Zgorzel zęba

27 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Zgorzel zęba, a właściwie zgorzel miazgi zęba to martwica tkanek, które ulegają rozpadowi gnilnemu. To proces chorobowy, powodowany przez bakterie beztlenowe. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Czym są ubytki próchnicowe?

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Zgorzel zęba – jak powstaje?

Zgorzel to stan, w którym bakterie beztlenowe, gromadzące się w tkance oraz produkty ich rozpadu, czyli amoniak i siarczan, powodują zmiany w tkankach. Traci ona swój kolor i konsystencję, zmieniając się w brunatną, prawie płynną substancję, wydzielającą nieprzyjemny zapach. Martwa tkanka stanowi doskonałe miejscem do rozwoju mikroorganizmów, szczególnie tych niewymagających tlenu do swojego rozwoju. Czynnikami niezbędnymi do powstania procesu gnilnego jest obecność martwej tkanki, odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Nieleczona, zaniedbana próchnica powoduje stan zapalny miazgi, gdyż wnika w głąb szkliwa i zębiny. Przypadłość ta kwalifikuje się do leczenia kanałowego, ponieważ miazga, która unerwia i odżywia ząb jest już martwa. Od martwicy odróżnia ją to, że bakterie beztlenowe doprowadziły do gnilnego rozpadu naczyń oraz nerwów.

Objawy zgorzeli zęba

Zgorzel miazgi to oczywiście silny ból, ale nie tylko.  Bardzo często ból ma charakter rozlany, przez co nie jesteśmy w stanie ocenić, który ząb nas boli. Ból jest ostry, często pulsujący i może promieniować w kierunku ucha, nasila się w nocy. Zgorzel zęba charakteryzuje się specyficznym, gnilnym zapachem, który jest spowodowany beztlenowymi bakteriami zmieniającymi miazgę w masy zgorzelinowe. Często pacjenci zgłaszają także nieprzyjemny posmak w ustach. Na zdjęciu RTG, wykonanym w gabinecie stomatologicznym, widoczny może być rozległy ubytek sięgający miazgi.

Zgorzel zęba – rodzaje

Ze względu na rozprzestrzenienie się bakterii w miazdze wyróżnia się zgorzel całkowitą i zgorzel częściową. W przypadku tej pierwszej, zgorzel obejmuje zarówno komorę koronową, jak i korzeniową wypełnioną miazgą. Natomiast zgorzel częściowa dotyczy jedynie poszczególnych komór korzeniowych zęba, który ze względu na swoją anatomiczną budowę posiada ich kilka (np. trzonowce mogą posiadać nawet cztery korzenie). Zgorzel można podzielić również na zamkniętą i otwartą. O zgorzeli otwartej mówi się, gdy gazy, powstające na skutek bytowania bakterii, mają możliwość ujścia z komory miazgi. W przypadku tej drugiej, stan martwiczy zachodzi w szczelnie zamkniętej komorze miazgi. Jego rozwój może prowadzić do intensywnego gromadzenia się gazów gnilnych i przedostania się ich do wierzchołka korzenia zębowego.

Jak pozbyć się tego problemu?

Leczenie zgorzeli zależy między innymi od stopnia jej zaawansowania i zmian, do których doprowadziła w chorym zębie. Stomatolog powinien wykonać przed rozpoczęciem leczenia zdjęcie RTG, aby ocenić stopień zniszczenia tkanek. W przeważającej liczbie przypadków zgorzel zęba leczy się kanałowo. W trakcie leczenia kanałowego dentysta, oprócz dokładnego oczyszczenia całej komory zęba wraz z kanałami, może zastosować kurację antyseptyczną, by zahamować rozwój infekcji. bardzo zaawansowanych przypadkach, gdy pacjent zbyt długo zwlekał ze zgłoszeniem się do stomatologa, konieczne jest usunięcie zęba, ponieważ nie rokuje on na wyleczenie.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4.4]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 5 Średnia: 4.4]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code