Leczenie cytostatykami a zdrowie jamy ustnej

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej odgrywa ważną rolę u pacjentów poddanych terapii onkologicznej. Właściwe postępowanie wspomagające jest szczególnie istotne w przypadku nowotworów regionu głowy i szyi. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Stan zapalny dziąseł

Implanty Poznań

Czym są cytostatyki?

Jak podaje strona rządowa, leki cytostatyczne są to leki stosowane przede wszystkich w terapii nowotworów, transplantologii do wywoływania immunosupresji, ale również w leczeniu niektórych chorób  dermatologicznych i reumatologicznych o podłożu autoimmunologicznym, gdzie mamy do czynienia z bardzo ciężkim ich przebiegiem. Leki cytotoksyczne są środkami niewybiórczo niszczącymi chore komórki, stąd ich bardzo duża toksyczność dla całego organizmu. Z punktu widzenia farmakologii są to leki o różnym mechanizmie działania i pochodzeniu, mogą to być środki alkilujące, antymetabolity kwasu foliowego, analogi puryn i pirymidyn, alkaloidy, antybiotyki cytostatyczne, enzymy, hormony,  przeciwciała monoklonalne i inne. Mogą być stosowane jako samodzielna metoda leczenia nowotworów lub uzupełnienie radioterapii czy hormonoterapii. Cytostatyki działają toksycznie nie tylko na komórki nowotworowe, ale mają też zdolność do niszczenia tych zdrowych, między innymi: szpiku kostnego, naskórka czy nabłonka.

Jak działają cytostatyki?

Podstawą działania cytostatyków jest hamowanie procesu podziałów komórkowych. W normalnych warunkach fizjologicznych w organizmie zdrowego człowieka komórka przechodzi przez rozwojowy cykl, w którym dochodzi do jej podziałów. Cytostatyki działają toksycznie podczas konkretnych faz podziału komórkowego. To działanie dotyka zarówno komórek nowotworowych, jak i tych zdrowych. Cytostatyki są wdrażane do leczenia, aby wydłużyć życie osoby chorej lub zminimalizować postępujące objawy. Przy ich zastosowaniu należy dokładnie zastanowić się czy warto – przeanalizować możliwe zyski i działania niepożądane, które mogą powodować tego typu leki.

blank

Wpływ cytostatyków na zdrowie jamy ustnej

Stosowanie cytostatyków może wywołać w jamie ustnej:

 • ścienienie lub miejscowy zanik błony śluzowej;
 • podrażnienia wyściółki śluzowej spowodowane obniżonym pH – do czego dochodzi, kiedy podczas chemioterapii pojawiają się wymioty;
 • uszkodzenia gruczołów ślinowych i zmniejszonego lub utrudnionego wydzielania śliny;
 • zmiany martwicze tkanek wnętrza ust na skutek utrudnionego gojenia się ran i zapaleń tkanek miękkich.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej, zażywając cytostatyki?

 1. Należy 3 razy dziennie myć zęby szczoteczka o bardzo miękkim włosiu (unikać ruchów poziomych i szorowania).
 2. Po każdym szczotkowaniu powinniśmy wypłukać jamę ustną płukanką antybakteryjna z zawartością fluoru.
 3. Pasta do zębów powinna zawierać dużą zawartość fluoru, bez środków pieniących SLS. Ponadto powinna być ona bardzo delikatna, tak aby nie podrażniała błony śluzowej.
 4. Codziennie wieczorem powinniśmy czyścic przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Dodatkowo, warto czyścic język specjalistyczną skrobaczką po każdym szczotkowaniu.
 5. Fluoryzację kontaktową powinniśmy przeprowadzać raz w tygodniu środkami taki jak np. toothmousse, elmex żel (w trakcie terapii, jeśli odczuwamy pieczenie, to odstawiamy środek). Wspomogą one nie tylko nasze uzębienie, ale również nawilżą śluzówkę.
 6. Uzupełnienie protetyczne należy myć wodą z mydłem, a w trakcie nocy przechowywać w suchym pojemniku.
 7. Podczas terapii powinniśmy regularnie płukać jamę ustną 5–8 razy dziennie płynami o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym.

Warte uwagi: Znieczulenia w stomatologii

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code