Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym – Czy będzie bolało?

14 lipca 2021
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Znieczulenie jest bardzo ważne dla komfortu pacjenta podczas zabiegów w gabinecie. Najczęstszą przyczyną przez którą pacjenci odwlekają przyjście do gabinetu stomatologicznego jest strach przed bólem, który może towarzyszyć zabiegowi. A przecież dzisiejsza stomatologia dysponuje skutecznymi i co najważniejsze – bezpiecznymi metodami znieczulania.

Znieczulenie to stosunkowo nowy wynalazek medyczny. Pierwsze odnotowane użycie znieczulenia wykonano w 1944 roku. Niestety bez spektakularnego efektu, ponieważ wykonujący je lekarz dentysta nie uwzględnił masy ciała rosłego pacjenta. Na szczęście od tego czasu ilość rodzajów znieczuleń oraz ich precyzyjne dawkowanie chronią pacjentów przed odczuwaniem bólu i dyskomfortu na fotelu dentystycznym.

Co to jest znieczulenie i jak działa?

Znieczulenia w stomatologii polegają na czasowym wyłączeniu przekazywania informacji bólowej do mózgu poprzez zablokowanie komórek nerwowych (kanału sodowego, który się w nich znajduje się). W wyniku tego po około dwóch godzinach włókna nerwowe wracają do pierwotnego stanu. Jeśli czas działania znieczulenia okaże się zbyt krótki, lekarz może zaaplikować kolejną dawkę. W stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów znieczuleń, które różnią się między innymi stopniem działania oraz
sposobem aplikacji. Ponadto w wielu przypadkach zastosowanie znieczulenia jest wskazane, w niektórych – konieczne.

Rodzaje znieczuleń

Prawidłowo wykonane znieczulenie pozwala wykluczyć ból i związany z leczeniem i rozluźnić pacjentowi podczas zabiegu. Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, czyli podawane w okolicę zębów. W wyjątkowych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne lub sedoanelgezję. Chodzi tutaj o utrzymywanie pacjenta w długotrwałym stanie ograniczonej świadomości, bez poddawania go narkozie.
Znieczulenia miejscowe dzielimy na:
powierzchniowe – najbardziej przyjazne dla pacjentów. Podanie nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas samej aplikacji i polega na nałożeniu na śluzówkę żelu lub aerozolu znieczulającego najczęściej zawierającego lignokainę.
nasiękowe (polega na wkłuciu igły w okolicę zęba i podanie środka znieczulającego otaczające go tkanki). Do tego rodzaju znieczuleń zalicza się róweniż znieczulenie śródwięzadłowe, które uzupełnia znieczulenie wykonane rutynowym sposobem. Co więcej skuteczność tego sposobu znieczulenia w celu przeprowadzenia bezbolesnego leczenia ocenia się na 80-90%
przewodowe, które polega na podaniu środka znieczulającego w okolicę większego nerwu. Niestety sama aplikacja znieczulenia zdecydowanie nie należy do przyjemnych i może również powodować chwilowy dyskomfort. Jednak jest to jedno z najsilniej działających znieczuleń stosowanych przede wszystkim podczas wykonywania dłuższych zabiegów oraz usuwania zębów trzonowych. Przy tym znieczuleniu może wystąpić charakterystyczne uczucie drętwienia wargi dolnej i języka. Wynika to z tego, żę znieczulany nerw obejmuje kilka struktur.
znieczulenie komputerowe, polegające na podawaniu przez stomatologa tych samych substancji, co podczas innych metod znieczulenia, ale proces aplikacji (tempo) sterowane jest komputerowo. Z tego powodu znieczulenie komputerowe uznaje się za najmniej bolesną formę znieczulenia miejscowego. Co więcej ponieważ substancja nie jest wtłaczana pod dużym ciśnieniem i nie rozpiera tkanek jest bardzo wygodne. W naszym gabinecie posiadamy urządzenie WAND STA®, które dzięki specjalnej końcówce lek podawany jest pod kontrolą mikroprocesora z prędkością fizjologiczną. Przez cały czas komputer zainstalowany w urządzeniu podaje informacje o procesie przenikania leku do tkanek i kontroluje tempo jego podawania oraz ciśnienie.

Przeciwwskazania do znieczulenia

Przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia jest uczulenie na substancje zawarte w środku znieczulającym. Co więcej przed wizytą w gabinecie można wykonać test alergiczny. Szczególną ostrożność powinno zachować się w przypadku pacjentów po
zawale serca i udarze mózgu. Po pierwsze aby przeprowadzić zabieg stomatologiczny w znieczuleniu wymagana jest pisemna zgoda lekarza ogólnego lub kardiologa. Z kolei stosowanie znieczulenia nie jest również przeciwwskazane u kobiet w ciąży lub
karmiących piersią. Notabene obecnie wskazaniem do stosowania znieczulenia są wszystkie lub prawie wszystkie
zabiegi stomatologiczne. Na koniec znieczulenia są łatwo dostępne i bezpieczne. W wyniku tego nie ma więc najmniejszych podstaw do niepotrzebnego zadawania pacjentom bólu. Z powodu możliwości uniknięcia bólu podczas wizyty stomatologicznej zmniejszamy stres pacjenta, zwiększamy jego komfort oraz częstotliwość jego odwiedzin na przeglądach i nie opuszczania planowanych zabiegów.

Jeśli szukacie gabinetu stomatologicznego, który jest w stanie przeprowadzić zabieg bezpoleśnie to dobrze trafiliści – KONTAKT.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

[contact-form-7 id=”791f75a” title=”Formularz 1″]

Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code