Nici chirurgiczne, które producenci nazywają szwami, są jednym z podstawowych materiałów chirurgicznych. Stosuje się je w celu zaopatrywania ran zarówno wewnątrz organizmu człowieka, jak i na zewnątrz. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Proces żucia pokarmu i trawienia w ustach
Różnego rodzaju szwy wykorzystują specjaliści w Implanty Poznań. Lekarze dobierają je w zależności od wykonywanego zabiegu oraz przypadku danego pacjenta. Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.
Historia szwów chirurgicznych
Łączenie brzegów ran za pomocą „igły i nitki” to technika znana ludzkości od kilku tysięcy lat. Szycie ran lnianymi nićmi udokumentowano na egipskich papirusach mających ok. 5000 lat. Galen, żyjący w II w. n.e. wprowadził szwy wykonywane z wnętrzności zwierzęcych.1 Przez wieki zmieniały się materiały używane do wyrobu nici chirurgicznych: od trawy, lnu, konopi, ludzkich i zwierzęcych włosów przez jedwab, złoto, srebro, stalowe linki, preparaty z tkanek zwierzęcych (np. catgut) aż po materiały syntetyczne, tj.: poliamid, poliester czy polipropylen.
Szwy – rola w zabiegach dentystycznych
Szycie jest bardzo ważnym etapem każdego zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Wiele zabiegów stomatologicznych wymaga założenia szwów chirurgicznych. Jest to między innymi ekstrakcja zęba (po którym zostaje duży zębodół). Producenci oferują wiele rodzajów nici. Niezwykle ważne jest zatem to, aby podczas wykonywania zabiegu zostały użyte odpowiednie nici. Powinny one być wytrzymałe, gdyż wówczas potrafią dobrze podtrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie. Niedopuszczalne jest, aby użyta przez stomatologa nić była toksyczna oraz drażniąca, gdyż mogłaby ona spowodować infekcję. Użyta podczas zabiegu nic chirurgiczna powinna także cechować się łatwością wiązania węzłów. Podział na wchłanialne i niewchłanialne jest jednym z najważniejszych. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mogą być pochodzenia naturalnego i syntetycznego.
Szwy wchłanialne a niewchłanialne
Szwy wchłanialne zakłada się w miejscu, gdzie jest niewielkie napięcie tkanek, jednak duży potencjał tkanki do zrastania. Bardzo często używa się ich podczas szycia błon śluzowych jamy ustnej. Tego typu nici chirurgiczne nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. Dzięki temu pacjent nie musi umawiać się na kolejną wizytę. Z kolei nici niewchłanialne stosuje się głównie w przypadku głębszych ran powstających na przykład po resekcji wierzchołka korzenia. Charakteryzują się one tym, że potrafią zapewnić stałą siłę podtrzymywania. Zszycie rany z ich pomocą gwarantuje minimalną reakcję tkanek na ciało obce. Wszystkie nici niewchłanialne tworzą bardzo mocny szew, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko rozejścia się rany i wystąpienia ewentualnych powikłań.
Materiał wykonania szwów
Początkowo nici chirurgiczne wykonywano z naturalnych surowców (np. jelit). Niestety, często dochodziło do infekcji ran i powstania zakażenia. Wraz z rozwojem medycyny zaczęto produkować nici syntetyczne. Wywołują niewielką reakcje organizmu i z tego powodu stały się bardzo popularne. Najbezpieczniejsze okazują się być te wykonane głównie z kwasu poliglikolowego. Równie dobre są nici syntetyczne wykonane z poliglekapronu, nylonu czy polipropylenu.
Dodatkowo, od wieków w chirurgii wykorzystuje się szwy jedwabne. Są one naturalne i łatwe do zawiązania, a węzły są małe, miękkie i wytrzymałe na rozciąganie. Nici jedwabnych stomatolodzy używają głównie do zaopatrywania ran o krótkim okresie gojenia. Jest to spowodowane osadzaniem się płytki bakteryjnej. Pleciony jedwab jest pozbawiony pamięci skrętu, więc są one wygodne w operowaniu. Syntetyczną alternatywą jedwabiu są nieresorbowalne szwy poliestrowe, powlekane lub niepowlekane. Nici te są elastyczne i względnie łatwe do zawiązania. Powlekane charakteryzują się m.in. zwiększoną względem jedwabiu gładkością i łatwością przechodzenia przez tkanki.
Warte uwagi: Morfologia – badanie wykorzystywane również w stomatologii
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.