Dzięki tomografii komputerowej 3D otrzymujemy najdokładniejszy obraz radiologiczny. Badanie to pomaga lekarzowi w szybkiej, precyzyjnej diagnozie i ułatwia wybrać najlepszą metodę leczenia stomatologicznego. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Leczenie cytostatykami a zdrowie jamy ustnej
W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wykorzystują tomografię 3d.
Tomografia 3D zębów- co to jest?
Tomografia 3D zębów pozwala w szczegółowy sposób pokazać badane części szczęki i żuchwy. Bardzo często jest przeprowadzana w celu ustalenia dokładnego planu leczenia stomatologicznego. Informacje uzyskane podczas tego badania mają fundamentalne znaczenie przy planowaniu zabiegów i szacowaniu potencjalnego ryzyka, czyli wyborze najbardziej optymalnej metody leczenia. W porównaniu do badania tomografii komputerowej wykonywanego w diagnostyce większości chorób i urazów, tomografia zębów charakteryzuje się wykorzystaniem stożkowej, a nie szczelinowej wiązki promieniowania rentgenowskiego (stąd inna nazwa badania, czyli tomografia wiązki stożkowej).
Wiązka ta wielokrotnie okrąża głowę pacjenta, pozwalając na jej pełne zobrazowanie, jednocześnie skracając czas badania oraz redukując dawkę promieniowania. Tomografia stomatologiczna powinna być zawsze przeprowadzona przed leczeniem implantologicznym. Pozwala na ocenę liczby, jakości i objętości niezbędnej do wszczepienia implantu. Ponadto ułatwia przeprowadzenie leczenia kanałowego i ocenę stopnia degradacji zębów. Jest niezbędna przy cięższych przypadkach jak np. leczenie kanałowe endodontyczne lub lokalizacja zniszczonego zęba. Tomografia żuchwy często wykonywana jest celem diagnostyki chorób stawu skroniowo-żuchwowego, zatok szczękowych, czy poszukiwania zmian patologicznych w obrębie tkanki kostnej. Dodatkowo, jest metodą całkowicie bezpieczną, która powszechnie stosowana jest w gabinetach lekarskich.
Tomografia 3D – zastosowanie
Badania z użyciem tomografii komputerowej wykorzystywane są w wielu dziedzinach stomatologii, m.in:
- w implantologii. Tomografia 3d pozwala uzyskać precyzyjne informacje odnośnie ilości kości znajdującej się w miejscu planowanego zabiegu.
- w endodoncji. Tomografia 3d jest niezastąpiona w ocenie zmian okołowierzchołkowych, połączeń kanałów oraz wykrywania kanałów dodatkowych.
- w ortodoncji. Tomografia 3d znajduję zastosowanie w precyzyjnej lokalizacji zębów zatrzymanych, zwłaszcza górnych kłów. Ponadto w identyfikacji zębów nadliczbowych,
- w chirurgiii stomatologicznej, ponieważ na zdjęciach 3d z dokładnością do 0,09mm – można zobaczyć kanały zębów, resorpcję korzeni zębów oraz układ korzeni,
- w periodontologii. Badania diagnostyczne z zastosowaniem obrazu 3D pozwala na lepszą wizualizację ubytków kostnych w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicy furkacji w porównaniu do klasycznego zdjęcia rentgenowskiego).
Zalety tomografii 3D
- minimalna dawka promieniowania rentgenowskiego,
- krótki czas badania,
- wyjątkowa precyzja otrzymanych obrazów,
- możliwość archiwizowania i odtwarzania zdjęć na komputerze,
- funkcja planowania zabiegów implantologicznych,
- możliwość wybrania danego obszaru do prześwietlenia, szczęki lub żuchwy lub całej twarzoczaszki.
Ile kosztuje tomografia 3D zęba?
Tomografia 3D zębów ma różnorodne ceny. Wszystko uzależnione jest od lokalizacji, wykorzystanego sprzętu i wymagań pacjenta. Jednakże szacuje się, że całkowita obejmująca szczękę i żuchwę kosztuje średnio 350 złotych. Tomografia stomatologiczna częściowa to koszt ok. 100zł, całej szczęki zaś to ok. 200 zł.
Warte uwagi: Stan zapalny dziąseł
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.