Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej odgrywa ważną rolę u pacjentów poddanych terapii onkologicznej. Właściwe postępowanie wspomagające jest szczególnie istotne w przypadku nowotworów regionu głowy i szyi. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Stan zapalny dziąseł
Implanty Poznań
Czym są cytostatyki?
Jak podaje strona rządowa, leki cytostatyczne są to leki stosowane przede wszystkich w terapii nowotworów, transplantologii do wywoływania immunosupresji, ale również w leczeniu niektórych chorób dermatologicznych i reumatologicznych o podłożu autoimmunologicznym, gdzie mamy do czynienia z bardzo ciężkim ich przebiegiem. Leki cytotoksyczne są środkami niewybiórczo niszczącymi chore komórki, stąd ich bardzo duża toksyczność dla całego organizmu. Z punktu widzenia farmakologii są to leki o różnym mechanizmie działania i pochodzeniu, mogą to być środki alkilujące, antymetabolity kwasu foliowego, analogi puryn i pirymidyn, alkaloidy, antybiotyki cytostatyczne, enzymy, hormony, przeciwciała monoklonalne i inne. Mogą być stosowane jako samodzielna metoda leczenia nowotworów lub uzupełnienie radioterapii czy hormonoterapii. Cytostatyki działają toksycznie nie tylko na komórki nowotworowe, ale mają też zdolność do niszczenia tych zdrowych, między innymi: szpiku kostnego, naskórka czy nabłonka.
Jak działają cytostatyki?
Podstawą działania cytostatyków jest hamowanie procesu podziałów komórkowych. W normalnych warunkach fizjologicznych w organizmie zdrowego człowieka komórka przechodzi przez rozwojowy cykl, w którym dochodzi do jej podziałów. Cytostatyki działają toksycznie podczas konkretnych faz podziału komórkowego. To działanie dotyka zarówno komórek nowotworowych, jak i tych zdrowych. Cytostatyki są wdrażane do leczenia, aby wydłużyć życie osoby chorej lub zminimalizować postępujące objawy. Przy ich zastosowaniu należy dokładnie zastanowić się czy warto – przeanalizować możliwe zyski i działania niepożądane, które mogą powodować tego typu leki.
Wpływ cytostatyków na zdrowie jamy ustnej
Stosowanie cytostatyków może wywołać w jamie ustnej:
- ścienienie lub miejscowy zanik błony śluzowej;
- podrażnienia wyściółki śluzowej spowodowane obniżonym pH – do czego dochodzi, kiedy podczas chemioterapii pojawiają się wymioty;
- uszkodzenia gruczołów ślinowych i zmniejszonego lub utrudnionego wydzielania śliny;
- zmiany martwicze tkanek wnętrza ust na skutek utrudnionego gojenia się ran i zapaleń tkanek miękkich.
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej, zażywając cytostatyki?
- Należy 3 razy dziennie myć zęby szczoteczka o bardzo miękkim włosiu (unikać ruchów poziomych i szorowania).
- Po każdym szczotkowaniu powinniśmy wypłukać jamę ustną płukanką antybakteryjna z zawartością fluoru.
- Pasta do zębów powinna zawierać dużą zawartość fluoru, bez środków pieniących SLS. Ponadto powinna być ona bardzo delikatna, tak aby nie podrażniała błony śluzowej.
- Codziennie wieczorem powinniśmy czyścic przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Dodatkowo, warto czyścic język specjalistyczną skrobaczką po każdym szczotkowaniu.
- Fluoryzację kontaktową powinniśmy przeprowadzać raz w tygodniu środkami taki jak np. toothmousse, elmex żel (w trakcie terapii, jeśli odczuwamy pieczenie, to odstawiamy środek). Wspomogą one nie tylko nasze uzębienie, ale również nawilżą śluzówkę.
- Uzupełnienie protetyczne należy myć wodą z mydłem, a w trakcie nocy przechowywać w suchym pojemniku.
- Podczas terapii powinniśmy regularnie płukać jamę ustną 5–8 razy dziennie płynami o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym.
Warte uwagi: Znieczulenia w stomatologii
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.