Wybielanie zębów to jeden z najczęstszych zabiegów dentystyki estetycznej. Czasami wstydzimy się swojego uśmiechu, bo nasze zęby – mimo szczotkowania, nitkowania i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym – nie są tak lśniące i białe, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na szczęście i na to stomatologia zna rozwiązania. Wybielanie zębów jest przeznaczone dla każdego, kto chce poprawić kolor i estetykę swojego uśmiechu.
Wybielanie zębów pozwala uzyskać wam piękny biały uśmiech. Przebarwienie zębów następują w wyniku spożywania barwiących pokarmów. Przykładami takich pokarmów sią jagody, porzeczki i winogrona. Ponadto stosowania używek, takich jak palenie papierosów i picie kawy. Co więcej podoby efekt ma picie ziół, herbaty i czerwonego wina. Jeżeli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań – można przywrócić naturalny odcień w wyniku zabiegu wybielania zębów. Wybielając zęby w domowym zaciszu preparatami kupionymi przez internet nie mamy gwarancji, że efekt wybielenia będzie jednolity lub zgodny z naszymi oczekiwaniami. Może się również zdarzyć, że preparat z niepewnego źródła doprowadzi do nadwrażliwości zębów lub ich poważniejszych uszkodzeń, dlatego też najlepiej i najbezpieczniej wykonać ten zabieg w gabinecie stomatologicznym.
Wybielanie zębów – Czy jest bezpieczne
Przed zabiegiem wybielania lekarz stomatolog zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, ocenia aktualny kolor zębów. Co więcej zaleca niezbędne zabiegi poprzedzające wybielanie oraz dobiera skuteczną metodę i czas stosowania środków wybielających. Przed rozpoczęciem zabiegu ustala się także oczekiwania pacjenta związane z wybielaniem. Chodzi o to jaki kolor zębów chciałby uzyskać. W trakcie samego zabiegu stomatolog czuwa, kontroluje i ocenia jego efekt. W wyniku tego mamy gwarancję, że zabieg przeprowadzany jest przez profesjonalistę z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Preparaty stosowane w gabinetach stomatologicznych, mają wyższe stężenie składników niż te dostępne w aptekach i drogeriach. Pomimotego są bezpieczne dla zębów – ich działanie potwierdzone jest badaniami oraz certyfikatami bezpieczeństwa.
Zabieg wybielania zębów jest bezpieczny, ponieważ polega na działaniu na powierzchowne warstwy szkliwa i zębiny (dwie najbardziej zewnętrzne warstwy zęba). Preparat wybielający jest bezpieczny dla zdrowia, powoduje utlenienie przebarwień i rozbicie ich na drobne części, które są usuwane z powierzchni zębów. Nie musimy się także obawiać, że wybielanie zębów zwiększy ich podatność na choroby zębów lub osłabić ich strukturę.
Wybielanie zębów – meody
Istnieje kilka sprawdzonych metod wybielania zębów:
- Wybielanie w gabinecie stomatologicznym
Podczas wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, pacjent ma nakładany preparat do wybielania zębów – żel, który jest nakładany pod kontrolą lekarza. W wyniku tego pacjent już po kilkudziesięciu minutach może pochwalić się bielszym uśmiechem.
- Wybielanie zębów nakładkowe (Power White)
Zabieg w przeważającej części wykonywany jest przez samego pacjenta w domu. W pierwszej kolejności stomatolog wykonuje wyciski, na podstawie których tworzone są spersonalizowane nakładki. Z tego powodu indywidualnie wykonane szyny wypełniane są samodzielnie przez pacjenta specjalnym preparatem. Następnie są zakładane na noc (lub na kilka godzin w ciągu dnia) przez kilka do kilkunastu dni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zabieg ten prowadzi do najdłużej utrzymujących się efektów (od 12 do 36 miesięcy). W naszym gabinecie stosujemy metodę Power White, która łączy wybielanie w gabinecie oraz wybielanie w domu, co prowadzi do znacznie szybszych i trwalszych rezultatów w postaci śnieżnobiałego uśmiechu.
Wybielanie zębów -metody
Lista przeciwwskazań do wybielania zębów na szczęście nie jest długa. Odradzamy wybielanie zębów pacjentom(-tkom):
- poniżej 16 roku życia,
- w ciąży i w trakcie karmienia piersią,
- z aktywną chorobą nowotworową,
- z silnymi przebarwieniami potetracyklinowymi (długotrwałe przyjmowanie antybiotyku – tetracykliny może powodować kumulowanie się substancji w szkliwie i występowanie przebarwień),
- z dużą nadwrażliwością, w tym wrażliwością termiczną,
- z nieestetycznymi wypełnieniami w odcinku przednim,
- którzy zdjęli aparat (do 6 miesięcy od zabiegu).
Co po wybielaniu zębów?
Jeżeli chcemy, aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej musimy stosować się do lekarskich zaleceń. Dotyczą one tzw ,,białej diety”, czyli spożywania niebarwiących produktów spożywczych (drobiu, ryb, nabiału, białych makaronów, białego pieczywa, niegazowanej wody mineralnej) i unikania pokarmów mogących zabarwić zęby (kawa, herbata, zioła, czerwone wino, ciemne soki owocowe i warzywne, słodkie napoje typu coca-cola) – szczególnie przez kilka pierwszych dni po zabiegu.
Odradza się także spożywania kwaśnych produktów (soków owocowych, cytrusów) oraz bardzo zimnych i bardzo ciepłych pokarmów (możliwe wystąpienie nadwrażliwości pozabiegowej). Należy wstrzymać się od palenia papierosów, które skutecznie odwracają zabieg wybielania. Ważne jest, aby pacjent regularnie wykonywał stomatologiczne badanie kontrolne oraz zabiegi higieniczne typu skaling i piaskowanie. O regularnym myciu i nitkowaniu zębów już nie będziemy wspominać.
Co mogę zrobić aby poprawić swój uśmiech?
W naszym centrum dentystycznym mamy możliwość wykonania wielu zabiegów poprawiających uśmiech. Nie ograniczają się one do wybielenia. Co więcej nie powinny się do niego ograniczać. W wyniku naszego doświadczenia możemy wam zaoferować komplementarną usługę polegającą na zabiegach hignienicznych, usunięciu płytki, wyprostowaniu zębów zarówno przy pomocy aparatu ortodontycznego jak i Invisialign.
POWRÓT DO BLOGA
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email