Konsekwencje braków w uzębieniu

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Braki w uzębieniu – ich przyczyny mogą być różne. Jednak niezależnie od tego, czym są one spowodowane – czy zostały usunięte czy może wypadły w wyniku nieodpowiedniej higieny, chorób lub zdarzenia losowego – należy jak najszybciej je uzupełnić. Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Niosą ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że wielu pacjentów wychodzi z błędnego założenia, że brak jednego czy dwóch zębów, szczególnie zlokalizowanych w głębi to niewielki problem.  Niestety, ze względu na niewielką świadomość na temat konsekwencji nieuzupełnionych braków zębowych, pacjenci często odwlekają decyzję o naprawieniu tej sytuacji. Aby nie dopuścić do stanu, w którym pacjent będzie musiał zmagać się z przykrymi i nakłonić Państwa do konsultacji stomatologicznej, rozwiniemy ten temat w niniejszym artykule.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Przeczytaj również: Recesja dziąseł – problem nie tylko estetyczny

blank

Konsekwencje w postaci zmiany położenia szczęk i zaniku kości

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że brak zębów w jednej szczęce wpływa negatywnie na zęby w drugiej. Istniejące braki powodują zmianę położenia szczęk względem siebie. Zęby przednie samoistnie wychylają się do przodu, co powoduje pojawianie się szczelin pomiędzy nimi. To z kolei ma swoje przełożenie na zmianę mechaniki stawów skroniowo-żuchwowych. Wspomniana zmiana jest odpowiedzialna za wszelkie przeskakiwania, trzaski oraz bolesności stawów i mięśni żwaczy. W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak poradzi sobie z tym problemem i skutecznie go wyeliminować.

Ponadto, kość wyrostka szczęki, z której usunięto zęby ulega stopniowemu zanikowi. Dlaczego się tak dzieje? Jest to ściśle związane z działaniem komórek kościogubnych. W miejscu, w którym występuje brak danego zęba, nie ma bodźców czynnościowych w postaci wywierania nacisku przez ząb na kość. Ten brak nacisku potęguje aktywację zaniku kości i wszelkie powikłania zapalne. Największy zanik kości zaczyna się po około 3 miesiącach od usunięcia zęba.  Oczywiście nie pozostaje to bez znaczenia jeśli chodzi o późniejszą odbudowę implantologiczną czy protetyczną. Jeśli pacjent zdecyduje o uzupełnieniu braków zbyt późno, może dojść do sytuacji, w której przed przystąpieniem do procesu implantacji, konieczne będzie wykonanie dodatkowych zabiegów. Jednym z nich może być augumentacja, czyli przeszczep kości.

Konsekwencje wizualne

Jak już wspomnieliśmy, w momencie utraty zęba, kość, w której był on osadzony zaczyna zanikać. Ten zanik widać choćby po zmianie kształtu i rysów twarzy. W miejscu, w którym występuje ubytek zębowy, policzki zapadają się do wewnątrz, przez co twarz wygląda na o wiele starszą. Każda luka w łuku zębowym może przekładać się na zaburzenie symetrii naszego uśmiechu, a także całej twarzy. Nieestetyczny uśmiech spowodowany brakiem jednego lub kilku zębów negatywnie wpływa na naszą samoocenę. Dodatkowo szybciej pojawiają się zmarszczki wokół ust i nosa.

Oprócz tego, ubytki negatywnie wpływają na prawidłowe przeżuwanie jedzenia, przez co pokarm nie może być należycie rozdrobniony. To natomiast przekłada się na występowanie problemów gastrycznych (gorsze trawienie, wzdęcia, a nawet niedobory witamin, ponieważ niedokładnie pogryziony pokarm nie może być w pełni przyswojony). Słabiej pogryziony pokarm, ze względu na dłuższy proces trawienny, może spowodować, że będziemy przybierać na wadze.

Dolegliwości bólowe

Utrata nawet jednego zęba może powodować konsekwencje, niewidoczne dla oka, ale wyraźnie odczuwalne i mające odzwierciedlenie w ogólnym, pogarszającym się samopoczuciu. Jeśli w uzębieniu pacjenta występują braki, skutkuje to faktem, że podczas jedzenia i żucia, pozostałe zęby narażone są na nadmierny wysiłek. Przez to pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony mięśni żucia, ze względu na ich nadmierne napięcie. To z kolei może prowadzić do bruksizmu, czyli nawykowego, nieświadomego zaciskanie zębów.  Ponadto braki w uzębieniu mogą być bezpośrednią przyczyną częstych, uciążliwych bólów głowy.

Pozostałe negatywne konsekwencje

Negatywnymi skutkami pozostawienia ubytków zębowych (nawet pojedynczych) bez uzupełnienia są również:

  • Zgryz urazowy (choroba okluzyjna) będący przyczyną licznych dolegliwości.
  • Nadwrażliwość zębów.
  • Zmiany w przyzębiu zębów sąsiednich.
  • Rozchwianie pozostałych zębów.
  • Pogorszenie funkcji mowy.
  • Pogorszenie komfortu życia.
  • Zaburzenia zwarcia powodującego m.in. ścieranie i odkształcanie się zębów,
  • Obnażenia szyjek zębowych, manifestującego się bólem po zadziałaniu na nie czynników termicznych: zimna lub gorąca.
  • Zwiększona podatność na próchnicę.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Zęby mądrości – kiedy usuwać kłopotliwe ósemki?

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code