Stan zapalny dziąseł jest efektem występowania procesu zakaźnego lub zapalnego tkanki okołozębowej. Nieleczone może doprowadzić do utraty zębów. Zapalenie dziąseł może być wywołane przez różne czynniki, na przykład przez chorobę, stosowanie specyficznych leków lub diety ubogiej w witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków przyczyną kłopotów są jednak typowe zaniedbania stomatologiczne. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Znieczulenia w stomatologii
W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak poradzi sobie z tym problemem i skutecznie go wyeliminować.
Stan zapalny dziąseł, czyli co?
Zapalenie dziąsła to powszechnie występująca dolegliwość stomatologiczna związana z chorobami przyzębia. Występuje, gdy płytka nazębna, czyli naturalny lepki biofilm, nadmiernie gromadzi się na zębach.
Płytka nazębna wytwarza toksyny, które podrażniają dziąsła. W efekcie czego dochodzi do procesu zapalnego tkanki okołozębowej spowodowanym infekcją bakteryjną. Zapalenie dziąseł jest pierwszą oznaką problemów zdrowotnych jamy ustnej. Może wystąpić u każdego, bez względu na wiek.
Dlaczego powstaje stan zapalny dziąseł?
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W wyniku tego płytka zębowa odkłada się na zębach, a jej nadmiar powoduje między innymi zapalenie dziąseł. Innymi przyczynami zapalenia dziąseł mogą być:
- dieta uboga w witaminy (zwłaszcza C i z grupy B) oraz minerały,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby alergiczne i ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
- przyjmowanie niektórych leków (doustne środki antykoncepcyjne, przeciwpadaczkowe, nefrologiczne, sterydy),
- mechaniczne urazy wynikające ze źle dopasowanej protezy lub aparatu ortodontycznego albo zbyt silnego szczotkowania zębów,
- palenie papierosów,
- genetyczne predyspozycje.
Stan zapalny dziąseł – objawy
Swoiste symptomy zapalenia dziąseł to przede wszystkim:
- bóle dziąseł, nasilające się w miarę upływu czasu i trwania infekcji, a także podczas jedzenia oraz mycia zębów;
- swędzenie dziąseł, a także – u niektórych pacjentów – afty pojawiające się na śluzówce wewnątrz jamy ustnej;
- uczucie niesmaku w ustach i nieświeży oddech, spowodowane namnażaniem się bakterii;
- opuchnięte dziąsła, w których po czasie tworzą się rzekome kieszonki dziąsłowe, czyli zagłębienia pomiędzy zębem a dziąsłem, które nie powstają jednak w wyniku odsłaniania szyjek zębowych, a na skutek wspomnianej opuchlizny;
- wyraźne zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł – zwłaszcza przy ich podrażnianiu szczoteczką czy nicią dentystyczną.
Jak leczyć stan zapalny dziąseł?
Najlepszą metodą leczenia jest oczywiście profilaktyka. Jeśli jednak już doszło do podrażnienia dziąseł i pojawił się stan zapalny, należy stosować specjalne preparaty stomatologiczne. W sprzedaży znaleźć można antybakteryjne pasty do zębów na zapalenie dziąseł. One likwidują wywołujące je bakterie oraz neutralizują inne typowe objawy zapalenia dziąseł, takie jak bolesność, opuchlizna czy zaczerwienienie. Jednakże jeśli to nie pomoże – warto udać się do dentysty. Wtedy pierwszym etapem leczenia będzie usunięcie kamienia i odkładającego się na zębach osadu, aby choroba nie mogła dalej postępować. Jeśli to nie pomoże, dentysta może zastosować u chorego specjalne wkładki dodziąsłowe i płukanki.
Warte uwagi: Akryl a alergia
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.