Nerw zębodołowy

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 3.8]

Nerw zębodołowy dolny jest największą gałęzią nerwu żuchwowego. Jego uszkodzenie niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Na czym polega platform switching?

Implanty Poznań

Gdzie zlokalizowany jest nerw zębodołowy?

Gałęzie nerwu zębodołowego dolnego to: nerw żuchwowo-gnykowy, zębowy, sieczny i bródkowy. Pierwszy z nich wywodzi się z zębodołu dolnego. Jest umiejscowiony tuż przy wejściu do otworu żuchwowego. Opada rowkiem na głęboką powierzchnię gałęzi żuchwy.  Dolne gałęzie zębowe zaopatrują zęby trzonowe i przedtrzonowe. Odpowiadają one liczbą korzeniom tych zębów. Każdy nerw wchodzi do otworu w punkcie korzenia i zaopatruje miazgę zęba. One powyżej nerwu zębodołowego tworzą dolny splot zębowy.

Gałąź sieczna jest umiejscowiona w kości i zaopatruje kły i siekacze. Nerw bródkowy  wyłania się z otworu bródkowego i dzieli się pod mięśniem trójkątnym na trzy gałęzie: jeden schodzi do skóry podbródka, a dwa wznoszą się do skóry i błony śluzowej dolnej wargi. Gałęzie te swobodnie komunikują się z nerwem twarzowym.

blank

Objawy uszkodzenia nerwu zębodołowego

Urazy nerwów w obrębie jamy ustnej dotyczą przeważnie nerwu językowego i zębodołowego dolnego, które zaliczamy do nerwów czuciowych. Nerw zębodołowy dolny zaopatruje miazgę zębów żuchwy, błonę śluzową po zewnętrznej stronie wyrostka zębodołowego. Ponadto, poprzez nerw bródkowy – skórę i błonę śluzową wargi dolnej oraz skórę okolicy bródkowej. W zależności od stopnia uszkodzenia nerwu pacjent odczuwa różne dolegliwości. porażenie nerwu zębodołowego dolnego powoduje zaburzenie czucia w wardze dolnej.

Wielu pacjentów z uszkodzonym nerwem czuciowym skarży się również na subiektywne odczucie ciała obcego w jamie ustnej lub/i uczucie mrowienia lub pieczenia na powierzchni języka po jednej stronie. W obrębie języka lub wargi dolnej mogą pojawić się także doznania bólowe, problemy w spożywaniu pokarmów, nieprawidłowa artykulacja czy urazy w wyniku przygryzania warg, policzka lub picia gorących płynów – oparzenia. Zmniejszenie wrażliwości czuciowej tkanek jamy ustnej i jej okolic stwarza pacjentowi duży dyskomfort życia. Zablokowanie przewodnictwa w znieczulonym nerwie może się utrzymywać przez dłuższy czas, nawet do kilku lat.

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 3.8]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 1 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code