgryzu i uzębienia. Mogą one pomóc w uzyskaniu pięknej i zdrowej uśmiechu, a także poprawić funkcje jamy ustnej. W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Różnią się od siebie budową, materiałem z jakiego się je wykonuje oraz sposobem ich stosowania. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wady zgryzu – podstawowe informacje

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się z ortodontą z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.

Aparaty ortodontyczne – dlaczego ich potrzebujemy?

Stankowscy & Białach Stomatologia

Wady zgryzu i uzębienia to problem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Mogą one wpłynąć na estetykę uśmiechu, ale także prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, trudności w żuciu i mówieniu oraz problemy z higieną jamy ustnej.

Aparaty ortodontyczne pomagają w korekcji wad zgryzu i uzębienia, a także zapobiegają poważnym problemom zdrowotnym związanym z nieprawidłowym ułożeniem zębów. Poprawiają one także estetykę uśmiechu, co ma znaczenie dla wielu osób, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy coraz większy nacisk kładzie się na wygląd zewnętrzny. Warto jednak pamiętać, że aparaty ortodontyczne nie tylko wpływają na wygląd zewnętrzny, ale także na funkcje jamy ustnej i zdrowie ogólne.

Stałe aparaty ortodontyczne

Stałe aparaty ortodontyczne są najbardziej tradycyjnym rodzajem aparatów. Uważa się je za najskuteczniejsze. Zwykle stosuje się je do korekcji poważnych wad zgryzu i uzębienia, ponieważ są w stanie wywierać dużą siłę na zęby. Istnieje kilka rodzajów stałych aparatów ortodontycznych.

Tradycyjne aparaty metalowe są najczęściej stosowanymi aparatami ortodontycznymi. Wykonuje się je z metalu i składają się z metalowych zamków, które są przyklejane do przednich powierzchni zębów za pomocą specjalnej kleju. Zamki są połączone drutami, które ortodonta reguluje, aby stopniowo przesuwać zęby w pożądanym kierunku.

Aparaty ceramiczne są podobne do tradycyjnych aparatów metalowych. Jednakże zamiast metalowych zamków mają zamki ceramiczne, które są dostępne w różnych kolorach i mogą być bardziej estetyczne.

Aparaty lingwalne umieszcza się na wewnętrznej stronie zębów, co oznacza, że są one praktycznie niewidoczne z zewnątrz. Wykonuje się je z metalu lub z innego materiału i wymagają bardziej precyzyjnej instalacji niż tradycyjne aparaty, ponieważ muszą one pasować do kształtu wewnętrznej strony zębów.

Ruchome aparaty ortodontyczne

Ruchome aparaty ortodontyczne są alternatywą dla stałych aparatów ortodontycznych i mogą być bardziej wygodne i estetyczne. Tych aparatów używa się zazwyczaj używane do korekcji łagodniejszych wad zgryzu i mogą wymagać krótszego czasu leczenia niż aparaty stałe. Istnieją trzy główne rodzaje ruchomych aparatów ortodontycznych.

Aparaty zdejmowane są wykonywane z plastiku i są łatwe do zdjęcia i zakładania przez pacjenta. Te aparaty są zwykle stosowane do korekcji łagodniejszych wad zgryzu, takich jak niewielkie przesunięcia zębów. Aparaty te mogą również służyć jako aparat retencyjny, aby utrzymać uzyskany efekt po zakończeniu leczenia. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów aparatów zdejmowanych są nakładki Invisalign. Są wykonane z przezroczystego plastiku i są łatwe do zdjęcia i zakładania przez pacjenta. Są one specjalnie dopasowane do kształtu zębów pacjenta i stopniowo przesuwają je w pożądanym kierunku. Pacjent otrzymuje kilka różnych zestawów nakładek, które wymienia co kilka tygodni na nowe, aby stopniowo przesuwać zęby.

Aparaty językowe są ruchomymi aparatami ortodontycznymi, które są umieszczone na języku, a nie na zębach. Są one wykonywane z metalu lub z innego materiału i są specjalnie dopasowane do kształtu języka pacjenta. Aparaty te są w stanie przesuwać zęby i korygować wady zgryzu poprzez naciskanie na zewnętrzną stronę zębów.

Aparat ortodontyczny – budowa

Budowa aparatu ortodontycznego może się różnić w zależności od rodzaju aparatów, ale zazwyczaj składa się z kilku głównych elementów.

 1. Zamki lub mocowania. To elementy, które umieszcza się na każdym zębie i służą do przymocowania łuków lub drutów do zębów. Wykonuje się je z metalu, porcelany lub plastiku. W przypadku aparatów samoligaturujących nie ma potrzeby stosowania zamków. Ze względu na to, że druty utrzymują specjalne klamry umieszczone na drucie.
 1. Łuki lub druty to elementy, które umieszcza się na zamkach. Przesuwają one zęby w odpowiednim kierunku. Można je wykonywać z metalu lub termoplastów. Łuki i druty zazwyczaj wygina się na indywidualny kształt każdego pacjenta, aby zapewnić najlepsze wyniki leczenia.
 1. Sprężyny lub zamki zamykające to elementy, których używa się do stosowania dodatkowego nacisku na zęby. Można je stosować do przesuwania zębów w kierunku poziomym lub pionowym.
 1. Elastomery to małe gumowe pierścienie, które umieszcza się wokół każdego zamka, aby utrzymać łuk na miejscu.
undefined – Kliniki.pl
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

  Kliknij aby ocenić ten post!
  [Całość: 1 Średnia: 5]

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code